Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terim'den Bakan'a rapor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Fikret Ünlü'ye öneriler içeren bir mektup gönderdi

G.Saray Teknik Direktörü, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Ünlü'yü ön komisyonlarda profesyonel futboldan temsilci alınmadığını belirtti ve ‘‘Profesyonel futbolu amatör kulüplere teslim etmeyi düşünmek bile büyük yanılgı’’ dedi. Terim, yürürlükte olan uygulamada ve yazılı metinlerde bir kavram karmaşası yaşandığını da belirterek önerilerde bulundu.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü'ye mektup yazarak tavsiyelerde bulundu. Ankara'da dün sona eren Spor Şurası'na Galatasaray Kulübü'ndeki işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılamadığını ancak gelişmeleri, milli takımın eski kaptanı ve milli takımın eski teknik direktörü olarak yakından takip ettiğini söyledi. Terim, Spor Kulüpleri Kanun Tasarısı ön komisyonu ile Sporda Özerklik ve Spor Teşkilatının Yeriden Yapılanması ön komisyonlarında profesyonel futboldan temsilci olmamasını da eleştirdi. İşte Terim'in Bakan Ünlü'ye yazdığı mektup:

FUTBOL DIŞLANIYOR

Ön komisyon raporlarının yeraldığı kitapçığın 30. sayfasında Spor Kulüpleri Kanun Tasarısı ön komisyonunun yeraldığı listeye dikkat çekmek istiyorum. Bu listede hentbol federasyonu temsilcisinden vali yardımcısına, bilardo federasyonundan spor yazarlarına kadar temsilci üye yeralmaktadır. Aynı konu 82. sayfada yeralan Sporda Özerklik ve Spor Teşkilatının Yeniden Yapılanması ön komisyonunda da yeralmaktadır. Bu iki ön komisyonda ülkemizdeki profesyonel futbolun devredışı bırakılması, tarafımdan anlamsız olarak yorumlanmaktadır. Sporda özerkliğin konu edildiği ön komisyonda, ülkemizin tek özerk federasyonu olan Türkiye Futbol Federasyonu'ndan da kimse bulunmamaktadır. Özerklik konusunda elde bir örnek varken bundan faydalanılmamasının veya özerk federasyonun görüşlerinin bu komisyon raporlarına aktarılmamasının amacını anlamanın oldukça güç olduğuna inanıyorum. Okçuluk Federasyonu, Turizm Bakanlığı gibi kuruluşların yetkilileri veya temsilcilerinin bulunduğu bu ön komisyonun özerklik konusunda ne derece gerçekçi kararlar alabileceğini de tartışmak isterdim.

Ön komisyon raporlarında bir başka dikkat çekici nokta ise federasyon başkanlarında yüksek tahsil ve yabancı dil yeterliliği şartı aranmasıdır. Şahsım adına federasyon başkanlarının yüksek tahsilli olmaları ve dil yeterliliğine sahip olmaları gurur verici bir olaydır. Ancak günümüzde başbakan, bakan ve milletvekillerinde bile aranmayan bu şartların federasyon başkanlarında aranması değişik görüşler ve tahminlere neden olacak niteliktedir. Bu şartların oluşturulması, bazı isimlere yol açmak veya onları tasvir eden bir başkanlık şartı gibi görülebilir ve algılanabilir.

HİYERARŞİK YAPI YANLIŞ

Ön komisyon raporlarında özerklik konusunda hassasiyetle durulmaktadır. Ancak ülkemizde sporun yapılanma şemasında özerkliği tartışılan federasyonlar (ve hatta bunların arasında zaten özerk yapıya sahip olan Futbol Federasyonu da dahil edilmiştir) en alt düzeyde ve il müdürlükleri ile aynı seviyede barındırılmıştır. Üst kurul, icra kurulu, müstaşarlık ve ayrıca Milli Olimpiyat Komitesi, onun da altında genel müdürlükler, denetim kurumları ve daha sonra da federasyonlar gelmektedir. Böyle bir yapı hiyerarşik bir sistem ve federasyonları alt düzeyde tanımlayan görüşler sürdükçe federasyonların sağlıklı olarak özerkleşmelerini beklemek gereksiz olur.

AMATÖR DÜŞÜNCE!

Amacı, mevcut futbol kanunundaki delege seçimi ve olağanüstü genel kurulu toplayabilme sorunlarını da çözümleyecek olduğu ileri sürülen formül, pek tarafsız ve mantıklı bir formül değildir. 80. sayfada federasyonlar aktif sporcu oranında temsil edilen kulüplerden oluşturulan genel kurulları tarafından seçilmeli, bu seçimlerde federasyon başkanı ve yönetim kurulu listesi birlikte değerlendirilmelidir. Federasyonların tamamına (futbol dahil) çalışma esasları ortak bir çerçeve kanunla tüzel kişilik kazandırılmalıdır denmektedir. Bugün ülkemizde profesyonel futbolda aktif sporcu sayısı 8 bin, amatör futbolcu sayısı en az 250 bindir. Bu mantığa göre profesyonel futbolun, yönetimde hiçbir söz hakkı olmayacak ve profesyonel futboldan elde edilen gelirlerin kimler tarafından yönetileceğine amatör futbol kulüpleri karar verecektir. Böyle bir anlayışı değil kabul etmek, önermek bile sağlıklı düşünmenin sınırlarının dışına çıkar.

Şu anda yürürlükte olan uygulamada ve yazılı metinlerde bir kavram karmaşası sürmektedir.

KURULUŞ- KAYIT- TAAHHÜT ve TESCİL kelimelerinin yerli yerine oturmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun örnekleri de aşağıdadır:

1- SPOR KULÜPLERİ KANUN TASLAĞI (Giriş bölümü):

Ülkemizde spor kulüpleri, 2908 sayılı dernekler kanununun 57. maddesi doğrultusunda ‘‘kurulmak’’ suretiyle tüzel kişilik kazanırlar.

2- SPOR ŞURASI 1999 KİTAPÇIĞI (Sayfa 32):

Genel müdürlük tarafından tescile ilişkin olarak çıkarılacak yönetmelikte belirtilen esas ve usüllere göre kayıt ve tescilleri uygun görülenler, spor kulübü olarak tüzel kişilik kazanırlar.

3- SPOR ŞURASI 1999 KİTAPÇIĞI (Sayfa 36):

Kulüpler kayıt ve tescil işlemlerinin tamamlanmasından sonra, genel müdürlük bünyesindeki veya özel kanunla kurulmuş milli spor federasyonlarına taahhüt edecekleri spor dallarına göre kayıtlarını yaptırmak üzere başvururlar.

4- TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN (Madde 26):

Federasyon kulüpleri yönetim kurulunca tespit edilecek esaslar çerçevesinde kayıt ve tescil eder. Bu kavram kargaşasına çözüm bulmak ve sistemin temellerini doğru atmak için kargaşa yaratan kelimeleri şöylece yerli yerine oturtmalıyız:

KURULUŞ VE KAYIT: Bu sözcükler, dernekler kanununa göre içişleri bakanlığınca, yeni taslağa göre, genel müdürlükçe kulüplerin tüzel kişilik kazanmaları için yapılacak işlemleri simgelemelidir.

TAAHHÜT VE TESCİL: Bu sözcükler ise milli federasyonların kulüplerden isteyecekleri taahhütleri ve buna göre gerçekleştirecekleri tescilleri vurgulamalıdır.

Bu açıdan incelendiği zaman, spor kulüpleri kanun taslağının tam tersi temeller üzerine oturtulduğu şu örnek hükümde açıkça görülür.

MADDE 34: Kulüplerin yönetim yerleri, tesisleri, işletmeleri ve her çeşit eklentileri ile defterleri, hesap ve işlemleri, spor eğitimi çalışmaları, spor faaliyetleri ve diğer hususlar bakımından genel müdürlükçe denetlenir.
Bunları da Beğenebilirsiniz