Dünya Haberleri

  Teröristler ABD'yi mahkemeye verdi

  Hürriyet Haber
  15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1997 yılından beri ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alan İran Halkın Mücahitleri Örgütü ve Sri Lanka'nın Tamil Eelam Kaplanları karara itiraz ederek ABD'de mahkemeye başvurdu. ABD'nin anti-terör yasasının anayasaya aykırı olduğunu savunan davacılar terörist olmadıklarını kanıtlamaya çalışıyor.

  The Washington Post Gazetesi'ne göre İran Halkın Mücahitleri Örgütü ve Sri Lanka'nın Kurtuluşu için Tamil Eelam Kaplanları, ABD'nin en iyi avukatlarını tutarak geçtiğimiz günlerde Washington İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu.

  1996 tarihli Anti-Terör Yasası'nın anayasaya aykırı olduğunu savunan davacılar, kendilerine ön bilgi ya da cevap hakkı tanınmadan terör listesine alınmaktan şikayetçi oldular. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, gizli bir rapora dayanarak sözkonusu grupları 1997 yılının Ekim ayında terör örgütleri listesine almıştı.

  1960'larda kurulan Halkın Mücahitleri, halen İran'daki İslami rejime karşı mücadele veriyor ve Irak'tan destek görüyor. 1976 yılında kurulan Tamil Kaplanları ise Sri Lanka'da iktidarı kontrol eden Sinhal çoğunluğuna karşı silahlı mücadele yürütüyor. Avukatlar her iki grubun da terör örgütü olmadığını ve belirli hedeflere yönelik savaş yürüttüklerini savunuyor.

  Mart ayının başında yapılan duruşmada Mücahitleri savunan avukat Jacop A. Stein, savunmadan sonra ABD Dışişleri Bakanı Albright'ın kararını gözden geçirmesini umduğunu ima etti. Tamil Kaplanları'nı savunan ABD'nin eski Adalet Bakanı Ramsey Clark ise anti-terör yasasının histeri ürünü, baskıcı sonuçlar doğuran bir yasa olduğunu savunarak, yasayı 2'inci Dünya Savaşı'nda ülkedeki Japonlar'ın kamplara toplanmasına benzetti.

  Avukatlar, Albright'ın hukuku çiğneyerek siyasi nedenlerden ötürü sözkonusu grupları terör örgütü listesine aldığını savunuyor. Mücahitler, ABD'nin İran'a dostane mesajlar yollayabilmek için listeye alındıklarını iddia ederken, Tamil Kaplanları, ABD'nin Sri Lanka Yönetimi'ne yakınlığını gerekçe gösteriyor.

  EYLEMLER ORTADA

  Adalet Bakanlığı avukatları ise anti-terör yasasını savunarak, Pan Am uçağına ve Dünya Ticaret Merkezi ve Tokyo metrosuna düzenlenen terör saldırılarının ertesinde yasanın kabul edildiğini belirttiler. Avukatlar, yasanın amacının terör gruplarının, ABD'yi maddi yardım sağlamak için bir üs olarak kullanılmasının engellenmesi olduğuna işaret ettiler.

  Tamil Kaplanları'nın terör örgütü olduğunu savunan avukatlar, 1991 yılında Hindistan Başbakanı Raciv Gandi, 1993 yılında Sri Lanka Devlet Başkanı Ranasinghe Premadasa ve 1996 yılında 100 kişinin öldüğü Sri Lanka Merkez Bankası'na düzenlenen saldırıdan Tamil Kaplanları'nın sorumlu olduğuna işaret ettiler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı