DENİZLİ HABERLERİ

"Terörü teşvik cezasız kalmaz"

AA / Mustafa Yıldırım,Sebahatdin Zeyrek
18.03.2016 - 16:56 |Son Güncelleme :

- İSTOK Başkanı Çelik: - "Hiç kimse suçu, terörü teşvik eden, insanları öldürmeyi sanki makul ve mazur gösteren açıklamaları allayıp pullayarak makul gösteremez"- AK Parti Denizli Milletvekili Özkan: - "İfade özgürlüğü' adı altında terör propagandası yapmak, millete ihanet etmekten başka bir şey değildir"

Terörü teşvik cezasız kalmaz
AA / Mustafa Yıldırım,Sebahatdin Zeyrek

İZMİR/DENİZLİ (AA) - İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) Başkanı Halit Çelik, "Hiç kimse suçu, terörü teşvik eden, insanları öldürmeyi sanki makul ve mazur gösteren açıklamaları allayıp pullayarak makul gösteremez" dedi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adı altında akademisyenlerin teröre destek veren açıklamalarda bulunduğunu, bu açıklamaların ifade özgürlüğü kapsamında savunulduğunu söyledi.

Bu konuda kamuoyunda kafa karışıklığı yaratılmak istendiğine dikkati çeken Çelik, hukuki açıdan hakaret, sövme, tehdit, terör ve şiddeti teşvik anlamındaki beyanların düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilemeyeceğini ve korunamayacağını anlattı.

Bu beyanların tüm hukuk, ahlak, din ve ideolojilerde cezalandırılması gerektiğinin ifade edildiğini vurgulayan Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hiç kimse suçu, terörü teşvik eden, insanları öldürmeyi sanki makul ve mazur gösteren açıklamaları allayıp pullayarak makul gösteremez. Bunun hukuk içinde asla yeri yoktur. Böyle bir teşvik açıklaması, insan hakları, basın veya düşünce özgürlüğü kapsamında kabul edilemez. Hiç kimse, bunu bu şekilde söylemek suretiyle cezadan masumiyet kapsamı içine sokamaz. Terörü teşvik cezasız kalmaz."

- "Türk milletini suçlayan nitelikte"

AK Parti Denizli Milletvekili ve eski İnsani Haklar Sosyal ve Hukuki Araştırmalar Derneği Başkanı Cahit Özkan da "ifade özgürlüğü" adı altında terör propagandası yapmanın millete ihanetle eşdeğer olduğunu söyledi.

Türkiye ve hiçbir Avrupa ülkesinde terör örgütü propagandası yapmanın düşünce özgürlüğü olarak kabul edilmediğine dikkati çeken Özkan, söz konusu bildirinin, tek taraflı ve Türk milletini suçlayan nitelikte olduğunu anlattı.

Özkan, sözlerini şöyle tamamladı:

"İfade özgürlüğü' adı altında terör propagandası yapmak, millete ihanet etmekten başka bir şey değildir. Devletimiz, vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini korumak zorundadır. Burada düşünce özgürlüğü olarak ilan edilen bildirgeye imza atanlar, terör örgütünün propagandasını yapmaktadır. Bu da resmen suçtur. Herkes yaptığı şeylerin sonucuna fazlasıyla katlanacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden "Terörü teşvik cezasız kalmaz" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mart 2016 tarihinde saat 16 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Terörü teşvik cezasız kalmaz" haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

20 Kasım 2019, Çarşamba
 • İmsak
  06:17
 • Güneş
  07:41
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı