« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terim işi biliyor

‘Futbolcularımız çok iyi oynuyor. Maneviyat, motivasyon çok önemli. Fatih Terim bu konuda çok başarılı. Takımı ateşliyor, fişekliyor. Davranışları, mimikleri, jestleri ve sözleri ile herkesi etkiliyor. İnanıyor, inandırıyor.’

Röportaj: Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
Alınan başarılı sonuçlarda Terim’in payının büyük olduğunu belirten Şahin, ‘Futbolcularımız çok iyi oynuyor. Hocamız inandı, inandırdı. Takımımızın performansını artırdı. Kendisini kutlarım. Arnavutluk engelini de geçtikten sonra baraj maçlarında iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum’ dedi.

Hürriyet Ankara Spor Servisi’ni Başbakanlık’taki makamında kabul eden Şahin, Arnavutluk ile yarın yapacağımız karşılaşmada rakibin çok rahat olacağını vurgulayarak şöyle konuştu:

Biz stresli, onlar rahat

‘Zor bir maça çıkacağız. Haliyle stresli olacağız. Galibiyetten başka şansımız yok. Arnavutluk, bize karşı tüm gücünü sergileyecek. Eğer biz gerçek kapasitemizi ortaya koyarsak, kesin kazanırız. Arnavutluk karşısında skor önemli değil. Önemli olan üç puan. Bunu da alacağımıza yürekten inanıyorum. Kalite olarak onlardan üstünüz. Arnavutluk engelini geçtikten sonra işimiz daha kolay olur. Takımımız yeni takviyelerle canını dişine takarak oynuyor. Bu, memnuniyet verici bir durum. Maneviyat, motivasyon çok önemli. Fatih hoca bu konuda çok başarılı. Takımı ateşliyor, fişekliyor. Davranışları, mimikleri, jestleri ve sözleri ile herkesi etkiliyor. İnanıyor, inandırıyor. Zaten inanan insan, verdiği enerjiyi her yere yayar, herkesi inandırır. Fatih hoca kendi takımında oynamayanları bile kadroya alıyor, en iyi şekilde motive ediyor. Onlar da hocamızı ve milletimizi mahçup etmiyor. Hepsi de sorumluluk anlayışı ile üstün performans gösteriyor.’

Bakan Şahin, Almanya karşısında ilk kez A Milli Takım forması giyen 17 yaşındaki Nuri Şahin için de şunları söyledi:

Nuri’yi milletçe sevdik

‘Nuri’yi ben daha önce hiç görmemiştim. Nuri Şahin dediklerinde ben 20 yaşın üstünde, olgun, oturmuş bir genç diye algıladım. Daha 17 yaşındaymış. Son derece kaliteli, terbiyeli, iyi yetişmiş bir genç olduğunu gördüm. Kendisini milletçe çok sevdik. Şımaracağını zannetmiyorum. Dünya çapında bir yıldız olabilir. Ayağına çok hakim ve çok zeki. Hele Brezilya’ya attığı gol, tam bir usta işi idi. Jeneriklik bir gol attı. Almanya’ya attığı golle de kendi heyecanını üzerinden attı. Her zaman milli takımda oynar. Bizim ailenin sevimli çocuğu denilecek yapıda. Çok içten ve yapmacıktan uzak. İyi bir Türk genci.
‘Attığım golü dedeme ithaf ediyorum’ demesi, köklerine ne derece bağlı olduğunu da gösteriyor’ dedi.

Her rakip önemlidir

Arnavutluk engeli sonrası, baraj maçlarında karşımıza çıkacak rakibin çok önemli olmadığını ifade eden Şahin, ‘Bazen güçsüz takımlar canavar gibi oynayabiliyor. Riga’da Letonya maçında ben bunu gördüm. Hiçbir rakibi küçümsememek lazım. Hatta çoğu zaman, güçlü rakiplere karşı daha iyi oynuyoruz. Almanya maçında da iyi futbol ortaya koyduk. Ama Almanya sıradan takım gibi olmuş. Ya da maçı ciddiye almadılar. Tabii eksikleri de vardı’ diye konuştu.

Şaibeli madalya istemiyoruz

Bakan Mehmet Ali Şahin, Hürriyet Ankara Spor Servisi Şefi Meriç Enercan (solda) ve Atilla Türker’i makamında kabul edip, sorularını yanıtladı.

SON dönemde birbiri ardına patlayan doping skandallarına değinen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, doping kullanma alışkanlığının yeni olmadığını, bu olaylara geçmişte daha fazla rastlandığını söyledi. Şahin, ‘Doping şimdi kullanılıyor gibi bir izlenim ortaya çıktı. Bu, son derece yanlış. Yıllar öncesi daha yaygındı. WADA’nın kontrolleri sonrası doping tespiti arttı. Geçen gün Yücel Kop, televizyonda yadırgadığım bir cümle kullandı. ‘Bir sporcu doping kullanıp da şampiyon olmuşsa iyi bir olaydır. O sporcu başımızın taçı olsun’ şeklinde konuştu. Talihsiz bir açıklama bu. Belli ki sürç-ü lisan etmiş. Biz, şaibeli madalya istemiyoruz. Sporcumuz dopingsiz olsun, sonuncu olsun. Hiç kimse dopinge tevessül edilmemelidir. Doping, hem o sporcu ve hem de ülkesi için bir kara lekedir. Sporda haksız rekabet olmaz’ diye konuştu.

Komplo ihtimali ağır basıyor

SPORDAN Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, halterdeki son doping olayları ile ilgili olarak emniyet istihbaratının yoğun bir çalışma içinde olduğunu açıkladı. Bakan Şahin, ‘Sayın Başbakanımız, geçen hafta talimat verdi, müfettişler soruşturma yapıyor. Raporu bekliyoruz. Bu olay basit bir şey değil. Hükümet olarak, devlet olarak, Uluslararası Halter Federasyonu’nun 15 Kasım’da Katar’da yapacağı toplantıyı bekleyemezdik. Perde arkası oyunlar mı var, bunları araştırmak gerekiyordu. İlk gelen bilgiler, bu olayın komplo olabileceği doğrultusunda. Bu, gizli bir soruşturma. İlk rapora göz gezdirdim. İstihbarat teşkilatının çok önemli saptamaları var. Eğer doğruysa, kendi içimizde, kendimizi, dünyaya küçük düşürmek açısından son derece ilginç sonuçlar ortaya çıkabilir’ dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz