Ege Haberleri

EGE

  Teröre karşı tek vücut

  İZMİR, (DHA)
  15 Eylül 2015 - 15:34Son Güncelleme : 15 Eylül 2015 - 15:34

  İZMİR Ticaret Odası’nın (İTO) Doğu ve Güneydoğu kökenli meclis üyeleri ile son aylarda terör olaylarının arttığı bölgeyi iyi bilen ve bölge ile ticaret yapan meclis üyeleri, Ekrem Demirtaş başkanlığında bir araya geldi. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda meclis üyeleri “Teröre ve ülkenin bölünmesine kesinlikle hayır” görüşünde birleşirken, terör olaylarının bir an önce son bulması için gerekenlerin yapılmasını, ayrıştıran değil, birleştiren bir barış dili kullanılmasını istedi.

  ÇATIŞMA İSTEMİYORUZ

  Başkan Demirtaş, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini belirterek, “Bu durumdan kimse memnun değil. ‘İTO olarak neler yapabiliriz?’ diye konuşmak için Doğu ve Güneydoğu’yu bilen, o bölgelerde bağlantısı, akrabası olan, mal alıp mal satan üyelerimizle bir araya geldik. Bir kez daha gördük ki, kökeni ister Türk, ister Kürt olsun, tüm üyelerimiz kendisini Türkiyeli olarak tanımlıyor ve teröre karşı tek vücut olarak duruyor” dedi. Konuya sadece Doğu’nun sorunu olarak bakılamayacağını söyleyen Demirtaş, “Sorun hepimizin sorunu. Doğu’da huzur olmazsa, Batı’da da olmaz. Doğu’da ekonomi durursa, Batı’da da durur, hepimiz bundan olumsuz etkileniriz” diye konuştu. Ekrem Demirtaş, terör olaylarıyla birlikte etnik ayrımcılığı körüklemek isteyenler, hatta Türk - Kürt çatışması çıkarmak isteyenler dahi olduğunu kaydederek, bunlara karşı tüm İTO üyeleri olarak hep birlikte karşı duracaklarını paylaştı.

  TÜRK - KÜRT MESELESİ DEĞİL

  Demirtaş toplantı sonuçları hakkında da şunları dile getirdi: “Olay Kürt - Türk meselesi değil. Yıllardır İTO çatısı altındayız. Burada hiçbir zaman birbirimizin kökenine bakmadık. Birbirimizle ticaret yapmaya, dostluk kurmaya devam ettik. Pek çok üyemizin nereli olduğunu bile bu toplantıya hazırlık yaparken öğrendik. Tüm üyelerimiz terörün bir an önce son bulmasını isterken, herkesin kışkırtıcı söylemleri bir yana bırakmasını, kardeşliği güçlendirmesini, barış ve huzuru getirecek bir dili kullanmasını arzuluyor. Siyasi partilere, basın kuruluşlarına ve sivil vatandaşlarımıza yapılan saldırıları da hep birlikte kınıyoruz. İzmir’de Kürt kökenli hiçbir üyemizin ve vatandaşımızın tedirgin olmasını istemiyoruz. Biz bu kadar çok barış ve huzur isterken, terör örgütü de silahla 40 yıldır verdiği mücadeleden bir sonuç alamadığını ve bundan sonra da alamayacağını görerek faaliyetlerine en kısa zamanda son vermeli.” ?

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı