Ege Haberleri

EGE

  Termal kür turizmi ve ilaçsız tedavi

  İZMİR, (DHA)
  07 Ocak 2012 - 22:04Son Güncelleme : 07 Ocak 2012 - 22:04

  ALMANYA ve Avusturya’daki doğal tedavi termal kür rehabilitasyon deneyimlerini, Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ne bağlı Davutlar’a taşıyan Dr. Yaşar Yılmaz, 10 yıl önce kurulan Natur-Med ile Türkiye’yi 1200 merkezli Avrupa pazarına alternatif yaptı.

  Termal kaynaklarıyla dünyada ilk 7 arasında olan Türkiye, 30 milyar dolarlık termal sağlık kür turizminde yer edinmeye başladı. Avrupa Kaplıcalar Birliği (TESA) ve Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri (TÜRKAP) üyesi Natur-Med Doğal Tedavi ve Termal Kür-Rehabilitasyon Merkezi de Kuşadası Davutlar’ı termal kür turizminin ilgi merkezi yaptı. Sağlık hizmetleri Natur-Med’te, 6 dönüm kapalı, 30 dönüm açık termal kür alanında veriliyor. Merkezde tansiyon, fazla kilo, depresyon, kas-iskelet sistemi, uyku, sindirim ve solunum hastalarına Kuşadası’nın doğa imkanları sunularak deva olunuyor. Kanada, Norveç, Suudi Arabistan, İran, Avustralya, Almanya ve Türkiye pazarına hitap eden Natur-Med’de kanser hastalarına da yardımcı olunuyor. Çim suyu, kırmızı biber-at kuyruğu otu, kambuçay mantarı suyu 120 yataklı tesisin bar ikram mönüsünü oluşturuyor. Avrupa’daki emsallerinden farklı olarak tedavi merkezinde konukların ilaç-nikotin-alkol-gazlı içecek türevlerini kullanması ise yasak.

  Dünyanın ilgisi Ege’de

  Dr. Yaşar Yılmaz, Türkiye’deki hem Sağlık Bakanlığı hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı tek termal yapılanmayla dünyanın ilgisini çektiklerini söyledi. “Bizler su, hava, toprak, ağaç doktoruyuz” diyen Yılmaz, “İlaçlar çözüm değildir. İnsanlar ilaç aldıkları için ölüyorlar. O nedenle kür merkezleri var. Yapay yöntemler yerine, bilgileri veriyoruz. Tıbbın sırrı doğanın ve insanın sentezindedir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı