« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terörist yosunun haritası çıkarıldı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Akdeniz'de hızla yayılarak deniz dibini tahrip eden ve balıkadamların ‘‘terörist yosun’’ adını verdikleri, Caulerpa Racemosa türü zararlı yosunun tespit edildiği alanları gösteren bir harita hazırlandı.

İstanbul Balıkadamlar Spor Kulübü Bilimsel Dalış ve Deniz Kirliliği Araştırma Sorumlusu Dr. Mustafa Tolay, yosunun Türkiye'de farklı özellikler gösterdiğini belirterek Caulerpa Racemosa'nın son olarak Bodrum Kargı'da da tespit edildiğini söyledi. Tolay, yosunun çeşitli akıntılar ve teknelerle Sicilya Adası'na, Elbe sahillerine de ulaştığını tahmin ettiklerini belirtti.

Tolay, 12 Martta Çevre Bakanlığı'nda düzenlenecek zararlı yosunlar konulu toplantıya gönüllü kuruluşlar adına Balıkadamlar Spor Kulübü'nün davet edildiğini söyledi. Toplantıya DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nden Prof. Dr. Şükran Cirik ve Çevre Bakanlığı'ndan Biyolog Ebru Terzioğlu'nun katılacağını ifade eden Tolay, ‘‘Toplantıda, Türkiye'nin durumu ve yapılan çalışmalarla görüşlerin yer aldığı bir rapor hazırlanacak’’ diye konuştu. Tolay, Ankara'daki toplantıda hazırlanacak raporun Girit'te 18-21 Mart tarihleri arasında yapılacak Yosun Zirvesi'nde görüşüleceğini de sözlerine ekledi.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler