Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Teoman'ın sigara karşıtı Kural'a karşı açtığı dava reddedildi

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2006 - 12:09Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 12:09

  Şarkıcı Fazlı Teoman Yakupoğlu'nun, sigara karşıtlığı ve çevreci faaliyetleriyle de tanınan Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi, Gana ve Benin Fahri Konsolosu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Kural aleyhine açtığı 55 bin YTL tazminat istemli dava reddedildi.

  Beyoğlu 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davalı Prof. Dr. Orhan Kural ile avukatı Mustafa Büyükavcıoğlu ve davacı Fazlı Teoman Yakupoğlu'nun avukatı Beyza Banu Can katıldı.

  Duruşmada kararı açıklayan Hakim Seher Özkurt, davayı reddettiğini bildirdi.

  Davalı Prof. Dr. Orhan Kural, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, sigarayla mücadelesine devam edeceğini belirterek, “Biliyoruz ki, gençlerin büyük bölümü sigaraya, özentiyle başlıyor. Hele Teoman gibi gençlere hitap eden sanatçılar elinde sigarayla görüldüğü an binlerce insanı etkiliyor. Sadece benim bir sembol olmam değil, bunu toplumun her kesimine yaymamız gerekiyor. Sadece oturmakla, televizyon seyretmekle olmuyor. Herkesi, elinde sigarayla 2 saat ekranda görünen, klibinde kasti olarak sigara içenleri protestoya çağırıyorum. Filmlerine, konserlerine gitmesinler, kaset ve CD'lerini almasınlar. Halkın gücü böyle olur” dedi.

  Maaşının 2 bin 500 YTL olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kural, “Ne istiyor benden 55 milyar liralık dava açarken anlamıyorum. 'Siz susun ben devam edeceğim, elimde sigaramla sahneye çıkarım' mı demek istiyor?” diye konuştu.
  Prof. Dr. Kural'a destek amacıyla duruşmayı izleyen Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey de yaptığı açıklamada, TBMM'de görüşülen yasa teklifi ile sahnede, tiyatroda, dizilerde ve televizyonlarda sigara içilen görüntülerin yasaklandığını bildirdi.

  Sigaranın bulaşıcı olduğunu savunan Korbey, “Benim gözümde AIDS'li bir hastanın kendi kanını başkalarına aşılamaktan hiçbir farkı yok. Biz bunun önüne geçmeye çalıştık” dedi.

  DAVA DİLEKÇESİ

  Şarkıcı Fazlı Teoman Yakupoğlu'nun avukatları tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, Prof. Dr. Orhan Kural'ın, ”Yakupoğlu'nun Rumelihisarı Konserleri'nde elinde sigarayla sahneye çıktığını, bir sigara firmasıyla gizli sponsorluk anlaşması yaptığını” iddia ettiği anlatılıyordu.

  Davalının, 4207 sayılı yasaya aykırı davrandığı gerekçesiyle Yakupoğlu hakkında suç duyurusunda bulunduğu, ancak bunun takipsizlik kararı ile sonuçlandığı belirtilen dilekçede, yapılan açıklamalar nedeniyle sanatçının “toplum önündeki itibarının zedelendiği”, ”mesleği için çok önem taşıyan imajının haksız yere sadece birilerinin medyatik olma tutkusu yüzünden hiçbir somut delile dayanmayan iddialarla zarar gördüğü ve işlerinin olumsuz yönde etkilendiği” iddia ediliyordu.

  Dilekçede, bu nedenle 5 bin YTL'si maddi, 50 bin YTL'si de manevi olmak üzere toplam 55 bin YTL'nin tazminat olarak Prof. Dr. Orhan Kural'dan alınarak müvekkile verilmesi isteniyordu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı