« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terim "Umuda yolculuk devam ediyor"

2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'nda Romanya'yı 2-0 yenen A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Fatih Terim, maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında konuştu.

ALİ DANAŞ/ DHA
SON GÜNCELLEME

Göreve geldiği anda milli takımın grupta kalan 4 maçını "mucize maçlar" olarak nitelendirdiklerini belirten Terim, bunların ikisinden alınlarının akıyla çıktıklarını söyledi.

Fatih Terim, "İlk yarıda sahada her istediğini yapan birçok pozisyon bulan ve oyunun tam hakimi olan bir Türkiye vardı. Gol attık, gol kaçırdık. Oyunun kontrolü tamamı bizdeydi. İkinci yarı tabi 2-0 bulmayınca tehlikeli bir skordur. Baskı yememiz çok doğal. Burada önemli olan 3 puandı. Çünkü karşımızda son zamanlarda iyi oynayan bir Romanya vardı. Onları burada yenmek kolay değil. Romanya'ya başarılar diliyorum, kendi oyuncularımı da canı gönülden kutluyorum, alınlarından öpüyorum" diye konuştu.

BİR TAKIM OLMAK İSTEDİKLERİNİ GÖRÜYORUM

Son iki maçta 7 gol atıp 6 puan kazandıktan sonra konuşmanın kolay olduğunu, ancak kendisinin bunu seçmeyeceğini dile getiren Terim, "Oyuncularımın inanca hazır olduğunu düşünüyorum. Bir takım olmayı istediklerini görüyorum. Ben oyuncularıma, 'Sahada hata yapmaktan korkmayın, kaybetmekten korkmayın. Bunların hesabını biz veririz, siz yeter ki oynayın' dedim. Oynamadan hiçbir yere gidemeyiz. Bir diğeri de mümkün mertebe her yerde her sahada atak oynamaya çalışıyoruz. Sadece iki santrforla değil, diğer oyuncularla da ileriye bir hazırlık yapmaya çalışıyoruz. Onlar da cevap verdiler, başarıya onlar da inanmışlardı. Çünkü açlardı. O yüzden ben oyuncuların daha çok övgüyü hak ettiğini düşüyorum. Kısa sürede benim verebileceğim çok fazla bir şey yoktu. Bir şey yapmaya çalıştık ama övgüyü oyuncularıma gönderiyorum" şeklinde konuştu.

Tecrübeli çalıştırıcı, umuda yolculuk olarak olarak değerlendirdikleri elemelerde iki maçlarını kazandıklarını ve geriye iki maçlarının kaldıklarını vurgulayarak, "Bu yolculuk devam ediyor. Maçı kazanmak, artı takdir kazanmak çok önemli. Biz bunun ikisini kazanmak istiyoruz. Bütün maçlarımızı kazanalım, gidersek gideriz, gidemezsek gidemeyiz. Ben inanıyorum az yenilen çok kazanan bir milli takım istiyor ülkemizin her insanı. Bunu başarmak çok önemli. Zaman zaman gidemezsiniz, her turnuvaya gidemiyoruz ama mümkünse herkesin gurur duyacağı bir milli takım olmasını herkes ister. Zaman zaman olmuyor ama olması için hepimizin elini taşın altına sokması lazım" dedi.

GOLDEN SONRA SAHA KENARINDA ÇOK ETKİLENDİM

Gruptan çıkmaları için rakiplerin puan kaybetmeleri gerektiğini ifade eden Terim, "Ben şu noktayı önemsiyorum. Benim takımım bu kardeşim, ben de
bunlarla gurur duyuyorum. Şimdi daha bir umutla bakıyoruz. Estonya dışarda, Hollanda içerde. Fikstürümüz felaket ama yapacak bir şey yok. Ama umutla oynayacağız" dedi

Fatih Terim, son dakikada Mevlüt Erdinç'in attığı golden sonra saha kenarındaki sevincin kendisini çok etkilediğini belirterek, "Oynayan
oynamayan bütün futbolcuların bir yumak halinde benim başımın üstünde oluşu, muhteşem bir sahneydi. Bu sevginin çok samimi oluşu, benim için önemli bir kare. Dolayısıyla bu takım olma adına önemli bir gelişme. Samimi bir sevgi bu çok güzel bir tablo" dedi.

BURAK BİLE BUGÜN ÇOK GÜZEL ÇIKTI

Karşılaşmada sakatlık geçiren Selçuk İnan ile solunum yolu enfeksiyonu olan Arda Turan'ın fedakarca maça devam ettiğini vurgulayan Fatih Terim'in,
"Burak bile bugün çok güzel çıktı yani" ifadesini kullanması, gazetecileri güldürdü.

Terim son olarak, "Umuda yolculuğumuz devam ediyor. Benim şu anda milli görevim bitiyor Galatasaray görevim başlıyor" diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz