Gündem Haberleri

  Termal şok mu öldürdü

  Celal DEMİRBİLEK
  13.09.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Adıyaman’ın Káhta ilçesinde 11’inci GAP Şenlikleri kapsamında düzenlenen Triatlon Yarışması’nda boğulan milli yüzücü Ali Esmer ile Menderes Çoban’ın ‘termal şok’ sonucu yaşamlarını yitirmiş olabilecekleri öne sürüldü.

  Uzman dalgıçlar, vücut ısısıyla Atatürk Baraj Gölü suyunun soğukluğu arasındaki farklılığın yol açtığı ‘termal şok’un iki sporcuda kramp, halsizlik ve bitkinlik yaratarak boğulmalarına neden olabileceği görüşünü savundu.

  Olayla ilgili idari soruşturma başlatan Adıyaman Valisi Halil Işık ise ‘Yüzme anında sporculardan birisinin aniden bağırması ve yardım istemesine dayalı olarak diğer sporcular da paniğe kapıldı. Olayın yakın tanığı sporcuların anlattıklarına göre, sporcuların birbirlerini kurtarma gayretleri neticesinde 2’si birden boğuluyor. Üzücü olayla ilgili idari soruşturma başlattık’ dedi.

  Vali Halil Işık, milli yüzücü 21 yaşındaki Ali Esmer ile 19 yaşındaki Menderes Çoban’ın Kahta Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsilerinde ‘boğulma sonucu ölüm’ yazıldığını söyledi.

  MADALYALARI TABUTTA

  Çoban’ın cenazesi, babası 58 yaşındaki Nurettin Çoban’ın Adıyaman’daki işlemlerinin tamamlamasının ardından Mersin’e getirildi. Cenazenin camiden çıkarılışı sırasında anne 56 yaşındaki Makbule Çoban ve baba Nurettin Çoban sinir krizi geçirdi. Üzerinde Triatlon Federasyonu’nun flaması ve sporcunun yarışmalarda kazandığı madalyalarının bulunduğu tabutla taşınan cenaze, yakınlarının gözyaşları arasında toprağa verildi. 21 yaşındaki Ali Esmer ise ailesinin yaşadığı Şanlıurfa’nın Harran İlçesi’ne bağlı Bellitaş Köyü’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenazenin toprağa verilmesinden sonra konuşan Ali Esmer’in amcası Halil Esmer yeğeninin ihmal sonucu öldüğünü savunarak, sorumlulardan hesap soracaklarını söyledi.

  Birbirine yardım

  Milli yüzücü Ali Esmer ile Menderes Çoban’ın 11’inci GAP şenlikleri kapsamındaki Triatlon Yarışması’nda boğularak yaşamlarını yitirmesi, yarışmayı izleyen teknelerden görüntülendi. Adıyaman Valisi, ‘Olayın yakın tanığı sporcuların anlattıklarına göre, sporcuların birbirlerini kurtarma gayretleri neticesinde ikisi birden boğuluyor’ dedi.

  Lisanslı 8 sporcu aynı anda tehlike geçirdi

  11’inci GAP Şenlikleri kapsamında Atatürk Barajı Gölü’nde düzenlenen Triatlon Yarışması’nda Ali Esmer ve Menderes Çoban isimli iki sporcunun boğularak yaşamlarını yitirmelerinden sonra Yüzme Federasyonu Başkanı Sema Küçüksöz’ün yaptığı ‘Botların mazotu yoktu’ şeklindeki açıklamaya Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Triatlon Federasyonu’ndan sert tepkiler geldi.

  Yüzme Federasyonu Başkanı Sema Küçüksöz’ün ‘Oradakileri uyardım. Ama cevap olarak ‘Mazotumuz yok çalıştıramayız’ dediler. Felaketin geleceği önceden belliydi’ şeklindeki açıklamaları üzerine Triatlon Federasyonu Başkanı Korhan Kılıçoğlu, Küçüksöz’ün Triatlon yarışmaları sırasında olay yerinde olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

  ‘Yarışma öncesi ve esnasında Adıyaman Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Káhta Kaymakamlığı ve federasyonumuzun yetkilileri her türlü sağlık ve emniyet tedbirlerini aldıktan sonra yarış başlatılmıştır. Lisanslı ve iyi yüzme bilen 8 sporcumuzun aynı anda tehlike geçirmesi suda olağanüstü bir durumun yaşandığı kanaatini uyandırmaktadır. Bu konuda ki gerekli araştırmalar sürdürülmektedir. Yüzme Federasyonu Başkanı Sema Küçüksöz’ün açıklamalarının medyada federasyonumuzu bağlayıcı şekilde verilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Yarışımızda motorların mazotunun olmaması ya da bitmesi diye bir durum söz konusu değildir.’

  SORUMSUZCA AÇIKLAMA

  Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Kaptan Başaran, Yüzme Federasyonu Başkanı Sema Küçüksöz’un olay yerinde olmadığı halde yaptığı açıklamaların çok talihsiz olduğunu belirterek, ‘Sema hanımın sorumsuzca yaptığı açıklamalar teşkilatımızı çok üzmüştür. Teknik raporlar geldikten sonra kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı