Gündem Haberleri

  Tercihli yol kalksın

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Metro, Şişli'deki yoğun trafiği nispeten azalttı. Otobüslerin tercihli yolunda bir rahatlama var. Şişlililer şimdi, tercihli yolun kaldırılacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi'nin vaadini yerine getirmesini istiyor.

  İstanbul Metrosu, Şişli'nin en işlek caddelerinden biri olan Halaskargazi Caddesi'nin trafik yükünü nispeten azalttı.

  Semt sakinleri, metronun araç ve yaya trafiğini azalttığını farketmiş.

  Şişli'de otopark işletecileri de aynı fikirde: ‘‘Ticari yönden metro bizi etkiledi. Açıldığından bu yana otoparka giren araç sayısı yarıyarıya düştü.''

  Ancak Şişli'de görev yapan trafik polisleri semt sakini ile aynı görüşte değil: ‘‘Metro yükü hafifletmedi. Çünkü metronun güzergahı kısa. Hafifletmesi için Maslak'a kadar uzatılması lazım. Gerçi metroda yolculuk daha ucuz. Ama evine gitmek için ikinci bir vasıtaya binmesi gereken kişi metroyu değil otobüsü tercih ettiğinden caddenin yoğunluğu azalmıyor. Böylece yine araç ve vatandaş yükünü çekmiş oluyor.''

  Şişlililer metrodan çok otobüslerin kullandığı tercihli yola yoğunlaşmış durumdalar. Tüm esnaf tercihli yolun kalkmasını istiyor. Tek umutları ise Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerini vermiş olduğu; metro yapıldıktan sonra tercihli yolun kaldırılacağı vaadi:

  Kazaya yol açıyor

  ‘‘Eskiden bu caddedeki dükkanların önünde kahyalar vardı. Alışverişe gelen müşterilerin arabalarını parkederlerdi. Tercihli yol, ticareti baltaladı. Kazalara da sebep oluyor. Osmanbey'den Şişli'ye sadece iki tane yaya geçidi var. Ortada bir yerde olan vatandaş, yaya geçidine ulaşmak için ya onca yol yürüyor ya da yürümektense yüksek bariyerden atlamayı tercih ediyor. Öyle çok kazaya tanık olduk ki.'

  ŞİŞLİ ESNAFI NE DİYOR?

  ALPER KANDEMİR (Eser Otopark)

  Abide-i Hürriyet Caddesi'nde otoparkım var. Metro ticari bakımdan bizi olumsuz etkiledi. İnsanlar arabalarıyla gelmez oldular. İşler yarı yarıya düştü.

  SEBAHATTİN DEMİREL (Ortaç Kundura)

  Trafikte gözle görülür bir azalma oldu. Otobüs sayısında azalma var. Ama biz öncelikle tercihli yolun kalkmasını istiyoruz. Metro ile birlikte kalkacak denmişti.

  YAŞAR AMBER (Kristal Büfe)

  Metro trafiğe ufak da olsa bir rahatlık getirdi. Ama caddeye bir canlılık getirmedi. Tercihli yolun kalkacağını söylüyorlardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı