Dünya Haberleri

  Terör yasasına Kongre’den onay

  Hürriyet Haber
  29.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Kongresi, 11 Eylül saldırılarını soruşturan bağımsız komisyonun önerilerini içeren yeni terörle mücadele yasa tasarısını onaylayarak ABD Başkanı George W. Bush’a sundu.

  Demokratların hakim olduğu Senato’da 8’e karşı 85 oyla kabul edilen ve Temsilciler Meclisi’nden de önceki gün 40’a karşı 371 oyla geçen tasarı, komisyon raporunun yayınlanmasından tam üç yıl sonra Bush’un önüne gelmiş olacak. Demokratlar, Bush’un yasayı önüne gelir gelmez onaylamasını istiyor.

  Yasaya göre, üç yıl içinde tüm havaalanı ve limanlarda, yolcu uçaklarına yüklenen her tür kargonun görüntülenmesini sağlayacak güvenlik sistemlerinin kurulması öngörülüyor. Beş yıl içinde yabancı limanlardan ABD’ye gelen deniz kargolarının tamamının aynı yöntemle kontrol edilmesi de şart olacak. Terör riskinin yüksek olduğu eyaletlere ve yerleşim bölgelerine daha çok güvenlik fonu aktarılacak. Vize rejiminde yeni düzenlemeler yapılmasının yanısıra, demir ve karayolu taşımacılığı güvenliği için 4 milyar dolar ekstra fon ayrılacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı