« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Terim: Canımız çıkmadan pes etmeyiz

A Milli Takımımızın kamp yaptığı Hotel Klosterpforte'nin sahibi Reinhold Frie, bugün Milli Takım'ı takip eden medya mensuplarına bir öğle yemeği verdi.

SENAD OK - MARIENDORF / DHA
SON GÜNCELLEME

Yemeğe, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kızıl ve Milli Takımlar Sorumlusu Fatih Terim de katıldı. Doğan, Kızıl ve Terim bir süre gazetecilerle sohbet ettiler.

FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANI DOĞAN: "HER FUTBOLCUMUZ DEĞERLİ"

TFF Başkanı Hasan Doğan, yemekte yaptığı açıklamada milli takımın şampiyonaya katılma başarısı göstermesinin tesadüfü olmadığını belirterek, "Buraya gelişimizde çalışmanın çabaları var. Kampın havası arkadaşlık mükemmel Burada çok güzel bir atmosfer var. Tedirginliğim yok. Burada yapılacaklar yapılmıştır. Takımımız dün Finlandiya ile oynadığımz karşılaşmada çok dirençli gördüm. Oyunda üstünlüğümüz vardı. Bir İskandinav ülkesine karşı ilk kez bu kadar üstündük. Sempatik bir takımız. Futbol mantalitemiz ve görselliğimizle zevk veren bir takımız . Turnuvaya renk katacağız" dedi.

Milli takımda yer alan her futbolcunun değerli olduğunu ifade eden Doğan, "Her futbolcumuz değerli. Futbolcularımız buraya gelerek kendi değerlerini göstermişlerdir. Giden de gelen de iyi futbolculardır" şeklinde konuştu.

"BİZ PROJEMİZİ YAPTIK FATİH HOCAMIZLA DEVAM EDECEĞİZ"

Türk futbolunu ileriye taşıyacak projeleri hayata geçireceklerinin altını çizen Doğan, "Çoçuklara ne verirsen onu alırsınız. Bizim paramız ve pulumuz var. 22 bin tane beden eğitimi öğretmeni var 6 bin tanesi görev yapıyor. Futbol takımı hocaları her ilde beden eğitimi derslerine girmeli. Alt yapı hocalarına eğitimler vereceğiz. Paralarını federasyon ödeyecek. Yetiştirilenleri kollayan bir sistem düşünüyoruz. Riva Tesisleri, Türkiye'nin Harvad'ı olacak. Beyaz gömlekli kişilerin sayısını azaltıp eşofmanları ile eğitim veren kişileri arttırmalıyız. Futbolcu yetişmesi izin servetimizi harcarız. Sponsorlar Türkiye'de futbola çok destek veriyor. Bizim işimiz çok. Milli takımın hocası sadece milli takım ile ilgilenmeli Hem kulüp hem de milli takımı birlikte çalıştıramaz. Biz projemizi yaptık Fatih hocamızla devam edeceğiz. İlerisi için proje yaptık ve kalmasını istiyoruz" diye konuştu.

Hakemlerin işinin de çok zor olduğuna değinen Hasan Doğan, "Hak etmedikleri durumla karşı karşıyalar. Başkalarının hatalarını onlar çekiyorlar. Maçlardan önce her iki takımın yöneticileri ile birlikte hakemlerin yemek yemesini sağlıyacak bir düşünce içindeyiz" ifadelerini kullandı.

MİLLİ TAKIMLAR TEKNİK DİREKTÖR TERİM: "CANIMIZ ÇIKMADAN PES ETMEYİZ"

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ise rakipleri en fazla 2 stoperle karşılayacaklarını belirterek, "Basan takımları biz bozacağız. Uzun oynayacağız. Biraz da ekonomik oynarsak daha iyi olacak. Gereksiz dağılmaları kapatmalıyız. Emre'nin kendisini zorlamasını istiyoruz. Yüzde yüze yakın oynayan bir tek Sabri var. Bazen saha içinde çift forvette oynayacağız. Benim her zaman B planım vardır. Hakan hem sağ bek hem de stoper oynayacak kapasitedi birisi. Artık kaptırdığımız yerde basıyoruz. Dağılmadan geriye çekilmeliyiz. Tehlikeli bölgede faul yapmak sıkıntılı. Portekiz'in elinde çok imkanlar var. Bizim çok maç yapmaya ihtiyacımız vardı. Onların hocası 5-6 senedir takımın başında. Canımız çıkmadan pes edecek halimiz yok" dedi.

"BUGÜNE KADAR TAŞLAR KONULDU, ARTIK İNŞAATI ÇIKMA ZAMANI"

Sabredecek zaman kalmadığının altını çizen Terim sözlerini şöyle sürdürdü: "Hatalarımız görmeliyiz. En kısa zamanda ABD'li eğitmenlerin ne karar faydalı olduğunu gördük. Bütün masalarda artık aynı oranda yemek var. Herkes elinde su ile dolaşıyor. Kaliteli uykuyu öğrendik. Bu Amerikalı eğitmenler ayrıca daha sonra küluplerimize de bilgiler verecek. Kaybedecek zamanımız kalmadı artık. Bugüne kadar taşlar konuldu, artık inşaatı çıkma zamanı."

Riva'nın bir an önce devreye sokulması gerektiğini belirten Fatih Terim, "Artık orada elbise ile değil eşofmanla herkes görev yapmalı. Başkan beni Riva'ya çağırdı ve sende katıl dedi. Ben de 4. kez gelmem dedim. Nedeni ise daha önce Haluk Ulusoy ve Levent Bıçakçı döneminde geldim. Temeller atıldı ama bir şey olmadı. Bu yüzden bu kez geliyorum ama bir daha gelmem dedim. Alt yapıda sarı kart sayısını 3 e çıkartmalıyız. Çünkü oradan itibaren işi sıkı tutmalıyız. Üst ligde ise 5 sarı karttan sonra kart cezalısı durumuna düşmeli" şeklinde konuştu.

Bu arada Fatih Terim, TFF Başkanı Hasan Doğan'ın, "Hoca bahislerde Portekize 1.70, bizim galibiyetimize ise 4 küsür veriliyormuş ne dersin?" sorusuna "Biz sürpriz yaparız başkan" cevabını verdi.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz