TEPCO 15 milyar dolar zarar etti, CEO özür dileyip görevi bıraktı

Hürriyet Haber
21.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Japonya’daki depremde zarar gören Fukuşima nüklere santralini işleten Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco) 15.6 milyar dolarlık zarar açıkladı.

Şirketin CEO’su Mastaka Şimizu da yaşanan olaylardaki tüm sorumluluğu aldığını belirterek özür diledi ve görevinden istifa etti. Shimizu’nun yerine Yönetici Direktör Toshio Nishizawa’nın atandığı kaydedildi. Tepco ayrıca, nükleer santralin çevresindeki 30 kilometrelik alanda oturan 48 bin aileye de tazminat ödeyecek.
Tepco’nun 2010/2011 mali yılında açıkladığı 15 milyar dolarlık zarar finans sektörü dışındaki şirketler için rekoru ifade ediyor. Shimizu’nun istifası, büyük şirketlerin başkanlarının yaşanan fiyaskoların ve skandalların sorumluluğunu üstlenmek için görevlerinden istifa etmelerinin sıkça görüldüğü Japonya’da olağan bir gelişme olarak karşılandı. Japonya’da 11 Mart’taki 8.9’luk depremin ve tsunaminin ardından Fukuşima nükleer santralindeki sızıntı iki ayda kontrol altına alınabilmişti.

42 yıldır çalışıyordu

ÇERNOBİL’den sonra dünyanın yaşadığı en büyük nükleer felakete sebep olan Tepco’nun başkanı 66 yaşındaki Shimizu, aldığı eleştirilerin ardından 42 yıldır çalıştığı iş yerine veda etmek zorunda kaldı. Bu yılki rakamların, şirketin son 28 yıldır açıkladığı ilk zarar olduğu, Shimizu’nun da yoğun baskıdan istafe ettiği belirtiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı