Terlik satışlarında şampiyon Fenerbahçe

Hürriyet Haber
04 Kasım 2009 - 10:45Son Güncelleme : 04 Kasım 2009 - 10:45

Futbolda yeşil sahalardaki ezeli rekabet terlik satışlarına da yansıdı. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin lisanslı terlik üreticisi olan Terteks'in “Twigy taraftar” terlik satışlarında birinci sırada Fenerbahçe geliyor.

Kendi markası 'Twigy” terlik ve ayakkabıları ile “Twigy taraftar” terlikleri üreten Terteks, yılda 2 milyon çift terlik satıyor.

Çocuk, erkek ve kadın taraftar terlik modellerinin yer aldığı Twigy taraftar terliklerinin yıllık satışında da sarı kanaryalar şampiyon olurken, ikinci sırada Galatasaray ve üçüncü sırada Beşiktaş taraftarları takımlarının ürünlerini daha çok alıyor.

Terteks Tekstil İthalat İhracat Pazarlama AS Üst Yöneticisi (CEO) Sinan Öncel, kendi markaları olan “Twigy” terlik ve ayakkabılarının üretimini Türkiye'nin yanı sıra İtalya, Malezya, İspanya, Çin ve Brezilya'da yaptırdıklarını, başta zincir mağazalar olmak üzere bayiler ve kendi mağazalarında sattıklarını söyledi.

İtalyan firması De Fonseca'nın 20 yıldır ve dünyanın en büyük terlik üreticisi Grendha firmasının da Türkiye dağıtıcısı olduklarını belirten Öncel, yılda toplam 2 milyon çift civarında terlik sattıklarını bildirdi.

Sinan Öncel, bu yılı iyi geçirdiklerini ifade ederek, “2008'in sonu 2009'un başındaki durgunluk dönemi bitti. Hareketlenme başladı. 2009 yılı da iyi sonuçlanacak” diye konuştu.

“FENERBAHÇE, GALATASARAY'IN ÖNÜNE GEÇTİ”

Fenerbahçe, Galatarasay ve Beşiktaş kulüplerinin lisanslı terlik üreticisi olduklarını, çocuk, erkek ve kadın koleksiyonlarının üretim ve dağıtımlarını yaptıklarını ifade eden Öncel, zaman zaman Trabzonspor kulübüne de sipariş üzerine üretim yaptıklarını anlattı.
Takımların sportif başarılarının terlik satışlarını etkilediğine işaret eden Sinan Öncel, şunları söyledi:

“Sportif başarıya bağlı olarak zaman zaman birisi diğerini geçiyor. Fenerbahçe özellikle 8 maç üst üste kazanmasından dolayı Galatasaray'ın önüne geçti. Beşiktaş şampiyon olduğunda da satışlarda öne geçti. Ama yıl bazında baktığımızda Fenerbahçe Galatasaray'ın biraz önünde, Beşiktaş onların yüzde 20 gerisinde kalıyor.”

“TÜRKMENİSTAN VE KAZAKİSTAN'DA İŞBİRLİĞİ ARAŞTIRIYORUZ”

İhracat odaklı bir firma olmadıklarını, üretimlerinin yüzde 10-15'ini ihraç ettiklerini belirten Öncel, ihracat yaptıkları ülkeler arasında Gürcistan, Rusya ve İran olduğunu kaydetti. Öncel, “Büyük bir ihracat seferberliği içinde değiliz. Ama orada da işlerimiz giderek büyüyor. Özellikle Doğu ülkelerinde büyük potansiyel görüyoruz ve önümüzdeki günlerde oraya yönelmek istiyoruz” dedi.
Öncel, yeni ihracat pazarlarına ilişkin şunları söyledi:

“Azerbaycan ile çalışıyoruz, Gürcistan ile çalışıyoruz, Ermenistan ile yeni çalışıyoruz. Irak ilginç bir pazar olabilir, fakat hala can güvenliği anlamında tehlikeli bir pazar. İran iyi bir pazar. Önümüzdeki günlerde Türkmenistan, Kazakistan'daki fuarlara katılıp oralarda işbirliği imkanları araştırmayı planlıyoruz.”
Suriye ve Türkiye arasında vizenin kalkmasının satışlarını olumlu etkilediğini belirten Öncel, “Mersin Forum'da mağazamız var, ağustos ayında satışlarımızda büyük artış oldu. Ne oluyor diye merak ettim. Suriye'den gelenlerin çok olduğunu ve alışveriş yaptığını söylediler” diye konuştu.

“CİROMUZ 20 MİLYON DOLAR”

Son 2-2,5 yıldır perakendeciliğe yöneldiklerini ve kendi mağazalarını açtıklarını anlatan Öncel, şu anda 19 mağazaları olduğunu, 2009 yılında 3 mağaza açtıklarını ve 2 mağazanın daha hizmete gireceğini belirtti.

Terteks'in yıllık cirosunun 20 milyon dolar olduğunu bildiren Öncel, “2009 yılında büyümemiz hemen hemen geçen yılla aynı oldu. 2010'da yüzde 15-20 rahat büyürüz” dedi.

2010 yılına ilişkin beklentilerini açıklarken Öncel, karlılığın büyüme kadar önemli olduğunu vurguladı. Öncel, “Çünkü hızlı büyüyen şirketlerin çok büyük bölümü sağlıksız büyüyor, en ufak bir çalkantı da tepe taklak oluyorlar. Karlılığı, verimliliği, yenilikçiliği ön plana çıkartarak karlılığı yüksek olan ürünlere odaklanmaya çalışıyoruz. Şirket politikamız hep bu oldu” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı