ADANA HABERLERİ

Terapi Almadan Boşanmayın

IHA
14.12.2015 - 12:40Son Güncelleme :
Terapi Almadan Boşanmayın
IHA

Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) Genel Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun son 16 yılda boşanma oranlarının giderek arttığını ve geçtiğimiz yıl içerisinde evli her 100 çiftten 22’sinin boşandığını açıkladığını belirterek, boşanma öncesi mutlaka aile ve evlilik terapisi desteği alınması gerektiğini bildirdi.
Uz. Dr. Taner Canatar, yaptığı açıklamada, evlilik ve ilişki sorunlarının, insanların yaşamlarındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından birisi olduğunu vurgulayarak, "Her evlilikte zaman zaman tartışmalar, fikir ayrılıkları ve bunlara bağlı bazı problemler yaşanabiliyor olsa da kimi zaman bu problemler, çiftlerin derin bir hayal kırıklıkları yaşamalarına, birbirlerinden uzaklaşmalarına ve evliliğin devamını sorgulamalarına kadar varabiliyor" dedi.
Çiftlerin, hayatının herhangi bir döneminde hayalindeki insanı bulup, geri kalan yaşamını onunla paylaşmaya karar verdiğinde, bambaşka bir dünyaya adım atmış olduğunu ifade eden Canatar, "Cicim ayları dediğimiz, ikili ilişkilerin ya da evlilik hayatının başlarında, çiftler olduğundan daha mutlu ve sağlıklı birer birey olurken, aynı zamanda, ilişkinin sayısız güzelliklerini tadıyor ve düzenli bir hayata geçiş yapıyor. Bu düzenli hayatın getirileri olduğu kadar alışma sürecinden kaynaklanan bazı problemlere de rastlanabiliyor. Bağlılık, kıskançlık, öfke kontrol bozukluğu, güvensizlik, evlilik dışı ilişkiler, cinsel sorunlar, boşanma ve ayrılıklar, zayıf iletişim, aile içi kötü muamele gibi nedenlerin tümü, çiftler ya da bireyler için tartışma konusu olabiliyor. Oysa bu olumsuz süreci durdurmak mümkün. Çiftler bunu bazen kendi çabalarıyla başarabilseler de, bazen bir aile ve evlilik terapistinden destek almaları gerekebiliyor" diye konuştu.
"HİÇBİR EVLİLİK MÜKEMMEL VE SORUNSUZ DEĞİLDİR"
Evlilik terapilerinde genel amacın, eşler arasındaki çatışmaları azaltmak, çözmek ve eşler arasında var olan etkileşim sisteminin dengesini değiştirmek olduğunu söyleyen Dr. Canatar, şunları söyledi:
"Hiçbir evlilik mükemmel ve sorunsuz değildir. İster severek ister görücü usulüyle evlensinler, hemen hemen her çift evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Biz terapistler genellikle bir kriz anında ya da umutsuzlukta aranıyoruz. Aslında normal bir ilişki gidişatı içinde, herhangi bir noktada, terapi desteği alınabilir yani evlilik terapisi almak için mutlaka çok sıkıntılı bir evlilik içinde olmak gerekmiyor. Bazen çiftler ilişkilerini daha da geliştirmek ya da çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla da evlilik danışmanlığı alabilirler. Ortada bir çocuk olduğunda ise aile ve evlilik sorunları için yardım almak çok daha önem kazanabiliyor. Eşlerin, sağlıklı gitmeyen beraberlikler için yardım almamaları hatta bunu evlilik sürecinde yaşanılması kaçınılmaz doğal bir süreç gibi algılamaları, sadece kendi yaşantılarını değil; onlarla birlikte büyüyen çocukları da etkileyebildiği için gelecek nesillerin evlilikten kaçınmalarına da yol açabiliyor. Bu nedenle daha mutlu ve olumlu bir çözüm için çiftlerin kendilerine en yakın aile ve evlilik terapistine yarısını oluşturuyor; geri kalan kısmı ise tecrübeli bir terapist rehberliğinde çözümlenecektir. Unutmayınız ki seçmiş olduğunuz eş asla mükemmel olmayandır çünkü mükemmel bir insan yoktur."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Terapi Almadan Boşanmayın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Aralık 2015 tarihinde saat 12 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Terapi Almadan Boşanmayın haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:21
 • Güneş
  06:41
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:08
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı