ERZURUM HABERLERİ

Terör Enerji Sektörünü De Vurdu, Yatırımlar Durdu

IHA
02 Eylül 2015 - 13:58Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 - 13:59

TERÖR ENERJİ SEKTÖRÜNÜ DE VURDU

IHA

Artan terör olayları enerji sektörünü de etkiledi. Doğu’nun en büyük firmalarından biri olan Aras Elektrik bu yıl planladığı 200 milyon liralık yatırımın önemli bir bölümünü gerçekleştiremedi. Alt yapı başta olmak üzere özellikle kırsal kesimde çürüyen elektrik direkleri ve trafoları değiştirmeyi planlayan Aras Elektrik, araçlarının yakılması ve personelin tehdit edilmesi nedeniyle çalışmalarında hız kesmek zorunda kaldı. Yaklaşan kış mevsiminde bölgenin karanlıkta kalması endişesi yaşanıyor.
Devam eden olaylar nedeni ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ki yatırımlar adeta felç oldu. Bu durumdan etkilenen en önemli sektörlerden biri de enerji sektörü. Enerji konusunda yılların ihmaline uğrayan bölgede son iki yıldır önemli çalışmalara imza atan Aras Elektrik A.Ş. 2015 yılı için planladığı 200 milyon liralık yatırımı gerçekleştirememenin huzursuzluğunu yaşamaya başladı.
Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Iğdır ve Kars illerini kapsayan 7 ilde yaklaşık 850 bin aboneye hizmet veren Aras Elektrik, bölgedeki huzursuzluk nedeniyle hız kesmek zorunda kaldı. Şirket kırsal kesimde yapması gereken rutin işlemlerini de yapamaz hale geldi. Firma yetkilileri, bölgenin coğrafi ve iklim şartları göz önüne alındığında başta yatırımlar olmak üzere bakım ve onarım çalışmalarının yapılamaması yüzünden yaklaşan kış mevsiminde sıkıntı yaşanacağını dile getirdi.
Yaşanan olaylar nedeni ile hizmet verememenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Aras Elektrik Genel Müdürü Fikret Akbaş, “Zor günler geçirdiğimizi söyleyebilirim. Ağrı ve Iğdır yolunda teröristler ekiplerimizin yolunu kesti. Ağrı’da bir ekibimiz yol sıkıntılı diye Iğdır üzerinden gelmeye kalktı, ancak Karakurt bölgesinde teröristlerce durduruldular. Dört ayrı aracımız kaçırıldı. Bunlardan biri Doğubayazıt’ta yaşandı. Bu araçlar bize hizmet veren yüklenici firmaların araçları. İki tane de Tekman’da gasp ettiler. Birisi Çat ilçesinde TIR’lar yakılırken yanmış halde bulundu, diğerinden hala bir haber yok. Kamu hizmeti verdiğimiz için hizmetlerin zamanında yapılması gerekiyor. Enerjinin kesintisiz ulaşması, ilave şebeke yapılması, ilave abone yapılmasının süre ile de alakası olduğu için zamanla yarışımız var. Bizim her yıl için yatırım planlamamız var. Bölgenin iklim şartları dikkate alındığında şimdiye kadar çok önemli yatırımlarımızı hayata geçirmemiz gerekiyordu. Ancak yaşanan olaylar buna izin vermedi” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Terör Enerji Sektörünü De Vurdu, Yatırımlar Durdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2015 tarihinde saat 13 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Terör Enerji Sektörünü De Vurdu, Yatırımlar Durdu haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:30
  • Guneş
   05:21
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı