Dünya Haberleri

DÜNYA

    Terör kuryesi

    Hürriyet Haber
    07 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ekim 2007 - 00:30

    Almanya’da bir terör hücresine yapılan baskında ele geçirilen Suriye yapımı patlayıcı mekanizmaların, 16 yaşındaki Tunus asıllı Alman Alaaddine T. tarafından Türkiye’den Münih’e getirildiği iddia edildi. Alaaddine, İstanbul’daki bir camiden bir Türk’ün kendisine Almanya’ya götürülmek üzere bir poşet verdiğini, içinde düzenek olduğunu bilmediğini söyledi.

    EYLÜL ayından beri olası terör eylemlerini önlemek için operasyon düzenleyen Alman güvenlik güçleri, bu kez Sauerland kentindeki bir hücrede Suriye yapımı askeri patlayıcı mekanizma ele geçirdiler. Patlayıcıların Alaaddine T. isimli Tunuslu Alman tarafından İstanbul’dan Münih’e getirildiği iddia edildi. Alman Focus Dergisi’ne göre Eylül ayında yakalanan, aralarında bir Türk’ün de bulunduğu üç terör zanlısının bağlantılarını araştıran güvenlik yetkilileri Sauerland’daki eve ulaştılar. Alaaddine T.’nin tutuklananlar arasında yer alan Fritz G. ile bağlantısı vardı. Alaaddine T. isimli genç İstanbul’da bir camide adını "Ebu Ubeyde" diye veren 2 metre boyunda bir Türk ile buluştuğunu söyledi. Adamın Almanya’ya götürmek üzere kendisine bir poşet içinde erkek ayakkabısı ve bir blucin pantolon verdiğini söyleyen Aladdine T, içinde patlayıcı mekanizma bulunduğundan haberdar olmadığını söyledi.

    KAYIP HALKA

    Poşeti taşıma karşılığında 100 Euro alan Alaaddine T. "Ben terörist değilim. Olayla ilgim yok" dedi. Fakat yetkililer Alaaddine T.’yi Türkiye ve Almanya’da bulunan terör hücreleri arasındaki bağlantıyı ortaya koyan en önemli görgü tanığı olarak değerlendiriyorlar. Nitekim sorgulamada Alaaddine T.’nin fotoğraflardan Fritz G.’yi teşhis ettiği, fakat İstanbul’daki aracının kimliğinin henüz belli olmadığı belirtildi.

    Eylül ayında Almanya’da düzenlenen operasyonda aralarında Adem Yılmaz (29), Fritz G. (28) ve Daniel S. (22) isimli üç kişi, Frankfurt Havaalanı ve Amerikan çıkarlarına saldırı planı suçlamasıyla yakalanmıştı. Üçlünün 11 Eylül için saldırı planı yaptığı iddia edilmişti.
    Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNANLAR

        Sayfa Başı