Dünya Haberleri

  Terör Nalçik’te

  Nerdun HACIOĞLU MOSKOVA
  14.10.2005 - 08:50 | Son Güncelleme:

  300 kadar sivil kıyafetli ve silahlı Çeçen bağlantılı militan, dün sabah dört koldan Kabardin-Balkar’ın başkenti Nalçik’e girerek şehri ele geçirme girişiminde bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ‘Öldürmek için vur’ emri verdi. Ruslar, kenti temizlemek için ‘Kale’ operasyonu başlattı.

  RUSYA’nın Kuzey Kafkaslar bölgesinde düne kadar düzen ve güvenliğin sağlanabildiği son yer olan Kabardin-Balkar Özerk Cumhuriyeti de teröre teslim oldu.

  Yerel saatle sabah 09.30 sularında sayıları 300’ü bulan ve Çeçen bağlantılı militanlar oldukları belirtilen silahlı grup, dört koldan Kabardin-Balkar’ın başkenti Nalçik’e girerek şehri ele geçirme girişiminde bulundu.

  Nalçik İçişleri Bakanlığı, Federal Güvenlik Servisi (FSB) binası, terörle mücadele dairesi, televizyon binası ve havaalanına eş zamanlı saldıran militanlarla güvenlik güçleri arasındaki şiddetli çatışmalar şehri savaş alanına çevirdi.

  ÖLDÜRMEK İÇİN VUR

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nalçik’e saldıran militanların kuşatma altına alınarak tümünün imha edilmesini emretti. Bunun üzerine, başkenti giriş çıkışlara kapatan Rus birlikleri canlı tek terörist bırakmamak amacıyla, ‘Kale’/images/100/0x0/55ea7130f018fbb8f8803395 adı verilen operasyon başlattı. İlk belirlemelere göre, saldırıyı yapan militanlardan 61’i öldürüldü, 17’si de tutuklandı. Olayda toplam 116 kişi yaralandı. FSB, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

  ‘Sayıları 300 civarında olan çete, 10 gruba ayrılarak her biri ayrı hedef seçti ve eş zamanlı saldırı başlattı. Güvenlik güçlerinin zamanında müdahalesi sonucunda saldırganlardan 61 kişi imha edildi.’

  Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardin-Balkar Özerk Cumhuriyeti Başkanı Arsen Kanokov, gün boyu süren çatışmalarda 12 polis ve 18 sivilin de hayatını kaybettiğini söyledi. Bölgeden gelen haberlere göre 7 kişilik bir terörist grubu halen Nalçik karakolunda pasif direnişi sürdürüyor ve teslim olmak için güvenlik güçleriyle görüşmelerde bulunuyor. Bir diğer grup da kentin merkezindeki hediyelik eşya dükkanında direnişini sürdürüyor.

  Rus İnterfax ajansı çatışmaya katılan militan sayısının 60 ile 300 arasında olduğunun sanıldığını duyurdu.

  Bu arada bir istihbarat yetkilisi, saldırıyı düzenleyen teröristlerin asıl amacının havaalanındaki bir askeri uçağı kaçırmak olduğunu ifade etti. Teröristlerin içi patlayıcı dolu askeri uçağı kaçırarak Moskova’ya uçmayı planladığını söyleyen yetkili, Rus hava savunma sistemi bu uçakları ‘dost uçak’ olarak belirleyeceği için, bu uçakların Moskova’ya kadar rahatlıkla uçabileceğine dikkati çekti. Yetkili, teröristlerin havaalanını ele geçirme planının başarılı olamadığı, Nalçik havalimanına saldıran grubun, sınır muhafaza birlikleri tarafından geri püskürtüldüğüne dikkat çekti.

  Nalçik’deki saldırıdan sonra tüm Rusya genelindeki havaalanlarında güvenlik önlemleri artırıldı.

  KARAKOLA SIĞINAN TERÖRİSTLER ÖLDÜRÜLDÜ, REHİNELER SERBEST

  Nalçik'te dün saldırılar düzenledikten sonra bir karakola sığınan teröristlerin öldürüldüğü, rehinelerin serbest bırakıldığı bildirildi. İnterfaks ajansının haberine göre, Savcı Yardımcısı Vladimir Kolesnikov, Nalçik'te dünden bu yana bir karakolda 5 kişiyi rehin tutan 8 teröristin düzenlenen operasyonla öldürüldüğünü, rehinelerin serbest bırakıldığını belirtti.
    
  İçişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak da, teröristlerin bir kamyonetle kaçmaya çalışırken öldürüldüğünü kaydetti.
    
  Bu arada, Nalçik'teki basın mensupları, güvenlik güçlerinin, silahlı militanların sığındığı bir mağazaya bu sabah operasyon düzenlediklerini bildirdiler.
    
  AFP muhabiri, 10 kadar özel harekat mensubunun, silahlı teröristlerin sığındığı bir hediyelik eşya mağazasına otomatik silahlar ve el bombaları kullanarak operasyon düzenlediğini haber verdi.

  HABERLEŞME KESİLDİ

  Nalçik’te dün sabah başlayan çatışmalarla birlikte Kabardin-Balkar cumhuriyetiyle tüm haberleşme kesildi. Cep telefonlarının da kesik olduğu şehirde kimi söylentilere göre teröristler telefon verici istasyonunu havaya uçurdu. Daha sonra, telefonların, güvenlik güçleri tarafından teröristler birbiriyle görüşemesin diye kesildiği iddiası ortaya atıldı.

  Vahhabi bağlantılı çetenin işi

  NALÇİK’e dün sabah saldırı düzenleyen çetenin başında, İslam’ı radikal bir şekilde yorumlayan Suudi Vahhabilerle bağlantılı Anzor Astemirov ile İlyas Gorçahanov’un bulunduğu bildirildi. Nalçik’te olaylarla ilgili soruşturmayı yürüten Rusya Başsavcı Yardımcısı Vladimir Kolesnikov’a göre, Astemirov ile Gorçahanov’un saldırıları organize ettiği kanıtlanmış bulunmakta. Suudi Arabistan kaynaklı Vahhabi esinli örgütün önderleri olarak gösterilen bu iki kişinin Kabardin-Balkar cumhuriyetinde değişik suçlardan arandıkları da vurgulandı. Bölgedeki güvenlik güçleri açıklamalarında Anzor Astemirov’un öldürülmüş olabileceği de söyleniyor.

  Beslan’daki gibi okul hedeflendi

  ÇATIŞMANIN başlamasından bir saat kadar sonra, Nalçik merkez karakolu binası yanında yer alan bir ilkokulun saldırganlar tarafından ele geçirildiği haberleri yayıldı. Geçen yıl Eylül ayında Beslan’da yaşanan katliamın tekrarlanmasından korkan aileler yaylım ateşe rağmen okul binasının çevresine toplandı. Ancak çevik kuvvetin müdahalesi ile saldırganlar etkisiz hale getirildi.

  Basayev de katıldı ve öldürüldü iddiası

  NALÇİK’e düzenlenen saldırıya Çeçen komutan Şamil Basayev’in de katıldığı ve çatışmada Basayev’in ölü ele geçirildiği ileri sürüldü. Rus gizli servisi FSB’nden bir yetkili, Rusya’nın en çok aranan teröristler listesinde bulunan Basayev’in dünkü çatışmalarda öldürüldüğünü, ancak kimlik tespiti tamamlanmadığı için resmi açıklama yapılmadığını söyledi. Ancak bu iddia FSB tarafından doğrulanmadı. Kavkaz-Center internet sitesinde yayımlanan bir mesajda ise, saldırının Kafkas Cephesi adına üstlenildiği ve militanların başında da bu cephenin komutanı Emir Ebu Müslim’in bulunduğu belirtildi. Kabardin-Balkar, Çeçen militanların Beslan’da bir okulda yüzlerce öğrenciyi rehin aldığı Kuzey Osetya’nın komşusu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı