Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  TEOG sonuçları o tarihte mi açıklanacak? İşte, beklenen açıklama tarihi!

  Hürriyet Haber
  02 Mayıs 2017 - 11:01Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 15:22

  TEOG sonuçları, yüz binlerce öğrenci tarafından araştırılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği sınavın ardından beklenti içerisine giren öğrenciler, sonuçların açıklanacağı tarihi merakla sorgulamaya başladı. Öğrenciler kadar velilerin de merak ettiği bu TEOG sonuçları, iyi bir lise hedefleyen öğrenciler tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki, TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

  TEOG sınav sonuçları için heyecan dorukta! Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaöğretim 8. sınıf öğrencilerine uyguladığı Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş sınavı bahar dönemi oturumları 26-27 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. Zorlu sınavın ardından gözler TEOG sonuçlarına çevrildi. Öğrenciler, aldıkları puanı MEB'in resmi sayfası üzerinden görüntüleyebilecekler. Peki, TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  TEOG sınavının tamamlanmasının ardından sonuç açıklama tarihini merak eden on binlerce öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı  üzerinden araştırma gerçekleştirdi. Bakanlığın internet sitesinde yer alan bilgiye göre sonuçları Haziran ayı içerisinde  açıklanacak. Okulların kapanmasına bir hafta kala açıklanan TEOG sonuçları, geçtiğimiz yıl 8 Haziran tarihinde açıklanmıştı. Bu yıl okulların 9 Haziran tarihinde kapanacağı düşünülürse, sonuçların 31 Mayıs ya da 1 Haziran tarihinde açıklanacağı öngürülebilir.

  TEOG SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

  TEOG sonuçlarını öğrenmek isteyen velilerin ve öğrencilerin öncelikle e-okul.meb.gov.tr sayfasına girerek ''Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş'' yapmaları gerekmektedir. Ardından Öğrenci T.C. Kimlik No ve Öğrenci Okul No kutucuklarına doğru bilgileri girdikten sonra e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne giriş yapabilirler. e-Okul VBS üzerinden sadece TEOG sınav sonuçları değil aynı zamanda öğrencinin en son notları ve en son devamsızlık bilgisine de ulaşılabiliyor.

  TEOG PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  MEB'in kullanıma sunduğu TEOG Puan Hesaplama sistemi sayesinde öğrenciler, puanlarını tahmini olarak hesaplayabilirler. Bunun için aşağıdaki linkten TEOG PUAN HESAPLAMA ekranına giriş yapılması gerekiyor.

  TEOG PUAN HESAPLAMA SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

  MAZERET SINAVLARI NE ZAMAN?

  Çeşitli sebeplerle sınava katılım sağlayamayan öğrenciler için TEOG mazeret sınavları 20-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ortak sınav/sınavlara girmeyen öğrencilerden mazeretleri okul müdürlüğünce uygun görülenlerin mazeret sınavları, yukarıda belirtilen tarihlerde yapılacaktır. Mazeret sınavları da her gün tek oturumluk üç ders sınavı tek oturum olmak üzere iki günde iki oturum şeklinde Bakanlık tarafından belirlenecek okullarda yapılacaktır.

  Sınav günü mazeretli/mazeretsiz olarak ortak sınavlara girmeyen veya mazeretlerini ortak sınavlardan önce bildiren öğrencilerin bilgileri sınavların yapıldığı gün her bir ders yazılısından sonra veya son ders yazılısının ardından e-Okul Sistemi’ne okul müdürlüğü tarafından işlenecektir.

  Mazeret sınavına katılması uygun görülen öğrencilerin bilgileri sınavlar tamamlandıktan sonra e-Okul Sistemi’ne 5 (beş) iş günü içerisinde girilecektir. Bu süre tamamlandıktan sonra gelen talepler işleme alınmayacak olup sorumluluk okul müdürlüğüne ait olacaktır.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı