Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  MEB Müsteşarı Tekin: TEOG merkezi sınav değil yerleştirme süreci

  Hürriyet Eğitim
  03 Haziran 2017 - 10:53Son Güncelleme : 03 Haziran 2017 - 10:54

  TEOG kapsamında yapılan ikinci dönem ortak sınavlarında binlerce öğrencinin birinci olduğunun ortaya çıkması tartışmalara neden oldu. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, TEOG’un genellikle YGS-YLS merkezi sınavlarıyla karıştırıldığını belirterek, bunun yanlış anlamalara sebep olduğunu açıkladı.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Twitter’da yaptığı paylaşımda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nda (TEOG) tam puan alan öğrenci sayısının fazla olmasının normal olduğunu belirterek, “TEOG bir merkezi sınav değil. Bir yerleştirme süreci. Ve bu süreç çocuklarımızın okul notlarından oluşturuluyor. Yani normal ders yazılılarından elde ediliyor. Dolayısıyla çok sayıda öğrencinin yüksek not alması manipüle ediliyor. Tekrar hatırlatalım bu kapsamda yaptığımız sınavların çocuklarımızın normal yazılılarından hiçbir farkı yok” dedi.

  TAM PUAN ALAN ÖĞRENCİNİN ÇOK OLMASI NORMAL

  Yusuf Tekin’in Twitter üzerinden yaptığı açıklama şöyle:
  “2016-2017 eğitim öğretim dönemi sona ermek üzere. Öğretmenlerimizde, öğrencilerimizde, velilerimizde herkeste tatlı bir heyecan var. Yoğun bir dönemin ardından güzel bir tatili hak ettiler. Herkese hayırlı tatiller. TEOG süreci ile ilgili bazı yanlış anlamalar var kamuoyunda. Bir hususu hatırlatmakta yarar var. Genellikle YGS-YLS merkezi sınavlarla karıştırılıyor. Bu da yanlış anlamalara sebep oluyor. TEOG bir merkezi sınav değil. Bir yerleştirme süreci. Ve bu süreç çocuklarımızın okul notlarından oluşturuluyor. Yani normal ders yazılılarından elde ediliyor. Dolayısıyla çok sayıda öğrencinin yüksek not alması manipüle ediliyor. Tekrar hatırlatalım bu kapsamda yaptığımız sınavların çocuklarımızın normal yazılılarından hiçbir farkı yok. Ders saatinde, kendi sınıfında, işlenilen konulardan normal sınava giriyor çocuklarımız. Bu nedenle herhangi bir yazılıdan ülke genelinde kaç çocuğumuz tam puan alıyorsa burada da benzer sayıda tam puanlar var. Aynı sınıfta birden fazla öğrencinin herhangi bir dersten tam puan alması nasıl tuhaf değilse burada da öyle. Allah hepsinin bahtını açık etsin, yollarını hep başarılarla doldursun. İyi insanlarla karşılaştırsın.”

   

  Etiketler: Yusuf Tekin , MEB , TEOG , birinci , Öğrenci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı