Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Lise nakil işlemleri dün itibariyle başladı... İşte boş kontenjanlar

  Hürriyet Haber
  15 Ağustos 2017 - 09:36Son Güncelleme : 15 Ağustos 2017 - 09:36

  TEOG'ta ilk nakil dönemi başladı. Yerleştirme sonuçları neticesinde farklı liselere nakil olmak isteyen öğrenciler için başvurular 18 Ağustos Cuma gününe kadar devam edecek. Öğrenciler, boş kontenjanları baz alarak işlemlerini online sistem üzerinden gerçekleştirebilecek. İşte nakil süreciyle ilgili detaylar ve boş kontenjanlar listesi!

  2017 TEOG nakil işlemlerinin nasıl yapılacağı binlerce öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. TEOG 1. dönem nakil işlemleri 14 Ağustos itibariyle alınmaya başlandı. TEOG tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yere yerleşemeyen öğrenciler için yapılan TEOG nakil işlemlerinin hangi gün sona ereceği de merak ediliyor. Peki, 2017 TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır? İşte, TEOG nakil işlemleri ve lise boş kontenjan listesi.

  LİSE BOŞ KONTENJANLAR LİSTESİ

  LİSE NAKİL TAKVİMİ
  Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları, 14-18 Ağustos, ikinci nakil başvuruları 21-25 Ağustos'ta, 3. nakil başvuruları 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde yapılacak.

  TEOG NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?
  1.ADIM: Nakil işlemlerinin ilk basamağı boş kontenjanların kontrolüdür. Nakil başvurusu okullardaki boş kontenjanlara göre yapılmaktadır ki MEB'in TEOG 2017 için yayımladığı boş kontenjan listelerine hemen yukarıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.
  2.ADIM: Söz konusu bağlantıda bulunan tercih listelerinden önce okul tipini seçmeniz gerekiyor.
  3.ADIM: Okul tipini seçtikten sonra alt kısımdan il ve ilçe seçtiğinizde o konumda bulunan seçtiğiniz okul türündeki okulların boş kontenjan durumunu ve taban puanlarını görebilirsiniz.
  4.ADIM: Ayrıca Yabancı Dil, Pansiyon Durumu ve Öğretim Şekli gibi bilgileri de alabilirsiniz. Konum listesinde il seçtikten sonra ilçe için tümü seçeneğini işaretlerseniz o ildeki bütün okulların boş kontenjan ve taban puan bilgilerine erişirsiniz.

  LİSE NAKİL İŞLEMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
  Öğrencinin YEP puan üstünlüğü baz alınacak ve okul kontenjanların durumuna göre nakil işlemleri yapılacak. Bir öğrenci hiçbir okula yerleşemezse veya da tercih ettiği okullara giremezse ne olacak? Bakanlık, sistemde yer alan bu öğrenci için “açık öğretim lise”ye yerleştirme kararı alacak. Tüm adaylar, TEOG tercih sonuçlarına E-Okul üzerinden erişebilecekler.

   

   

   

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı