Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Teröre tepki açıklamasında, havaya ateş açtı

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  10 Ekim 2007 - 14:49Son Güncelleme : 10 Ekim 2007 - 14:49

  RİZE’de, bir grup gencin terör olaylarına tepki göstermek için yaptığı basın açıklaması sırasında, kalabalığın içinden bir kişi havaya 14 el ateş etti. Kimliği henüz açıklanmayan genç gözaltına alındı.

  Olay bugün saat 12.30 sıralarında Cumhuriyet Alanı’nda meydana geldi. Esnaf Kürşat Kağan Karaali (32) ve 7 arkadaşı, teröre tepki için, ‘Ya bu kanı durdurun ya da millet durduracak’ yazılı pankart açıp, ellerinde Türk bayraklarıyla basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet alanının yanındaki Şeyh Camisi’nde öğle namazından çıkan vatandaşlar da basın açıklaması yapan grubu izlemeye koyuldu.

  Basın açıklaması sürerken, izleyici grubundan bir kişi silahını çekerek havaya ateş etmeye başladı. Polisler yanına gidene kadar şarjöründeki 14 mermiyi de boşaltan 30 yaşlarındaki genç, gözaltına alınarak Cumhuriyet Polis Merkezi’ne götürüldü. Polis merkezine götürülürken “Terör yüzünden yaptım” diyen kişinin kimliği henüz açıklanmadı.

  Kürşat Kağan Karaali, olayın ardından açıklamasını sürdürdü. Karaali, olayla ilgili, “Ben de çok garip karşıladım. Ne olduğunu anlamadık. Burada insanlar var. Ateş etmesi doğru değildi. Herkesin sinirlerinin kabardığını görüyorum. Türk milletinin sabrı kalmamıştır. PKK kendine çeki düzen versin. Ülkemizden çekip gitsin. Kürt kardeşlerimizle biz yıllardan beri kardeşce bu topraklarda yaşamaktayız. Ama bir Kürt devleti kurmak istiyorlarsa gitsinler Irak’ta kursunlar, İran’da kursunlar” dedi.

  İzinsiz basın açıklaması yapan grup da, daha sonra ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

  KİMLİĞİ AÇIKLANDI

  Rize'de bir grubun Cumhuriyet alanında yaptığı açıklama sırasında havaya ateş açanın 34 yaşındaki Erhan Sadak olduğu açıklandı. Sadak, polis merkezinde ifadesinin alınmasının ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Erhan Sadak’ın, “Konuşmalar beni çok etkiledi. Şehitlere de üzülmüştüm. Birden kendimi kaybettim” dediği öğrenildi. Sadak’ın silahının ruhsatsız olduğu ileri sürüldü.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı