Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Terör mağduruna 120 metrekarelik ev izni

  ANKARA(ANKA)
  24 Şubat 2006 - 10:30Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 10:30

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yurt içinde ve yurt dışında görevlerini ifa ederken terör nedeniyle malul olanların ve ölenlerin aylığa müstehak dul ve yetimlerinin 10 yıl süreyle devlet tarafından kiraların karşılanmasına ilişkin yasa düzenlemesinin 120 metrekarelik evleri geçmeyeceğini bildirdi.

  Başbakan Erdoğan, mall gaziler, şehit dul ve yetimleri ile yurt içi ve yurt dışı görevi sırasında terör nedeniyle mall olanlara ya da ölümleri sonucunda eş ve çocuklarına yönelik kira yardımına ilişkin Resmi Gazete’de birer genelge yayınladı.

  Erdoğan genelgesinde gazi, şehit, şehitlerin dul ve yetimleri ile bunların bunların kurdukları sivil toplum örgütlerinin karşılaştıkları sorunları iletebilmeleri, iletilen sorunları çözüme kavuşturulması ve koordinasyonunun sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesindeki İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün görevlendirildiğini bildirildi.

  KİRASI ÖDENECEK EVİN METREKARESİ 120’Yİ GEÇMEYECEK

  Erdoğan, ikinci genelgesinde yurt içinde ve yurt dışında görevlerini ifa ederken terör eylemleri nedeniyle mall olanların kendilerine, ölenlerin aylığa müstehak dul ve yetimlerine, yurt içinde ikametg?h olarak kullanacakları konut için ödenecek kira bedelinin 10 yıl süreyle Devlet tarafından karşılanması ilişkin yasa hükmünün uygulama esaslarına açıklık getirdi. Kanun kapsamında bulunan kişilere ödenecek kira bedeli için belli bir limit belirlenmeyeceğini, rayiç kira bedelinin tamamının ilgili kamu kurum ve kuruluşunun bütçesinden karşılanacağını kaydeden Erdoğan, kiralanacak konutun metrekaresinin sınırlı olduğunu bildirdi. Buna göre, kiralanacak konutun kullanım alanı (net) 120 metrekareyi geçmeyecek, bu alanın tespitinde konut sahibi ile konutu kiralayan arasında yapılan sözleşme esas alınacak. Diğer esaslar ise şöyle:

  "- İkametgah olarak kiralanacak konutlar lüks (sauna, jakuzi, dubleks, tripleks, şömine) olmayan konutlardan seçilecek, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde şehrin bulvar ve ana caddeleriyle iş merkezi yoğunluklu mahaller dışında olacaktır.

  - Hak sahiplerine ödenecek kira bedeli, kiralamanın yapıldığı yerdeki belediye rayiçlerini geçmeyecektir.

  - Yakıt, su, elektrik, apartman ve site aidatı gibi ödemeler kira kapsamında olmadığından kira bedeli dışında tutulacak ve oturan tarafından karşılanacaktır.

  - Kanunun anılan hükmü çerçevesinde kira sözleşmeleri hak sahibi ile mal sahibi arasında yapılacak ve kiralamanın yapıldığı yerdeki kurum harcama yetkilisince onaylanacaktır."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı