Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Teröre 40 şehit veren sınır köyüne askerden yardım

  Behçet DALMAZ- Serdar KARA/ ÇUKURCA(Hakkari), (DHA)
  15 Ekim 2007 - 12:14Son Güncelleme : 15 Ekim 2007 - 12:14

  HAKKARİ’nin Çukurca İlçesi’ne bağlı Irak sınırına sıfır noktada bulunan ve bugüne kadar teröre 40 şehit veren Çığlı Köyü’nde yaşayanlara, Mehmetçik gıda yardımı yaptı. Çukurca Taktik Sınır Jandarma Alay Komutanı Albay Adnan Arslan, köyü ziyaret ederek köylülerle tek tek bayramlaştı. Çukurca’da ilk olarak silah alıp, köy koruculuğunu kabul eden Çığlı’da şehit aileleri ve çocuklarıyla yakından ilgilenen Albay Arslan, çocuklara şeker, ailelerine de gıda yardımı paketleri kendi elleriyle verdi. Köylülerin sorunlarını da dinleyen Albay Arslan, “Sizin acınız bizim acımızdır. Sizler bize emanetsiniz. Bu emanete sahip çıkmak bizim görevimizdir” dedi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK terör örgütüne karşı olası bir sınır ötesi operasyon için hazırlıklarını sürdürdüğü Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde, Mehmetçik şehit ailelerini de unutmadı. Irak’a sıfır noktada bulunan ve terörle mücadelede Hakkari’de en çok şehit veren Çığlı Köyü’ne giden Mehmetçik köylülerle bayramlaştı. Çukurca Taktik Sınır Jandarma Alay Komutanı Albay Adnan Arslan ve beraberindeki komutanlar, köy girişinde karşılandı. Köylülerle tek tek bayramlaşan Albay Arslan ve beraberindeki komutanlar, şehit yakınları ve çocuklarına şeker ikram etti. 200 hane, 2 bin nüfuslu ve 170 geçici köy kurucusunun görev yaptığı köyde Albay Arslan evleri tek tek dolaştı. Şehit çocukları ve aileleriyle yakından ilgilenen Albay Arslan, çocuklara şeker, ailelerine de gıda dolu torbaları kendi elleriyle verdi.

  ‘BİZE EMANETSİNİZ’

  Albay Arslan, köylülerin sorunlarını da dinleyerek, “Terörle mücadelenin en önemli unsurlarından birisi de geçici köy korucularıdır. Bu vatan uğuruna şehit olan geçici köy korucularımız, bu mücadelenin bir örneğidir. Şehitlerimizi unutmadık ve unutmayacağız. Siz şehit aileleri, bize emanetsiniz. İnşallah bu acı olaylar bir daha olmaz. TSK olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bölücü teröre karşı kararlılığımızı sürdüreceğiz” diye konuştu..

  1989'DA 18 KİŞİ KATLEDİLMİŞTİ

  Terörün etkili olduğu 1989’da ilk olarak silahlanıp, koruculuğu kabul eden Çığlı’da Beytüşşebap İlçesi Beşağaç Köyü’nde yaşanan katliamın aynısı yaşandı. Pusu kuran PKK’lı teröristler, minibüsle köye dönen 8’i köy korucusu 18 kişiyi çapraz ateşe tutarak şehit etti. Bu yönüyle de ayrı bir öneme sahip olan Çığlı Köyü, Hakkari bölgesinde 26’sı köy korucusu 40 şehitle en çok şehit veren köy olma özelliğine de sahip. Şehit yakınları da Mehmetçiğin bu ziyaretinden duyduğu memnuniyeti anlatırken, “Şehit haberlerini basında duyunca içimiz yanıyor. Bu acı hepimizindir. Şehitler nerde olursa olsun hepimizindir. Son olaylardan da çok etkilendik. Acı ve gözyaşı dinmiyor. Çağrımız artık kan dökülmesin. Bu işe bir son verilsin” dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı