« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ter ve sigara kokularına güle güle

Alman Nord-West. E.V. Tekstil Araştırma Merkezi araştırmacıları, tekstil ürünlerine siklodekstrin maddesi katarak kötü kokuları önleyen bir kumaş türü ürettiler.

‘Nachrichten aus der Chemie’ dergisi
SON GÜNCELLEME
Siklodekstrin maddesi nişastanın indirgenmesi sırasında ortaya çıkan 6-8’li glikoz bileşiminden oluşmakta. Bu moleküller ise su geçirmeyen ve kumaşlara yerleşen koku moleküllerini emen çok güçlü boşluklara sahip. Terin içinde ise, deri üzerindeki mikroorganizmalar tarafından, örneğin kötü kokulu bütirik aside dönüştürülen organik moleküller barınır.

Fakat siklodekstrinli kumaşlar mikroorganizmaların besinlerini çalıyor ve kötü kokuları önemli ölçüde emiyorlar.

Ayrıca siklodekstrinle işlenmiş kumaşlar yalnızca kötü kokuları önlemekle kalmayıp güzel kokular da yayabiliyorlar. Çünkü boşluklara aktarılan koku molekülleri terle temas ettiğinde hoş kokular salgılıyor.

Araştırmacıların açıklamalarına göre siklodekstrinli kumaşlar diğer giysiler gibi temizlense bile siklodekstrin uzun bir süre için kalıcılığını yitirmiyor. Koku önleyici maddenin bugüne değin herhangi bir yan etkisine rastlanmamış. Siklodekstrinli kumaşların ilk örnekleri yakında Avrupa pazarına sürülecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz