Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Terör örgütü üyeliği davasında 2 tahliye

  A.A
  27 Ağustos 2009 - 16:38Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 16:38

  Demokrat Radyo Genel Koordinatörü Nadiye Gürbüz ve eski Özgür Radyo çalışanı Mine Özalp'in de aralarında bulunduğu 10 sanığın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanmasına başlandı.

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Nadiye Gürbüz, Mine Özalp ve Sakine Solhasan ile tutuksuz yargılanan 5 sanık katıldı. Diğer 2 sanık ise duruşmaya gelmedi.

  Duruşmada 5 sayfalık yazılı ifadesini okuyarak mahkeme heyetine sunan Gürbüz, “terör örgütü üyeliği” suçu ve hakkındaki tüm iddiaları kabul etmediğini belirterek, 7 aydır devam eden tutukluluk halinin kaldırılmasını istedi.

  Evinde yapılan aramanın usulüne uygun gerçekleşmediğini ve arama tutanağını kabul etmediğini belirten Gürbüz, aramalarda ele geçirilen bir CD'nin kendi evinden çıkmadığını, çıkmış olsa bile gazeteci olduğu için haber niteliği taşıdığından sakıncalı olamayacağını savundu.

  Gürbüz, radyoda kamu yararına yayın yaptıklarını ifade ederek, Türkiye'de tüm programların RTÜK tarafından denetlendiğini ve bu nedenle yasa dışı bir yayının söz konusu olamayacağını söyledi.

  Tutuklu sanık Mine Özalp de, “terör örgütü üyeliği” suçlamasını kabul etmediğini belirterek, 2000-2003 yılları arasında Özgür Radyo'da çalıştığını, aynı zamanda Ses Radyo ve Televizyonu'nun ortaklarından olduğunu, radyodan ayrıldıktan sonra özel bir şirkette çalışmaya başladığını, düzenli bir aile ve iş hayatının olduğunu söyledi.

  Özalp, tahliyesine ve beraatına karar verilmesini istedi.

  Tutuklu sanıklardan Sakine Solhasan da tahliyesini talep etti.

  Tutuklu kaldıkları süreyi gözönüne alarak Sakine Solhasan ve Mine Özalp'ın tahliyelerine karar veren mahkeme heyeti, Nadiye Gürbüz'ün ise tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Duruşmaya gelmeyen sanıklar Nariye Coşkun ve Handan Atacık'ın zorla getirilmeleri ile sanıklar Hakan ve Hacı Çiçek'in de duruşmadan bağışık tutulmalarına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

  İDDİANAMEDEN

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık'ın hazırladığı iddianamede, MLKP isimli silahlı terör örgütü ve örgütün açık alan yapılanmalarına yönelik 8 Eylül 2006 ve 21 Eylül 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonda, toplam 62 şüphelinin gözaltına alındığı ve haklarında kamu davası açıldığı belirtiliyor.

  İddianamede, bazıları tutuklanan şüphelilerle irtibatlı oldukları değerlendirilen ve aralarında Demokrat Radyo Genel Koordinatörü Nadiye Gürbüz'ün de bulunduğu 10 şüpheliye ilişkin soruşturma başlatıldığı, mal varlıklarının incelendiği, bazı şüphelilerin aracılığıyla satışa çıkarılan kimi bina ve arsaların MLKP terör örgütüne ait olabileceğinin belirtildiği kaydediliyor.

  “Yapılan değerlendirme sonucu şüphelilerin MLKP terör örgütü üyesi oldukları kanaatine varıldığı” belirtilen iddianamede, aralarında Nadiye Gürbüz'ün de bulunduğu 10 sanığın 7,5 ile 15'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

  Bu arada, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önüne gelen Demokrat ve Özgür Radyo çalışanlarından oluşan grup adına yapılan açıklamada, “yıllardır gazetecilik ve radyoculuk yapan Gürbüz'ün tutuklanmasının muhalif basına yönelik bir sindirme politikasının sonucu olduğu ve Gürbüz ile aynı dava kapsamında tutuklu bulunan tüm sanıkların serbest bırakılması gerektiği” belirtildi.

  Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı