Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Terör kurbanı sanatçı anılacak

  Hürriyet Haber
  19 Kasım 2009 - 17:49Son Güncelleme : 19 Kasım 2009 - 17:49

  İstanbul'da 20 Kasım 2003'te meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden tiyatro oyuncusu Kerem Yılmazer mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak.

  Göksel Kortay ile evli olan Yılmazer için yarın Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında ailesi ve tiyatro sanatçısı dostlarının katılacağı bir tören düzenlenecek. Anma töreninin devamı, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde gerçekleştirilecek.

  Kerem Yılmazer kimdir?

  Denizli'de 1945 yılında doğan Yılmazer, ilk, orta ve lise öğrenimini bu ilde tamamladı. 1962 yılında burslu öğrenci olarak Amerika'ya giden Yılmazer, eğitim gördüğü Los Angeles'te tiyatro, piyano ve solfej alanlarında çalışmalar yaptı. Türkiye;ye döndükten sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam ederken Meydan Sahnesi tiyatro kurslarını bitiren Yılmazer, 1964 yılında “Fantastik” isimli müzikal oyunla profesyonel tiyatro yaşamına başladı.

  Çeşitli tiyatrolarda görev alan Kerem Yılmazer, 1990 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçı kadrosuna katılarak tiyatro çalışmalarını sürdürdü. “Kuşlar” başta olmak üzere, “Kuyruklu Yıldız Altında” ve “Cem Sultan” gibi birçok müzikal ve oyunda rol alan Yılmazer, “Cem Sultan” oyunundaki II. Beyazıt rolü ile 1995 yılında “Avni Dilligil Tiyatro Ödülü”nü kazandı.

  40 yıllık sanat yaşamında birçok filmde ve televizyon dizisinde de önemli roller üstlenen Yılmazer, seslendirme çalışmaları yaptı ve pek çok müzikalde yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında “Hakimiyet-i Milliye Aşevi” oyununda oynarken 20 Kasım 2003 tarihinde Levent'te bir banka binasına yönelik bombalı saldırı sonucu 58 yaşında hayatını kaybeden Kerem Yılmazer, kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan Göksel Kortay ile evliydi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı