Teröre 350 milyar dolar

Hürriyet Haber
05.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, son 30 yılda terörle mücadelede harcanan kaynakları değerlendirdi.

Terörün Türkiye’ye faturası konusunda rapor hazırlayan Ban, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Terörle mücadelenin, ekonomik maliyetinin asgari, 350 milyar dolar civarında olduğuna” yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Terörün devletler için çok pahalı bir mücadele alanı olduğunu ifade eden Ban, Türkiye’nin terörle mücadelesi, ülkenin ekonomik kalkınmasına çok ağır darbeler vurduğunu belirtti.

Prof. Ban, şöyle konuştu: “Dolaylı maliyetlerin hesaplamasındaki farklılıklar ve Başbakanlık örtülü ödenek ile Milli İstihbarat Teşkilatı harcamaları verilerinin, maliyet hesaplarına dahil edilememesi nedeniyle, terör maliyet hesapları farklılık gösteriyor. Farklı kaynaklara göre, terörün 1984’ten bu yana doğrudan ekonomik maliyeti, 65 ile 350 milyar dolar arasında değişiyor. Dolaylı ve doğrudan iki tür maliyetin hesaplanması gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında 300-400 milyar dolarlık harcama devlet bütçesinden ayrılan doğrudan maliyetleri kapsıyor. ”

100 yavuz sultan selim köprüsü

Son 30 yılda teröre harcanan yaklaşık 350 milyar dolarla; Sinop Nükleer Santrali’nden 16 tane yapılabileceğine işaret eden Prof. Ünsal Ban,   “350 milyar dolarla 87 Atatürk Barajı, 100 Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 70 Marmaray yapılırdı” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı