Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Tercümanlıkla doktorluk olmaz'

  ANKA
  28 Şubat 2006 - 10:34Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 10:34

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışma yaratan "ithal doktor" projesine meslek örgütlerinin yanı sıra muhalefetten de tepki geldi. DYP, ANAVATAN ve MHP, Erdoğan’ın projesini sert dille eleştirdi.

  DYP Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Prof. Taner Demirer, Başbakan Erdoğan’ı Türkiye’deki sağlık gerçeğini bilmemekle eleştirdi.

  Hem Erdoğan’ın hem de Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sağlıkta sınıfta kaldığını savunan Demirer, şu değerlendirmede bulundu: "Sayın Başbakan herhalde rüya görüyor. Böyle her bulduğu yabancı doktoru bir ülkeden bir ülkeye getiremezsin. Tıbbi yeterliliği ve yabancı dile hakim olması gerikiyor. Dil hakimiyeti son derece önemli. Türkçe konuşmazsa doktorluk yapılamaz. Tercümanlıkla doktorluk olmaz.

  Türkiye’deki hekimlerin sosyal ve maddi imkanlarının artırılması, doktor açığı olan bölgelerin cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Sayın Başbakan herhalde kendisini yabancı doktorlara emanet ediyor.

  Doktorlarımız yeterli teknik imkanlar yetersizdir. Bu imkanların yeterli hale getirilmesi lazım."

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise Erdoğan’ın projesini değerlendirirken, yurt dışından doktor getirilmesinin teknik bir konu olduğuna dikkat çekti.

  Şandır, "Ülkemizin doktor açığı varsa daha fazla Tıp Fakültesi açılması ve doktor yetiştirilmesi öncelikle düşünülmelidir" önerisinde bulundu.

  Şandır, "Türk doktorları yeterli bulunmuyorsa bunun da tedbirleri alınmalıdır" diyerek, hükümetin gerekçesini topluma açıklamak zorunda olduğunu vurguladı.

  ANAVATAN Partisi Genel Sekreteri Muharrem Doğan da Atatürk’ün "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz" sözlerini anımsattı.

  Böyle bir söz varken Erdoğan’ın "dışardan doktor getireceğim" dediğine işaret eden Doğan, "Atatürk’ün söylediği o güzel sözler ya suya düşmüş ya da havada kalmıştır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı