Gündem Haberleri

  Teröre karşı yol haritası

  Turan YILMAZ Hasan TÜFEKÇİ / ANKARA
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terörle mücadelede izlenecek "yeni yol haritası"nı belirlemek üzere dün toplanan "terör zirvesi"nde asker ve polis taleplerini iletti, karar ise salı günü yapılacak zirveye kaldı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un da katılımıyla dünkü 6 saatlik zirvede, sınır güvenliği, güvenlik birimleri arasında etkin istihbarat paylaşımı, dağa çıkışları önleyecek bölgeye yönelik sosyo-ekonomik önlemler ile karakolların fiziki koşullarının iyileştirilmesi konuları da ele alındı.

  Askerin talepleri hükümete iletildi

  Asker ve polis, terörle mücadelede zafiyet yarattığı gerekçesiyle gözaltı süresinin uzatılması, sorguda avukat bulundurulmaması, şüpheli görülen araçların aranabilmesi, acil durumlarda konut, işyeri ya da kamuya açık olmayan kapalı alanlarda hakim ya da savcı iznine gerek duyulmaksızın arama yapılabilmesi ve jandarmaya da yürüttüğü soruşturmalarda polise tanınan adli kolluk yetkisinin tanınmasını talep etti. Bu taleplerin değerlendirildiği zirveden bir karar çıkmadı. Zirve sonrasında yapılan yazılı açıklamada, toplantıya 14 Ekim Salı günü devam edileceği duyuruldu.

  Hükümet sıcak bakmıyor

  Ancak hükümet, bazıları Anayasa değişikliği de içeren taleplerden özellikle gözaltı süresinin uzatılması, sorguda avukat bulundurulmaması ve jandarmaya polis gibi şehirlerde de görev yapabilme olanağı sağlayacak adli kolluk yetkisi verilmesine, AB uyum yasaları açısından da sorun oluşturabileceği gerekçesiyle sıcak bakmıyor. Buna karşılık, asker ve polise, acil durumlarda araç arama dahil bazı konularda esneklikler sağlanabileceği belirtiliyor.

  Kaynak sıkıntısı yok’ mesajı

  Zirvede Aktütün saldırısının ardından tartışılan sınır karakollarının fiziki koşullarının iyileştirilmesi de ele alındı. Sınır karakollarının iyileştirilmesi için "Maliye’nin ödenek kaydırmalarına izin vermediği" iddialarından rahatsız olan hükümet "güvenlik konusunda kaynak sıkıntısı söz konusu olamaz" mesajı verdi.

  Dağ yolunu kapatma önlemleri

  Zirvede, dağa çıkışları önlemeye yönelik sosyo-ekonomik önlemler de gündeme geldi. Erdoğan’ın eylem planını Diyarbakır’da açıkladığı Güneydoğu Anadolu Projesi’nin planlandığı gibi tamamlanması ve istihdam sağlayacak projelerin de desteklenmesi görüşü benimsendi. Bu amaçla, 2012 yılına kadar 600 milyon dolarlık kaynaklar tamamlanması öngörülen "Sosyal Destek Projesi"nin hayata geçirilmesi kararı alındı.

  Haritalarla geldiler

  ZİRVEYE Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile hemen hemen aynı zamanda geldi. Komutanların yanındaki bazı üst rütbeli subayların ellerinde haritalar taşıdıkları da görüldü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı