ANKARA HABERLERİ

Teröre karşı tek yürek

Murat YILMAZ
15.09.2015 - 15:51Son Güncelleme :

Sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası teröre karşı tek yürek oldu. Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının “Teröre hayır, kardeşliğe evet” çağrısıyla Başkent’te düzenleyeceği yürüyüş, yüzbinleri buluşturacak. Öte yandan yürüyüşü destekleyen ATO da etkinlikte 20 bin Türk bayrağı dağıtacak.

Murat YILMAZ

“Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” buluşması yarın 16.30’da Sıhhıye Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Sıhhiye ile Ulus’taki Eski TBMM Binası arasındaki bölgenin ayyıldızlı bayraklarla bürünmesi ve yüzbinlerin ‘teröre karşı’ bir arada olması hedefleniyor. Büyük buluşmaya Ankara dışından da binlerce katılımcının gelmesi bekleniyor. Teröre karşı en büyük tepkinin verileceği büyük buluşmada Türk bayrağı dışında hiçbir siyasi figür, bayrak, afiş veya slogan kullanılmayacak. Tek ortak payda ay-yıldızlı bayrak ve ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ sloganı olacak. Sivil toplum örgütlerinin teröre karşı gerçekleştireceği yürüyüşü Ankara Ticaret Odası da bayraklarla destekleme kararı aldı. ATO Başkanı Salih Bezci, Sıhhiye Meydanı’nda toplanacak on binlere, 20 bin Türk bayrağı dağıtacağız” dedi. Buluşmaya destek veren sivil toplum kuruluşları, büyük buluşma öncesi birlik ve beraberlik mesajları verdi.

‘HEPİMİZ KARDEŞİZ BU OYUNU BOZARIZ’

“Bize katılamayan milyonları o gün Türkiye’nin her karışını al bayrağımızla donatmaya çağırıyoruz” diyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:
“Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil topluma ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ diyoruz. Tüm halkımızı bu büyük buluşmaya davet ediyoruz. Biliyorsunuz, ülkemiz yurt içi ve yurtdışı kaynaklı terör ile karşı karşıya. Terör eylemlerinde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik, askerimizi, polisimizi ve korucumuzu şehit verdik. Yaşanan bu menfur olaylar hepimizin yüreğini yakıyor, geleceğe yönelik kaygı duymamıza neden oluyor. Ülkemizin, birliğimizin ve huzurumuzun hedef alındığı kirli bir oyun oynanıyor. Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bu tuzağa düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde. Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, vicdanımızın sesini dinlemeli, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz. Bizi birbirimize düşman etmeye çalışan teröre karşı hep birlikte durmalıyız. Ülkemizin tamamında birlikte yaşama iradesi göstermeliyiz. Gün birlik olma günüdür. Kökenimiz, kimliğimiz, inancımız ne olursa olsun, 78 milyon hepimiz Türkiye’yiz.”

PALANDÖKEN: 2 MİLYON KATILIM BEKLİYORUZ

Yürüyüşe destek verenler arasında yer alan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, etkinliğe yaklaşık 2 milyon kişinin katılacağını tahmin ettiklerini söyledi. “Teröre karşı tek yürek” olacaklarını vurgulayan Palandöken, “Esnaflarımıza bastırdığımız afişleri dağıtma çalışmamız devam ediyor,. 2,5 milyona yakın iş yerinde ‘Hepimiz kardeşiz’ teması işleniyor. Bu çalışmanın ikinci ayağı olarak ‘Komşunla birlikte sen de katıl’ diyoruz. Birliklerimiz aracılığıyla esnafların Ankara’ya gelmelerini sağlayacağız. Herkesi Başkent’e davet ediyoruz” dedi.

MÜSİAD: ORTAK SİMGEMİZ AYYILDIZLI BAYRAĞIMIZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Başkanı İlhan Erdal da yürüyüşe katılma çağrısında bulunarak, “Kışkırtıcı söylemleri bırakmalı, toplumu daha fazla germemeli ve sağduyumuzu korumalıyız” dedi. Her görüş ve düşünceden vatandaşları kökeni, kimliği ve inancı farketmeksizin perşembe günü Sıhhiye Meydanı’na beklediklerini belirten Başkan Erdal, 78 milyon olarak hep birlikte Türkiye olduklarını vurguladı. Buluşmanın düzenleme kurulunda yer alan kuruluşlardan biri olduklarına dikkat çeken Erdal, masanın etrafındaki kuruluşların sorumluluk bilinciyle hareket ederek bir araya geldiklerini belirtti. İlhan Erdal şunları söyledi: “Terörü lanetlemek, millet olarak kardeşliğimize sahip çıkmak için ortak hassasiyetlerimiz çerçevesinde bir araya geldik. Hepimiz Türkiye için sorumluluk sahibi olan kuruluşlarız. Ortak simgemiz olan ayyıldızlı bayrağımız; birlik, beraberlik ve bütünlüğümüzün simgesidir” dedi.

MEMURLAR İŞ BIRAKACAK

Başkent’te gerçekleştirilecek ‘Teröre hayır, Kardeşliğe evet’ mitingine katılmak için memurlar da yarım gün iş bırakacak. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar tarafından alınan karar gereği Ankara’da gerçekleştirilecek eyleme katılmak için Ankara’daki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yarım günlük iş bırakma kararı alındı. Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Türkiye’de STK’lar perşembe günü Ankara’da teröre karşı tek yürek ve tek vücut olacak. Ankara’daki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yarım günlük iş bırakma kararı aldık. İş bırakan tüm üyelerimiz saat 16.30’da ‘Teröre hayır, Kardeşliğe evet’ yürüyüşünde hazır bulunacak. İdarelerin ve vatandaşların kamu çalışanlarımızı anlayışla karşılayacağını düşünüyorum” dedi.

ATO’DAN 20 BİN BAYRAK

Sivil toplum örgütlerinin teröre karşı gerçekleştireceği yürüyüşü Ankara Ticaret Odası da bayraklarla destekleyecek. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, “Bayrağı olan alsın gelsin, olmayan da gelsin bizden alsın” dedi. ATO olarak 20 bin Türk bayrağıyla terör protestosuna destek vereceklerini bildiren Bezci, vatandaşların ellerindeki Türk bayraklarıyla teröre karşı en anlamlı mesajı vereceklerini söyledi. Bezci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında “demokrasi, hak ve özgürlüğün yanı sıra sorumluluk anlamına da gelmektedir” dediğine dikkat çekerek, “Biz de sorumluluk duygusuyla hareket ederek, terörü protesto etmek için dağıtılmak üzere 20 bin Türk bayrağı yaptırıyoruz” diye konuştu.

ANGİAD: BU MİTİNG HEPİMİZİ BİRLEŞTİRMELİDİR

“Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” mitingine Başkentli genç işadamları da destek verecek. Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Fatma Semiz, “Bu topraklarda artık kan ve gözyaşı istemiyoruz” dedi. Dernek olarak yürüyüşe katılacaklarını belirten Semiz, şöyle konuştu:
“Asırlardır bu topraklarda kardeşçe yaşayan milletimizin, huzur ve güvenine kast eden tüm şer odaklarına karşı topyekün mücadele vermek, hepimizin görevi. Birlikte yaşama isteği ve iradesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Kardeşliğimize, birliğimize kast eden her türlü saldırıya, her türlü tuzağa birlikte karşı çıkacağız. Daha zengin, daha müreffeh, daha güvenli ve huzurlu bir Türkiye için 78 milyonla tek yürek olacağız. Ortak paydalarımız olan vatan ve bayrak için, kardeşçe yaşamaya devam edebilmek için, ülkemiz üzerine oynanan oyunları bozmak için biz o gün orada olacağız.”

BAYRAKTAR: KARDEŞLİK İÇİNDE YAŞAYALIM

Büyük yürüyüş için bütün odalarla temas kurduklarını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar şunları söyledi: “Organizasyona Türkiye geneline yayılmış 800’e yakın odamızdan on binlerce katılım bekliyoruz. 5,5 milyona yakın üyesi olan bir meslek kuruluşuyuz. Üyelerimiz böyle bir organizasyonu bizden talep ediyordu. Bu organizasyonla çiftçilerimizin de taleplerini yerine getirmiş olacağız. Yürüyüş; provokasyon, kardeşliği bozma eğiliminde olan her türlü tutum ve davranışa da bir cevap olacak. Üyelerimiz terör konusunda hassas. Şehit kanlarıyla sulanmış bu toprakların, doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle kıymetini iyi bilelim. Kardeşlik içinde yaşayalım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Teröre karşı tek yürek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı