Gündem Haberleri

  Terörist alarmı

  Hürriyet Haber
  11.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kenya ve Tanzanya'yı kana bulayan Suudi Arabistanlı milyarder terörist Usame Bin Ladin'in, bu eylemlerden önce en iyi adamını İstanbul'a gönderdiği anlaşıldı. Fatih'teki Piano Forte Oteli'nde kalan terörist, ABD Elçiliği'nin fotoğraflarını çekip, eylem hazırlığı yaptı.

  ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki büyükelçiliklerine 7 Ağustos günü bombalı saldırıyı düzenleyen ve 12'si Amerikan vatandaşı, 257 kişinin ölümüne, binlerce kişinin de yaralanmasına sebep olan Suudi Arabistanlı ‘milyarder terörist Usame Bin Ladin'in, bu eylemlerden önce, bir adamını saldırı için Türkiye'ye gönderdiği ortaya çıktı. Teröristin kendisini Mısırlı gazeteci Rafet Yahya Alazab Abdau adıyla tanıttığı, ‘çok gizli' kaydıyla emniyet birimlerine bildirildi ve polis alarma geçti. Ladin'in adamı, Rafet Yahya Alazab Abdau kimliği ile 28 Temmuz günü İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Katar uyruklu olan ve Mısır'da gazetecilik yaptığını söyleyen Abdau, birkaç gün İstanbul'u dolaştı. Ardından Ankara'da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne ‘yabancı gazeteci' olarak Mavi Basın Kartı almak için başvuran 38 yaşındaki Rafet Yahya Alazab Abdau, kaldığı adres olarak İstanbul Fatih Kıztaşı'nda bulunan Piano Forte Otel'i gösterdi. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü de Abdau'ya, süresi 22 Ekim 1998 tarihinde sona erecek 3 aylık Mavi Basın Kartı verdi. Yabancı gazetecilere özel olarak verilen Mavi Basın Kartı'nı da alan Abdau, başta İstanbul olmak üzere çeşitli illerde rahatça hareket olanağına kavuştu. Özellikle ABD elçiliği ve konsoloslukları ile Amerikan kuruluşları hakkında istihbarat çalışması yapıp, fotoğraflarını çektiği belirtilen Rafet Yahya Alazab Abdau, Türkiye'de belli çevrelerle ilişki kurdu, hareket alanını genişletti. Abdau, çalışmaları sırasında sadece Amerikan kuruluşları hakkında istihbarat toplayıp, fotoğraf çekmekle yetinmedi, bir büyük holdingle ilgili de detaylı çalışma yaptı. Milyarder terörist Usame Bin Ladin'in en iyi adamlarından biri olduğu öne sürülen Abdau, eylem için istihbarat çalışmaları sırasında, ABD temsilcilikleri ile Amerikan kuruluşlarının çok iyi korunduğunu gördü ve bunu bağlı olduğu kişilere ulaştırdı. Gazeteci kimlikli Rafet Yahya Alazab Abdau'nun 'milyarder terörist' Laden'in adamı olduğunun saptanması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü 7743/98 sayılı 'çok gizli' kayıtlı yazıyla tüm birimleri uyardı. Türk güvenlik birimlerinin peşine düştüğünü fark eden Abdau, sırra kadem bastı.

  Burada kalmış

  Suudi Arabistanlı milyarder terörist Usame Bin Ladin'in adamı olduğu öne sürülen Rafet Yahya Alazab Abdau'nun, yaklaşık 1.5 yıldır çeşitli tarihlerde İstanbul'a geldiği ve Fatih'te Piano Forte Oteli'nde kaldığı belirlendi. Abdau'nun izini süren MİT ve polis yetkililerinin de otelde incelemelerde bulundukları ifade edildi. Otel yetkilileri, ‘‘Fazla samimi değildi. Pek kimseyle konuşmazdı. Otele geldiğinde bazen bir gün, bazen 10 gün kalırdı. Televizyoncu olduğunu söylüyordu ve kamerayla gelip gidiyordu. Kenya ve Tanzanya'daki patlamadan önce de buradaydı. Bize Özbekistan ile diğer Türk cumhuriyetlerinde röportaj yapacağını söyleyerek ayrıldı. Geçtiğimiz günlerde yeniden geldi’’ dediler.

  Uzmanlardan 2 senaryo

  Terör ve istihbarat uzmanları, milyarder terörist Usame Bin Ladin tarafından gönderildiği belirtilen Rafet Yahya Alazab Abdua ile ilgili iki senaryo üzerinde duruyor. Uzmanların değerlendirmeleri şöyle:

  İLERİYE DÖNÜK HAZIRLIK

  Milyarder terörist, Abdau'yu ileriye dönük eylemlerle ilgili istihbarat toplaması için Türkiye'ye gönderdi. Usame Bin Ladin'in adamı, ABD elçilikleri ve askeri tesislerinin bulunduğu, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük şehirlerde bilgi toplayıp, fotoğraf çekerek çalışmalarını sürdürüyor olabilir. Zaten milyarder terörist, Amerikan savaş gemilerinden kampına yönelik füze saldırısının ardından yine tehditler savurmuş ve ABD'nin çıkarlarını yine vurmaya hazır olduklarını ve eylemlerinin süreceğini açıklamıştı.

  EYLEME FIRSAT BULAMADI

  Uzmanlar, milyarder teröristin adamı Mısırlı Abdou'nun Türkiye'ye giriş tarihini gözönünde tutup bu olasılık üzerinde de yoğunlaşıyor. Çünkü Abdou'nun girişi 28 Temmuz. Yani Kenya ve Tanzanya'daki elçiliklere saldırıların yapıldığı 7 Ağustos gününden önce Türkiye'ye giriş yapmış. Buna göre ABD elçilikleriyle ilgili araştırma yapmak için Türkiye'ye gelen milyarder teröristin adamı, tesislerde koruma ve önlemlerin aşılamayacağı görüşüyle, eylemden vazgeçip ülkeden ayrıldı. Bu olasılığa rağmen polis önlemleri bırakmayıp, aynı ölçüde sürdürüyor.

  Olay Türk döndü

  Tanzanya'da 7 Ağustos günü Amerikan Büyükelçiliği'ne konulan bombaların patlamasından sonra gözaltına alınarak yaklaşık bir ay hapiste kalan Türk işadamı Abdurrahman Toktaş, memleketi Adana'ya döndü. Tanzanya'nın başkenti Dar Üs Selam'a 50 bin dolarlık tekstil ürünü götüren Toktaş, Amerikan Büyükelçiliği'ndeki patlamadan sonra Iraklı bir arkadaşıyla sokakta gezerken gözaltına alınmıştı. Toktaş, pasaportuna el konularak Tanzanya makamlarınca sorgulamıştı. Patlamayla bir ilgisi olmadığı belirlenen ancak bir ay hapiste kalan işadamı Toktaş, arkadaşı Ali İstanbullu'nun çabalarıyla serbest bırakıldı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı