Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terim: Sevaplarım daha fazla

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, “Herkes gibi ben de hata yapabilirim ve yapacağım da ancak sevaplarımın çok daha fazla olduğunu düşünüyorum” dedi.

(a.a.)
SON GÜNCELLEME
CNN Türk'te yayınlanan “Futbol Gündemi” programına katılan Fatih Terim, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İsviçre ile İstanbul'da yapılan Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off baraj rövanş maçında yaşanan olaylar ve FIFA'nın verdiği cezayla ilgili görüşlerini belirten Terim, şöyle konuştu:

“En ufak bir hadisenin dahi olmasını istemezdik ama ne yazık ki zaman zaman oluyor. Örneklere baktığımızda çok ağır bir ceza olduğunu görüyoruz ve cezanın düşeceğine inanıyoruz. Bu yaşanan olaylarda seyircimizin hiçbir hatası yok ve kurallara bakılacak olursa futbol her zaman seyirciyi stada çekecek kurallarla dolu. Yani bu durum, suçu olmayan seyirciye de çok ağır bir ceza.”

“Hatamızla, sevabımızla bu ülkenin çocuğuyuz” diyen Terim, şöyle devam etti:

“Herkes gibi ben de hata yapabilirim ve yapacağım da ancak sevaplarımın çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Kişiliğimizden, karakterimizden ödün vermeden, bazı şeylerde gelişerek buralara kadar ülkemizdeki insanlarla beraber geldik. Futbolcularımızla, teknik heyetimizle, federasyon yetkilileriyle ve hizmet veren tüm arkadaşlarımızla çok iyi bir milli takım oluşturacağız.”

FIFA'nın cezasının futbol kültürümüze verilen bir ceza olarak algılanması gerektiğini vurgulayan Terim, bu kötü günlerden toplum olarak ders çıkarmamız gerektiğini ve kendi içimizde de birtakım şeyleri sorgulamamız gerektiğini anlattı.

“BEN DE SORGULANMALIYIM”

Terim, olaylarla ilgili kendisinin de sorgulanması gerektiğini belirterek, “Sorumlu bir mevkideyim ve ben de sorgulanmalıyım. En azından ben kendimi sorguluyorum. Olayları engelleyebilir miydim, kendime ilk günden beri soruyorum, düşünüyorum, hala da sormaya devam ediyorum” dedi.

Türk kamuoyunun kendisine yeterince sahip çıkmadığını da ifade eden Terim, “Gönlüm isterdi ki Türk insanının değeri olan bana da sahip çıkılsaydı” diye konuştu.

“HAKEMİ KONUŞMAM BANA YAKIŞMADI”

Fatih Terim, İsviçre ile İstanbul'da yapılan rövanş maçı sonrası maçın hakemleri hakkında “Emeğimizi çaldılar” şeklindeki sözlerin kendisine yakışmadığını ve bu hareketinin doğru olmadığını belirtti.

Fatih Terim, maç öncesinde Conrad Otel'de yapılan toplantının da organizasyonun sağlıklı şekilde olması için gerçekleştirildiğini belirterek, “Federasyon her türlü birimiyle, her maçtan önce toplanır ve en sağlıklı organizasyonu yapmak için görüşür. Ben o toplantıda 2-3 dakika bulundum, ardından antrenmana gittim” diye konuştu.

“OLAYLAR SPONTANE GELİŞTİ”

Terim, bitiş düdüğüyle birlikte soyunma odası yolunda arbedenin yaşandığı Türkiye-İsviçre maçındaki olayların spontane geliştiğini ve müdahale şansının olmadığını kaydetti.

Fatih Terim, “Olaylar spontane gelişti. Hep akılda olmayan şeyler gelişti. İnsanoğlunun tepkisidir. Oyuncularımızın hepsi iyi niyetliydi, olaylar spontane gelişince çok daha fazla müdahale için zamanınız olmuyor” dedi.

FİKSTÜR BELİRLEME TOPLANTISI

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde Türkiye'nin de yer aldığı (C) Grubu'nda, yarın İstanbul'da yapılacak fikstür belirleme toplantısıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:

“7'li gruplarda fikstür için anlaşmak hiç kolay değil. Hele ki bir takımın 6 maçlık cezası varsa... Biz burada bir plan üzerinde çok ısrarlıyız. Başka planlarımız da var ama özellikle (A) planımızda ısrarlıyız. Toplantıda hazırlıklı olalım, diye son çalışmalarımızı yaptık. Bizim düşündüklerimiz ve rakiplerin düşüncesi çok açık. Burada mutlaka her takım, cezamızın da düşeceğini düşünerek planlar yapıyor. Ama biz bu toplantıyı kilitlemeden, kurada ne çıkarsa diye beklemeden, hazır bir toplantı varken sonuca kavuşturmak istiyoruz.

Türkiye kendi sahasında çok kuvvetli ve bunu herkes biliyor. Gruptaki 7 takımdan biri 'hayır' derse, doğrudan kuraya gidiliyor. Ama bizler onları ikna etmeye çalışırken, onlar da bizi ikna etmek zorunda. Biz, cezamız CAS ya da başka bir yerde düşerse diye hareket etmeyeceğiz. Amacımız adil bir şekilde toplantıları tamamlayabilmek.”

“AYNI ÜLKEDE OYNAMAK İSTİYORUZ”

Fatih Terim, FIFA Disiplin Komitesi'nin Türkiye'ye verdiği 6 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası hakkında da görüşlerini açıkladı.

Terim, şöyle konuştu:

“Cezanın her şekline göre ülke ve stat tercihi için planlarımız var. Eğer seyircisiz oynayacaksak, ilk olarak ufak bir stat düşünüyoruz. Yayvan ve büyük olmaması önemli. Eğer cezamız sabit kalacak olursa, tek bir ülke üzerinde düşünüyoruz. Seyircisiz olsak da en azından psikolojik yönden evimiz gibi hissedebileceğimiz bir yerde sürekli kalmak da önemli. Böyle planlarımız var, ancak bir maçı dahi açık oynayacak olsak, her şey değişir. Ceza sabit kalacak olursa bütün maçlarımızı aynı ülkede oynamak istiyoruz.”

“HAZIRLIK MAÇLARINI DIŞARIDA OYNAYACAĞIZ”

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde belirlenecek fikstüre göre hazırlık maçları yapacaklarını kaydeden Terim, FIFA'nın verdiği ceza sonrası hazırlık maçlarını da dışarıda oynamaya özen göstereceklerini söyledi.

1 Mart'ta Çek Cumhuriyeti ile İzmir'de oynanacak maçın daha önceden planlandığını kaydeden Terim, “Çek Cumhuriyeti maçını oynamak zorundayız. Ligler bittikten sonra Almanya veya ABD'de turnuvaya katılacağız. Dışarıda maç yapmaya alışacağız. Eylül öncesi 16-17 Ağustos itibariyle son hazırlık maçımızı dışarıda oynayacağız” dedi.

Milli takıma bazı yeni isimlerin gireceğini belirten Terim, “Ekol olarak istikrarlı bir şekilde Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katılan ve en önemli yerleri zorlayan bir milli takım arzuluyoruz. Özellikle tüm şampiyonalarda olmamız çok önemli” diye konuştu.

HEYETE YEMEK

Milli takım heyeti, yarınki fikstür belirleme toplantısı öncesinde, bugün kendi arasında bir kez daha toplanarak, strateji belirledi.

Bu arada, Futbol Federasyonu, İstanbul'a gelen yabancı ülkelerin federasyon yetkilileri ve milli takım antrenörlerine, İstanbul Boğazı'nda yemek verdi.

Yemek basına kapalı gerçekleştirilirken, resmi yemeğin yarın düzenleneceği bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler