GeriDiğer Terör sporun yakasını bırakmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terör sporun yakasını bırakmadı

Terör sporun yakasını bırakmadı

Fransa Milli Futbol Takımı'nın, başkent Paris'teki Stade de France'ta Almanya'yı ağırladığı dostluk maçı sırasında sahanın yakınlarında gerçekleşen bombalı saldırılar, terör eylemlerine sahne olan spor etkinliklerini akıllara getirdi.

Tarih, 13 Kasım 2015. Yer, Fransa'nın başkenti Paris'teki Stade de France. Ülkenin ev sahipliği yaptığı 1998 FIFA Dünya Kupası için inşa edilen yaklaşık 80 bin kapasiteli stadı dolduran taraftarlar, Fransa ile Almanya milli takımları arasındaki dostluk maçının ilk yarısında 2 patlama sesi duydu. Fakat kimse, televizyonları başındaki futbolseverlerin bile duyduğu seslerin, 3 kişinin, ömürlerinde duyduğu son ses olduğunu düşünmemişti.

Terör sporun yakasını bırakmadı

Stade de France'ı Almanya ile oynanacak hazılık maçını izlemek için dolduran sporseverler, terör eylemleri sonrasında panikle saha içine koştu.

IŞİD'in üstlendiği ve o gece Paris sokaklarındaki saldırıların yalnızca bir parçası olan eylem, terörün, sporu hedef almasının ilk örneği olmadığı gibi geçmişteki emsallerine bakılırsa, ne yazık ki son olacağa da benzemiyor.

1972 MÜNİH OLİMPİYATLARI KANA BULANMIŞTI
Filistinli Kara Eylül örgütünün, 1972 Münih Olimpiyatları'nı kana bulayan eylemi, teröre alet edilen ilk ve en bilinen spor etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. İsrailli sporcu ve antrenörleri 16 saat boyunca rehin alan örgüt üyeleri, milli takım kafilesinden 11 kişiyi, bir de Alman polisi öldürdü.

Terör sporun yakasını bırakmadı

Kara Eylül ögrütü üyeleri 1972 Münih Olimpiyatları'na katılan İsrail kafilesinden 11 sporcu ve antrenörü öldürmüştü. 

1996 ATLANTA BOMBAYLA SARSILSI
1996 Atlanta Olimpiyatları kapsamında, akşam saatlerinde yapılan bir konser sırasında önceden yerleştirilen bomba patladı. Saldırı sonucu, aralarında TRT kameramanı Melih Uzunyol'un da bulunduğu 2 kişi yaşamını yitirdi, yüzden fazla kişi de yaralandı. Olay yerinde bulunan Uzunyol'un ölüm sebebinin, kalp krizi olduğu açıklandı. Bombayı yerleştiren ABD Ordusu'ndan emekli patlayıcı uzmanı Eric Rudolph, "olimpiyatların küresel sosyalizmin değerlerini yücelttiği" gerekçesiyle böyle bir eylem gerçekleştirdiğini itiraf etti.

Terör sporun yakasını bırakmadı

Atlanta'daki bombalamanın failinin eski ABD ordusu mensubu olması ve 'gerekçeleri' dünyayı şoka sokmuştu.

IRA TEHDİT ETTİ AT YARIŞLARI İPTAL OLDU
İngiltere'nin en ünlü at yarışı "Grand National", 1997'de İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) hipodroma bomba yerleştirdiğine dair iddia sonrası iptal edildi. Aralarında Prenses Anne'in de yer aldığı 60 bin seyirci, tribünleri boşaltmak zorunda kaldı. Yarış ancak 2 gün sonra koşulabildi.

Terör sporun yakasını bırakmadı

İngiliz polisi yarışları izlemeye gelenleri bomba ihbarı sonrasında hipodromdan uzaklaştırırken...

KRİKET MAÇI ÖNCESİ PAKİSTAN KAN GÖLÜNE DÖNDÜ
2002'nin mayıs ayında Pakistan'ın Karaçi kentinde meydana gelen eylem, 14 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Pakistan ile Yeni Zelanda milli kriket takımlarının karşılaşması öncesinde, Yeni Zelandalı oyuncuların kaldığı otelin dışında üstündeki düzeneği patlatan intihar bombacısı, Fransız donanmasından 11 asker, Pakistanlı 2 kişi ve Pakistan takımının fizyoterapistinin ölümüne sebep oldu.

Terör sporun yakasını bırakmadıBOMBA BU KEZ BOSTON MARATONUNU HEDEF ALDI
Boston Maratonu'nun 15 Nisan 2013'te koşulan 117'ncisi, erkeklerde Lelisa Desisa, kadınlarda ise Rita Jeptoo'nun zaferlerinin yaklaşık 3 saat ardından sonra meydana gelen saldırıda kana bulandı. ABD'nin Massachusetts eyaletinin Boston kentinde, 23 bin kişinin katılımıyla düzenlenen maratonun bitiş çizgisi yakınlarında 10 saniye arayla patlayan iki bomba, 3 kişinin ölümüne, 260'tan fazla kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Terör sporun yakasını bırakmadı


Saldırının ardından düzenlenen operasyonlarda, şüpheli Tamerlan Tsarnaev öldürüldü, kardeşi Cohar Tsarnaev ise ağır yaralı olarak yakalandı.

Terör, 2008'de Sri Lanka'nın ev sahipliği yaptığı Sinhala ve Tamil Yeni Yıl Maratonu'nda da atletizmi kurban seçmişti. 6 Nisan'daki yarışın öncesindeki intihar bombacısı saldırısı sonucu 15 kişi öldü, 90 kişi ise yaralandı.

 


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle