Ege Haberleri

EGE

  Tepkiler haksızca

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  21.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP’nin İzmir örgütünde maymuncuk liste tartışması sürüyor.

  PM’ye seçilemeyen milletvekili Mehmet Ali Susam, eski il başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nun, aday gösterilmeyip liste delen Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler’in hedefinde İl Başkanı Ali Engin vardı. Genel Başkan’ın anahtar listesinden sonra il başkanlarının hazırladığı ‘maymuncuk’ denen listede yer bulamayanlar, hem listenin çıkarılmasına hem de ‘ekipçilik’ yapılmasına sert tepki göstermiş, Engin’in, Büyükşehir Belediyesi’nin taşeronluğunu yaptığını iddia edip, “Belediyenin yeterince taşeronu var” demişti.
  Listede olmayıp da
  Hedef tahtasındaki Ali Engin, eleştirileri haksız bulduğunu vurgulayarak, “Ben PM’ye kimlerin gireceğiyle değil, en etkili ve sayı olarak fazla kişinin girmesiyle ilgilendim. Hiçbir listede olmayıp seçilen İlhan Cihaner, Fikri Sağlar, Ercan Karakaş gibi arkadaşlarımız var. Birçok kişi bırakın sarı listeyi Genel Başkan’ın listesinde olmamasına rağmen seçildi. Bu da örgütte karşılığı olan insanların seçildiğini gösterir. Eleştirileri haksız buluyorum. Bu tür tartışmalar parti için yararlı değil. Sarı listenin hazırlanmasında etkili olmadım. Kimler hazırladıysa daha önce görüşümüzü ifade etmiştik, onları dikkate almışlar” dedi.
  Saygılı 10 gün kaldı
  Engin, eleştirilerin eski bir siyaset alışkanlığından kaynaklandığını, olayın kişiselleştirilerek tepki gösterilmesini doğru bulmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Artık bunun değişmesi gerekir. Eğer listeye girselerdi il başkanı çok demokratik olacaktı. Listeye giremeyenler, ‘Belediyenin taşeronu’ diyor. Bunu partinin yararına bulmuyorum. Doğru bir değerlendirme değil. Eski siyaset alışkanlıkları. Birgül Ayman Güler, sarı listede olmamasına karşın girdi. Onlar da girebilirlerdi. Örgüt, bu iki arkadaşımızı da tercih edebilirdi. Girebilmeleri için kendilerini tanıtmaları, diğer il başkanlarıyla görüşmeleri, en az bir hafta orada kalmaları gerekirdi. Birçok arkadaşımız bunu yaptı. Hüseyin Saygılı 10 gün Ankara’da kaldı. Herkesle görüştü. Sarı listede olmak için gayret sarf etti.”
  Keşke o da seçilseydi
  Ali Engin, Genel Başkan’a, Susam’ın da Nalbantoğlu’nun da PM’ye girmesini önerdiğini dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü onlar bana aday olduklarını söylemişlerdi. Onun için bu listede yer aldılar. Yoksa anahtar listede yer almayabilirlerdi. Bunu açık söyleyeyim. Ben İzmir’in çeşitliliği için mücadele ettim. Vicdanen rahatım. Kimseye, ‘Sarı listeye oy verin’ demedim. Bunu iddia eden varsa çıksın karşıma. Şimdi ise ‘Keşke örgüt Rıfat Nalbantoğlu’nu da seçseydi’ diyorum. İyi olurdu. Sevinirdim. Onu da görmek isterdim. Ama sonuçta listenin hazırlanmasında ‘Yüzde 100 etkim oldu’ diyemem. Hazırlayanların iradesi ve birçok denge vardı.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı