« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terim: Kaybetme ve beraberlik hakkımız yok

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, yarın oynanacak Andorra maçı öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

İsmail ER- KAYSERİ
SON GÜNCELLEME

D Grubu'nda yarın Türkiye ile Andorra arasında yapılacak maç öncesi Terim ve milli futbolcu Nuri Şahin, karşılaşmanın oynanacağı Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadı'nda basın toplantısı düzenledi. Terim, Andorra'nın grubun en güçsüz takımı olarak gözüktüğünü ancak her rakibe saygı duyduklarını söyledi.

Andorra maçını kazanarak, gruptaki iddialarını sürdürmek istediklerini belirten Terim, şöyle devam etti: "4 yıl sonra tekrar beraberiz. 4 yıl önce ayrılmıştık. 4 yıl sonra önemli ve kutsal göreve geri geldik. Yarın ve salı günü çok önemli 2 maça çıkacağız. Şansımızın çok az olduğu hatta bize bağlı olmadığı, rakiplerimizin sonuçlarının bizi bir yerlere getireceği veya getirmeyeceği bir ortam içindeyiz. Kalan maçlarımızı en iyi şekilde bitirip hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz, öyle bir şey hayal ediyoruz. Çok uzak da olsa bu hayalimizin gerçeklemesini diliyoruz. Bunun çok zor olduğunu da biliyoruz. Mucizelerin peşinden hep gittik biz. Gerektiği zaman da o mucizeler gerçekleşti."

Milli takımın ülkeyi en iyi şekilde temsil etmesi için yoğun şekilde çalıştıklarını vurgulayan Terim, şöyle konuştu: "Biz çalışacağız, uğraşacağız, terimizi sahada son saniyeye kadar akıtacağız. Oyuncularımıza güveniyorum, elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Halkımızdan ricamız bizi hiç bırakmasınlar, desteklesinler. Onlarsız bir milli takım düşünülemez. Onların desteği bizi sahada güçlü kılacaktır. Biz onlara layık olan bir milli takım ortaya çıkaralım. Yıllar içinde beraberce çok önemli zaferlere imza attık. Çok önemli turnuvalarda adeta kendimizden geçtik. Bu, yine olabilir. Allah, çalışanın yanındadır. Biz de çalışıp didineceğiz ve sonucunu bekleyeceğiz. Hayalimizi gerçekleştirmek en büyük dileğimiz." Taraftarlardan yarınki maçta destek isteyen Terim, "Kayseri'de ilkleri yaptık hep. Kayserispor'un tesislerinde kaldık. Kayseri çok iyi ev sahipliği yapıyor. Yarın da bu stadın dolacağına inanıyorum. Burada çok rahat ediyoruz. İnşallah dolu ve coşkulu bir ortam olur" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin toplantı öncesinde "Milli takım dışında soru sorulmaması" konusunda uyarıldıklarını ve bunun sansür olduğunu söylemesi üzerine Fatih Terim şu cevabı verdi: "Burası milli takım yarın da maç var. Bunun üzerine yoğunlaşarsak iyi olur. Öbür konuda değil. Sizin de beni anlamanız gerekir. Beni anlarsanız ortam çok rahat olur. Milli maç önüne geçecek soru cevap olursa açıkçası cevap vermem. Doğru da bulmam. Milli takımın önüne geçmesin. Ne benim durumum ne dört yıl. Galatasaray'da o tür sorular sorulsa daha iyi olur. Sadece beni anlamınızı istiyorum yargılamadan önce."

Gruptan çıkmak için puan kaybına tahammülleri olmadığına da değinen Terim, şunları kaydetti: "Puan kaybetme lüksümüz yok. Hep kazanmak zorundayız. Diğer takımlara göre, fikstürümüz daha ağır. Andorra ve Hollanda ile içeride Romanya ve Estonya ile dışarıda oynuyoruz. Yani sadece puan olarak geri değiliz, fikstür olarak da kağıt üstünde zor durumumuz var. Bunun için herkesi her yerde yenmemiz gerekiyor. Yenmek için oynarız, teslim olmayız kimseye. Kaybedecek bir şeyin olmadığı ortamdayız. Atılan ve yenilen her golün çok önemli olduğu bir noktadayız. Futbolcularımın iştahlarından memnunum. Yarın da sahada bu doğrultuda bir takım olacak."

Futbolcu Nur Şahin ise gruptan çıkmayı çok istediklerini belirterek, "Şansımızın azaldığı ortada. Bunun bilincindeyiz ama bundan iki gün önce toplantı yaptık aramızda. Şansımızın olduğuna inanarak 4 maçı oynayacağımıza karar verdik. İnşallah Allah yardım eder ve play-oflara katılırız" dedi. Şahin, Arsenal'a transfer olan Mesut Özil'in yeni takımında da başarılı olacağına inandığını sözlerine ekledi.
Bunları da Beğenebilirsiniz