Gündem Haberleri

  Teröre lanet yağıyor

  A.A
  08.10.2007 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Şırnak Gabar Dağı'nda 13 askerin teröristler tarafından pusuya düşürülerek şehit edilmesine tepkiler sürüyor.

  Bazı sivil toplum kuruluşları yazılı açıklamalarla saldırıyı kınadı.

  Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikasından (TES-İŞ) yapılan yazılı açıklamada, Şırnak'ta 13 askerin hayatını kaybetmesinin sendika camiasında büyük bir üzüntüye neden olduğu belirtilerek, “terörün gerçek yüzünü bir kez daha bütün acımasızlığı ile ortaya koyan insanlık dışı saldırının nefretle kınandığı” ifade edildi.

  Açıklamada, teröre başvurarak kan ve gözyaşı döken, Türkiye'nin huzurunu ve güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan askerleri acımasızca katleden şer odaklarının, milletin ve devletin güçlü iradesi karşısında yok olacağı belirtildi.

  EĞİTİM-İŞ'İN AÇIKLAMASI

  Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Yüksel Adıbelli ise yazılı açıklamasında, 13 askerin şehit edildiğini büyük bir üzüntü ile öğrendiğini belirterek, “alçakça” saldırıyı “şiddetle” kınadığını kaydetti.

  Adıbelli, içeriden ve dışarıdan terör ve teröristlere destek veren şer odaklarına en güzel yanıtın, Türk ulusunun daima birlik ve bütünlük içerisinde olarak vereceğini belirtti. Adıbelli, hükümetten, özgürlük, demokrasi gibi değerleri gerekçe göstererek terörü destekleyenlere, besleyenlere, teröristlerle diyalog içinde olanlara karşı etkin ve kararlı bir tutum sergilenilmesini istedi.

  TÜRK DİŞ HEKİMLERİ BİRLİĞİ

  Türk Diş Hekimleri Birliğinden yapılan yazılı açıklamada ise “Gücün terörünü ve terörün gücünü” kendilerine siyasi rehber edinenlerin, siyasi emellerine varmak için en yüce değer olan yaşam hakkını yok ederek, korku ve panik yaratmaya çalıştıkları ifade edildi.

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Bu ülkede onuru ile özgürce, barış içerisinde yaşamak isteyenler artık susmaktan vazgeçmeli. Anadolu topraklarında yüzyıllardır birlikte yaşayan, Türkiye Cumhuriyeti'ni birlikte kuran bizler, bu kör şiddete tapanlara, şiddeti yaşamlarının, siyasi emellerinin amentüsü olarak görenlere karşı sesimizi yükseltmeliyiz.
  Evimizde, sokağımızda, şehrimizde,, ülkemizde özgürlüğün, kardeşliğin, barışın ve demokrasinin egemen olduğu, insanlık değerlerinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu Türkiye sevdamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

  KAYSERİ VALİSİ GÜNEŞ

  Kayseri Valisi Osman Güneş, Şırnak'ta 13 askerin şehit edilmesine ilişkin, “Eli kanlı hainler, onlara 'terörist' diyemeyen nasipsiz destekçileri, şehitlerimizin kanlarında boğulacaklardır” dedi.

  Güneş, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Şırnak'ta 13 askerin şehit edilmesinin acısını yüreğinde yaşadığını söyledi.

  Bu acıyı, vatanını, milletini, bayrağını seven herkesin hissettiğini dile getiren Güneş, şunları kaydetti:

  “Bunlar ilk şehitlerimiz olmamıştır. Endişe ediyorum ki bu hainler akıllarını başlarına almadıkları sürece son şehitlerimiz de olmayacak. Ancak, vatanın her karışını kanlarıyla sulayan şehitlerimizin ruhları, güvenlik güçlerimizin azim ve kararlılığı, bu hainlere fırsat vermeyecektir. Eli kanlı hainler, onlara 'terörist' diyemeyen nasipsiz destekçileri, şehitlerimizin kanlarında boğulacaklardır. Birliğimizi bozmaya çalışan hainlere karşı dün verilen mücadele bugün de aynı kararlılıkla gösterilecektir.”

  ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI SELMANOĞLU

  Elazığ belediye başkanı Süleyman Selmanoğlu da büyük bir insanlık suçu olan terör karşısındaki haklı mücadelenin her türlü şart altında yılmadan devam edeceğini kaydetti.

  Selmanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Şırnak'ta bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıda 13 askerin şehit edilmesini kınadı.

  Terörü yaratanlar ve besleyenlerin, “Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma kararlılığı karşısında hiç bir güç duramayacak” ilkesini bilmeleri gerektiğini ifade eden Selmanoğlu, şunları kaydetti:

  “Mübarek ramazan ayı içerisinde bile kanlı katliamlarını sürdürerek geçtiğimiz hafta Beytüşşebap'ta sivillerimize yönelik son saldırıdan sonra Şırnak'ta gerçekleştirilen bu alçakça terör saldırısında 13 askerimizin şehit olması gerçekten yüreğimizi dağlayan bir olay olmuştur.

  Türkiye Devleti, büyük bir insanlık suçu olan terör karşısındaki haklı mücadelesine, vatansever milletimizin desteği, kahraman Mehmetçiğimizin azmi ile her türlü şart altında yılmadan devam ettirecektir.

  Devletimizin ve milletimizin güvenliği ve bağımsızlığı uğruna şehit düşen kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve büyük Türk Milleti'ne baş sağlığı diliyorum.”

  TES-İŞ: 13 ASKERİMİZİN CANINI ALAN BÖLÜCÜ TERÖRÜ LANETLİYORUZ

  Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ), Şırnak’ta 13 askerin ölümüyle sonuçlanan hain terör saldırısını nefretle kınadıklarını bildirdi.

  TES-İŞ'den yapılan açıklamada, terör örgütü tarafından yapılan ve 13 askerin hayatını kaybetmesi sonuçlanan saldırının büyük üzüntüye neden olduğu belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

  "Terörün gerçek yüzünü bir kez daha bütün acımasızlığıyla ortaya koyan bu insanlık dışı saldırıyı nefretle kınıyoruz. Teröre başvurarak kan ve gözyaşı döken, ülkemizin huzurunu, milletimizin güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan askerlerimizi acımasızca katleden şer odaklarının, milletimizin ve devletimizin güçlü iradesi karşısında yok olup gideceklerine olan inancımızı vurgulamak istiyoruz."

  DİSK:"KATLİAM SALDIRILARINA, TERÖR VE ŞİDDET POLİTİKALARINA SON

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Şırnak'ta meydana gelen terör saldırılarının ardından sınırötesi operasyon tartışmalarının gündemde yer aldığını kaydederek, "Bu durumun yaratacağı sonuçlar çok açıktır ki, kaybeden yine demokrasi, barış, hak ve özgürlükler olacaktır" dedi.

  DİSK Genel Başkanı Çelebi yaptığı açıklamada, Şırnak’ta bir münibüsün taranıp 12 yurttaşın ölümüne neden olan silahlı saldırının ardından yine Şırnak sınırları içinde yapılan bir saldırıda 13 askerin yaşamını yitirdiğini, saldırıların arkasından da sınırötesi operasyon tartışmalarının gündem yer aldığını kaydetti. Çelebi, "Silah ve şiddetle, kan ve gözyaşıyla hiçbir sorunun çözülemediği ve asla çözülemeyeceğinin, aksine yüzlerce yıldır birarada yaşayan insanlarımızda milliyetçilik ve düşmanlık duygularını yükselterek toplumun kutuplara ayrılacağının bilinmesine karşın ülkemiz yeni ölümlerle sarsılmakta, terör ve şiddetin beslediği kaos ortamından çıkar umanların elleri gittikçe güçlenmektedir" diye konuştu. Çelebi sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu durumun yaratacağı sonuçlar çok açıktır ki, kaybeden yine demokrasi, barış, hak ve özgürlükler olacaktır. Büyük kentlerin sokaklarına bırakılan bombaların, 'katliamı' andıran saldırıların gideceği tek yer, ülkemizin, tarihinden gelen temel sorunları demokratik açılımlarla çözebilecek siyasal bir güce ulaşmaması; terör, şiddet ve kaos ortamında sıkışıp kalan toplumumuzun belirsiz bir karanlığa sürüklenmesi olacaktır.

  Ama halkımız ve işçi sınıfı bu politikaların bilincindedir ve asla prim vermeyecektir. Ülkemizin aydınlık geleceğinin demokratik çözüm ve barıştan geçeceğine inanıyor, şiddet ve terörü bir kez daha lanetliyoruz."

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı