Eğitim Haberleri

  TEOG’dan sonrası tufan

  Hürriyet Haber
  08.08.2014 - 09:24 | Son Güncelleme:

  TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) için otomatik kayıt sisteminde, öğrencilerin ilk ve ortaokulunu bitirdiği okulun lisesine devam etmek için nakil yaptırması zorunluluğu tepki çekti.

  Bu kargaşanın mağdurlarından biri de CHP Balıkesir Milletvekili Namuk Havutça oldu. Özel okulda 9’uncu sınıfa geçen çocuğunun kaydını yenileyemeyen Havutça, “Velinin iradesine, öğrencinin tercihine doğrudan müdahale ediliyor” iddiasında bulundu. Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 9 Temmuz’da okullara, “Başarılı öğrencilerin imam hatip liselerine kayıtları konusunda azami çaba gösterin” yazısı gönderdiğini söyleyen Havutça, şu iddialarda bulundu:

  ‘AMAÇLARI İKNA’

  “Milli Eğitim diyor ki, ‘Çocuğun önce TEOG’a göre tercihlerini yaptırmak zorundasınız, yapmasanız bile sistem otomatik olarak ikametgâhın bulunduğu meslek lisesi veya imam hatip lisesine kaydını yapacak. Bu 22 Ağustos’ta belli olacak ve çocuğunuzun naklini alıp özel okula müracaat edeceksiniz.’ Bu çok büyük skandal. Veli ve öğrencilerin mutlaka imam-hatibe, meslek lisesine uğramasını istiyorlar. Belki orada ikna etmeye çalışacaklar, özel okula göndermekten vazgeçirmeyi deneyecekler. Ayrıca özel okul için de bir mağduriyet. Çocuğumun okulunda 600 öğrenci 9’uncu sınıfa gidecek. Okul ne kadar kayıt olacağını öngöremiyor, ön kayıt yapamıyor. Bunu bilmeyen çok sayıda veli var, tatilde olan var, yurtdışında olan var. Büyük bir kaosa neden olacak. Uygulamanın kaldırılması için Bakan’a da başvuracağım.”

  ‘E-OKUL AÇILSAYDI’

  Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan ise, liselerde bu kargaşanın yaşanmaması için ilk ve ortaokullarda uygulanan sistemin uygulanması gerektiğini söyledi. Gülan, “Resmi liselere yerleşen öğrenciler özel okula gitmek istiyorsa 25 Ağustos’tan sonra nakil yaptırması gerekecek. İlk ve ortaokullarda da Bakanlık öğrencileri otomatik olarak devlet okullarına kaydediyor ama biz e-okul üzerinden öğrencinin kaydını özel okula alabiliyoruz. Liseler için de e-Okul bize açılsaydı, dilekçe verenin kaydını alabilirdik” dedi.

  Müsteşar: Kimse zorla yerleştirilmeyecek

  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG eleştirileri için, “Hiçbir öğrencimiz istemediği okula yerleştirilmeyecek.” dedi. Tekin, “İlçesinde istediği okul yoksa uzak bir ilçedeki istediği okul türüne göndereceğiz. TEOG yerleştirmeleri sonrasında isteyen, kendi okulunun lisesine yazılı başvuruda bulunacak. E-okul üzerinden kaydını yapacak. İlk başta planladığımız ‘özel okula gitmek istiyorum’ şıkkı olsaydı, bu sorun olmazdı. Ama buna da itiraz edildi.”

  Öğrenciye 3500 lira destek

  Milli Eğitim ile Maliye bakanlıklarının hazırladığı, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmesine ilişkin tebliğ Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, 2014-2015 eğitim öğretim yılında özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarına devam eden 250 bin öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verilecek. Okul öncesi kurumlarına gidecek öğrencilere 2 bin 500, özel ilkokullara gidecek öğrencilere 3 bin TL, özel ortaokul ve liselere gideceklere de yıllık 3 bin 500 TL ödeme yapılacak. Dershanelerden özel okula dönüşecek temel liselere devam edeceklere de verilecek eğitimöğretim desteği 3 bin TL olarak belirlendi.

  Etiketler: lise , okul , e-okul , Cem Gülan , TEOG
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı