« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terim: Malik'i ben de yeni duydum

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası grup elememerinde Malta ile seyircisiz olarak Almanya'da yapacakları maç için profesyonel psikolojik destek alacaklarını söyledi. Malik Fathi'yi yeni duyduğunu belirten Terim: "Bilenler çağırmadıysa yanlış" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Polat Renaissance Otel'de bir basın toplantısı düzenlenleyen Fatih Terim, 6 Eylül Çarşamba günü Frankfurt Commerzbank Arena'da Malta maçı ile başlayacakları eleme müsabakalarında 3 maçı seyircisiz oynayacak olmalarıyla ilgili, “İstanbul Üniversitesi'nden davranış bilimci profesörlerimizden destek alacağız” dedi.

Almanya'da maçın oynanacağı statta yine seyircisiz bir şekilde 1 Eylül Cuma günü hazırlık maçı yapacaklarını kaydeden Terim, şunları söyledi: “Bu ilk tecrübemiz olacak. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi ile temas halindeyiz. Bugün veya yarın iki tane davranış bilimci akademik kökenli profesörümüzle de taknik heyet adına orada bir toplantı yapacağız. Onların tavsiyelerini alacağız. Biz de oyuncularımıza o şekilde aktaracağız. İşin psikolojik kısmının akademik arkadaşlarla yöneteceğiz. Biz de çok sessiz maç oynamadık. Belki oyuncularımız zaman zaman Türkiye'de seyircisiz maç oynamış olabilirler ama herkes için ilk olacak diyebiliriz. Özellikle uluslararası seviyede sık yaşanan bir şey değil bu. En azında biz bunu kullanıp daha azimli, hırslı bir şekilde cezanın ağır olduğunu ortaya koyan bir futbolla üstesinden geleceğiz. Buna rağmen kazanmanın çok daha büyük bir zevk olacağını ve güven katacağını düşünerek hareket edeceğiz.”

'ERGÜN İSTİKRARLI BİR OYUNCU'

Terim, Fenerbahçeli Ümit Özat'ın çağırılmadığı milli kadroya Galatasaray'dan Ergün Penbe'nin dahil edildiğinin sorulması üzerine, tercihlerini sol ayağını iyi kullanan bir oyuncudan yana kullandıklarını belitti.
Milli Takım kadrosunu istikrarlı bir şekilde açıkladıklarını düşündüğünü aktaran Fatih Terim, “Tek maç oynayacağımız için fazla sayıda oyuncu davet etmedik. Baktığımız zaman da, bir önceki kadrodan çok fazla değişiklik yok. Sakatlıklar ve formsuzluklar olsa da, değişiklik çok fazla yok. Milli takımı zorlayan hak eden oyuncular olduğu zaman da onları almaktan geri durmayacağız. Ancak ben oyuncular için tek tek cevap verirsem niye alındı veya alınmadı diye, o zaman her oyuncunun cevap isteme hakkı olur” diye konuştu.

Bir defaya mahsus olarak cevap vereceğini aktaran Terim, “Sol kanatta sol ayaklı bir oyuncu istediğimiz için Ergün'ü tercih ettik. Oynayan Ümit Özat yerine neden oynamayan Ergün'ü aldınız derseniz, Ergün'ün son 16 yılına bakmanız lazım. Son derece istikrarlı bir oyuncu. Geçen sene de Tümer'le ilgili bu tür eleştiriler olmuştu. Onları iyi oynaması ve oyuna tesir eden işler yapması bizim haklılığımızı ortaya koydu. Türk halkı ve madyası bizim seçiciliğimize güvenmeli ve ona göre davranmalı. Ben nasıl arkadaşlarımla beraber hiçbir kulübün, hocanın tasarrufuna karışmıyorsam, herkesten de bu saygıyı beklerim. Bu kadronun getirisi ve götürüsü bizim sorumluluğumuzdadır. Ergün Türkiye'de o kadar iyi maçlar oynamış ve o kadar önemli hizmetler yapmıştır ki, ona ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Başka bir gün başka birine ihtiyacımız da olabilir. Burada sol ayaklı bir oyuncu üzerinde durduğumuz için tercihimiz bu yönde oldu. Almadığımız bazı oyuncular için ise zaten, 'Bazılarını bugüne kadar ben seçtim, artık kendilerini seçtirecekler' demiştim. Serhat Akın zaten sakatlıktan yeni çıktı. Necati belki yetişebilirdi ama son dönemi tedaviyle geçirdi. Takımın belirli bir iskeleti korunacaktır” ifadelerini kullandı.

'MALİK FATHİ'Yİ YENİ DUYDUM'

Terim, Almanya'da Hertha Berlin foramsı giyen ve Alman Milli Takımı'nı tercih eden Türk asıllı futbolcu Malik Fathi'nin, “Türk Milli Takımı'ndan bana teklif gelmediği için Almanya'yı tercih ettim” şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine, kendisinin de bu oyuncuyu Alman Milli Takımı'na çağırıldığı gün duyduğunu söyledi.
Kendi bulunduğu dönemde bu tip olayların sık yaşandığını belirten Terim, ”Bunun önüne geçmek için gerekli girişimleri yapıyoruz. Kaideler nasıl el veriyorsa, onları da zorlayarak ulaşmaya çalışıyoruz. Malik Fathi'yi ben de yeni duydum. Bilen birileri çağırmadıysa yanlış. Ama ben duymamıştım. Yıldıray'la konuşmadım. Almanya büromuz daha iyi bilir. Teşebbüste de bulunumuşlar bildiğim kadarıyla. Yoksa kaybetmek istermiyiz. Özellikle de sol kanat oyuncusu. Türk asıllı geçiyor ama o kadar değil. Şu anda Alman vatandaşı olan çifte pasaportlu oyuncular var önemli takımlarda oynamaya başladılar. Onları kadromuza almaya çalışıyoruz. Bu Almanya seyahetinde de bazı görüşmeler yapacağız” şeklinde konuştu.

Terim ayrıca, Malta maçını hakeminin değişmesiyle ilgili de, “Açıklanan hakem, İsviçre maçımızın 4. hakemiydi. Ama bugün itibariyle değişti ve İspanyol hakem geldi. Söyleyecek bir şey yok. Demek ki UEFA bunu uygun gördü” demekle yetindi.

'ZOR MAÇ OLACAK'

Malta maçının da Lüksemburg maçı gibi geçeceğini belirten Terim, "Maçın seyircisiz olması Malta'ya biraz cesaret verebilir. Kimse eski halinde değil. Herkes bir şeyler oynamaya çalışıyor ve bir şekilde mücadele ortaya koymaya gayret ediyor. Kolay maç olmayacak. Gücü ne olursa olsun Malta savunmayı üst düzeyde yaparsa açmak zorlaşıyor. Luksemburg ile oynama nedenimiz de buydu. Asıl olan hep 3 puandır” dedi.

Malta maçında oyunun kırılma noktasının 2 farklı skorla olacağını kaydeden Fatih Terim, “Maçın anahtarı 2 farklı skoru bulmakta yatıyor. Malta'nın Japonya ile yaptığı hazırlık maçını izlemiştik. İki pozisyon yakaladı. Maç 1-0 bitti. Ben oynarken çok daha kolaydı. Şimdi hiçbir maç o kadar kolay değil" diye konuştu.   

İLK 11 BELLİ
   
Malta maçındaki ilk 11'in de aşağı yukarı kafasında şekillendiğini dile getiren Terim, “Akşam bir antrenman daha yapacağız. Antrenman performansı önemli. Ama kafamızda bir şablon var. Daha önce Can ve Gökhan Zan'da ısrar ettik. Tolga da oynamaya başladı. Son maç itibariyle üçünden ikisi oynayacak. Bugün Gökhan Ünal'ın kasığında bir sorun var. Yıldıray'ın da gribal enfeksiyonu bulunuyor. İkisi MR'a gidecek. Nihat'ın durumu da malum. Kendisine birkaç gün izin verdik. Gökhan Zan'ın da üst adalesinde sorun var. Beşiktaş'taki gibi burada da tedavi görüyor. Ama altı oyuncunun da yetişeceğini umut ediyorum" dedi.

CÜNEYT ÇAKIR KURALLARI ANLATIYOR
   
Milli takımın bu sabah yaptığı antrenmanda hakem Cüneyt Çakır'ın gelmesi ile ilgili soruyu ise, “Oyuncularla konuşmasını istedik. Değişen kural var mı veya FIFA'nın aldığı kararlarda değişiklik oldu mu bunlar konusunda bilgilendirmesini istedik. Güzel konuşma oldu. Hepimiz bir ekibiz. O ekibin içinde hakem arkadaşımız milli takımımıza güzel uyarılarda bulundu.  Cüneyt Çakır'ın ikazları da bizim için iyi oldu” diye yanıtladı.

MİLLİ TAKIM HER TÜRK VATANDAŞINA AÇIK

Mehmet Aurelio'nun milli takıma gelmesinden sonra Türk vatandaşlığına geçen oyuncuların çoğalmasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Terim, “Hepsi bizim gözlemimiz altındadır. Bakanlar Kurulundan geçtikten ve Cumhurbaşkanı da onayladıktan sonra yapacak bir şeyimiz yok. Ben daha önce ihtiyacımız varsa ve Türk vatandaşı olmuşsa sorun yok demiştim. Milli takım ihtiyacımız olan her Türk çocuğuna açık. Bu rekabet getirir. Vatandaşlık konusundaki karar yeri de ben değilim. Futbol Federasyonu bu konuda önlem alacaktır. Türk vatandaşı olmuş herkesin oynama hakkı var. Teknik olarak bize yarıyorsa sorun yok” dedi.

'HEPSİNİ ALNINDAN ÖPMEK LAZIM'

Fatih Terim, Dünya Basketbol Şampiyonası'nda mücadele eden Milli Takım'ın da çok başarılı olduğunu vurgulayarak, “Hepsinin alnından öpmek lazım. Kendilerini takdirle anıyoruz. Tebrik fakslarımızı da göndermiştik. Mağlubiyetler bir şey ifade etmez. Önemli bir iş yaptılar. Bizim milli futbol takımımızda ise birkaç tecrübeli oyuncu dışında birçok arkadaşımız yirmili yaşlarında. Her geçen gün yüreğini ortaya koyan ve bu şekilde mücadele eden bir takım ruhunu göreceksiniz. Daha da iyi olacağız. Bundan şüphemiz yok” diye konuştu.

'YERİMİZİ ALACAĞIZ'

Grup maçlarındaki karşılaşmalar için puan hesaplaması yapmadıklarını dile getiren Fatih Terim, “Grupta 12 maç için 36 puan var. Kendi aramızda bir hesaplama yapmadık. Aldığımız puanlar gittiğimiz yolda bir şeyler gösterecektir. Zaten matematiğimiz hep zayıf. Grupta futbol ülkesi diye tabir ettiğimiz ülkeler yok. Ama Norveç, hemen hemen her organizasyona katıldı. Macaristan bir ekole sahip. Yunanistan ise son Avrupa şampiyonu. Gruptaki takımların Dünya Kupası'na katılmadığı doğru. Bu bakımdan başarı özlemi var. Ancak biz de katılamadık. Biz de özlem halindeyiz. Bir an evvel orada yerimizi almak istiyoruz” şeklinde konuştu.
   
'BIRAKMAYA ÇALIŞIYORUM'
   
Teknik direktör Terim, sigarayı bırakması ve bu nedenle sinirli olması ile ilgili soruyu ise “Bugün 6. günüm. Eşim de bazen söylüyor. 'Mutluluğun için bir tane içsen' diyor. İnşallah bırakırım. Ama iyiyim. Kimseye bir şeyim yok. Siz de beni biraz anlayışla karşılayın” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler