Gündem Haberleri

  Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı unutuldu mu?

  Aysel ALP/ANKARA
  01.09.2015 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Geçici Seçim Hükümetinde, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun hiçbir başbakan yardımcısına bağlanmaması dikkat çekti. Muhalefet, terörün bu kadar yoğunlaştığı bir süreçte görevlendirme yapılmamasına 'kurulu lağvetmek' olarak değerlendirdi.

  Başbakan Davutoğlu imzasıyla yayınlanan 'görev dağılımı' listesinde Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığına ilişkin 'görevlendirme' yapılmadı. 1.Davutoğlu hükümetinin 1 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan görev dağılımı listesinde Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı görevi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a verilmişti.

  31 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan listede ise Arınç'ın görevlerinin paylaştırıldığı Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş'a da Tuğrul Türkeş'e de bu görevin verilmediği görüldü.

  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Anlaşılıyor ki Sayın Davutoğlu AKP'nin hiçbir kurum ve kuruluşunu paylaşmak niyetinde olmadığı gibi Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nu da görev vermemek suretiyle lağvedecek kadar ipleri elinde tutmak istiyor. Kurulun başkanlığını başbakan ya da başbakan yardımcısına vermemek bir anlamda kurulu lağvetmek, işlevsiz kılmak, demek. Terörün bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde anlaşılan o ki Davutoğlu, böyle bir kurula gerek duymuyor, kurulu toplamayı düşünmüyor" dedi.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise 1 Eylül 2014 tarihinde Başbakan Yardımcıları arasında görev dağılımı yapıldığını, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a Hükümet Sözcülüğü, Danıştay'la ilişkiler ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı görevleri verildiğini anımsattı. Vural, “Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da yok, Numan Kurtulmuş da yok, Cevdet Yılmaz da yok, Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul da yok. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ne oldu? Böyle bir kurul var mıydı, yok muydu. Bülent Arınç başkanlığını yürütüyor diye 1 Eylül 2014 ‘de genelge yayınlamıştınız. Şimdi Terörle Mücadele Yüksek Kurulu başkanlığı, diye bir şey yok" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı