Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  TEOG’da iyi bir liseye yerleşemezsem...

  Nisan ERDOĞAN - İstanbul Cihangir Münir Özkul Ortaokulu 8’înci Sınıf Öğrencisi
  29.12.2014 - 09:10 | Son Güncelleme: 29.12.2014 - 09:22

  Yeni yıl geldi, ağaçlar süslendi. Yıldızlar parlıyor, bize neşe getirdi. Ama yeni yılın bize getirdiği tek şey neşe değil. Hiçbir lisede yer bulamayıp açıkta kalmaK, belki de Şile’deki bir liseye yerleştirilmek korkuları, TEOG’un getirdiği endişe, gelecek için güzel adımlar atma umutları da var.

  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında ben de bu yıl merkezi ortak sınavlara katılıyorum. “Daha iyi bir üniversite için daha iyi bir lise” diyerek bir devlet lisesine girmek için elimden geleni yapıyorum. Bu süreçte sosyal hayatımdan da fedakârlık ettiğim oluyor. Geçtiğimiz yaz döneminden bu yana yoğun bir tempoda çalışsam da TEOG sistemine çok olumlu bakmıyorum. İki dönem yapılan sınavlar stresi azaltsa da yerleştirme sistemi konusunda endişelerim var.

  Geçtiğimiz yıl lise yerleştirmelerinde duyduklarım, okuduklarım beni çok etkiledi. Özellikle uzak yerlere gönderilen öğrencilere ve istemediği okula yerleştirilenlere baktığımda çok endişeleniyorum. Sınav sistemi ilk uygulamaya girdiği dönemde düşüncelerim olumluydu ama geçen yıl okullara yerleştirmelerde kontenjan sorunları, kalabalık okullar, açıkta kalan öğrenciler, uzak ilçelerdeki liselere gönderilenler düşüncemi değiştirdi. Her konuda gözüm korktu. Basından ve sosyal medyadan, yaşananları izlerken olumsuz etkilendim.

  Daha güvenilir bir sistem bekliyorum

  Bu sınavların hayatımı etkileyeceğini biliyorum ve bu konuda endişeleniyorum. Mezun olduktan sonra lise seçimlerinin nasıl olacağını merak ediyorum. Yetkililerin, “Bu yıl aynı sorunlar olmayacak” açıklamaları oluyor. Böyle olacağını düşünmüyorum. Uygulama aşamasında yine aynı sorunlarla karşılaşılacağını düşünüyorum. Tam puan aldığı halde istediği liseye yerleşemeyen öğrencileri duyduğumda çok üzülüyorum. Bu sistemin değişmesini, daha güvenilir bir sistemin uygulamaya konulmasını bekliyorum.

  TEOG gibi sınavlarda tam puan alanların birçoğu özel okullarda eğitim alan öğrencilerden oluşuyor. Devlet okullarının başarısının arttırılmasına yönelik politikalar geliştirilebilir. Kalitenin artması için çeşitli çalışmalar yapılmalı. Bazı öğretmenlerin empati yeteneğinin az olduğunu düşünüyorum. Özellikle ergenlik döneminde olan öğrencilerin sorunlarını daha iyi anlamaları gerektiğine inanıyorum. Öğrencilerin sosyal olmasına izin vermeliler, sadece akademik başarı beklememeliler. Öğretmen yetiştirilirken bunlara da dikkat edilmeli.

  Din kültürü ve İngilizce sorunu

  Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi okullarda zorunlu olmamalı. Çünkü Türkiye’de sadece Müslümanlar yaşamıyor. Bugün okuduğum ders kitabında laikiliği öğreniyor, bunu konuşuyoruz. Ben de laik bir sistemin olması gerektiğine inanıyorum ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu dersin sınav puanına yansıtılması doğru değil.

  Ortaokullardaki bir diğer sorun ise İngilizce eğitiminin yetersizliği. Bana öğretildiği kadarıyla İngilizce konuşabiliyorum. Ama bu yeterli değil, daha iyi konuşabilmem için bu dersin saatlerinin arttırılması ve uygulamaya dayalı bir eğitim verilmesi gerekiyor. Özellikle konuşmaya dayalı bir eğitim içeriği hazırlanabilir. Yeni yılda bu yönde daha fazla adım atılmasını bekliyorum. Gelecekte edebiyat alanında çalışmalar yapmak istiyorum. Bunun yolu ise öncelikle iyi bir liseye yerleşmekten geçiyor. Türkiye’de çok kaliteli bir eğitim olmasa da iyi okullar var. Ben de şu an okulumdaki eğitimin iyi olduğunu düşünüyorum.

  En büyük korkum çaresizliğe düşmek

  Yeni yıl dileklerim arasında maddi sorunları olan öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması var. Sınava hazırlık kursları çok kalabalık okuyor, istenilen verim alınmıyor. Böyle sorunların giderilmesini umuyorum. İşin aslı yeni yıldan biraz korkuyorum, çünkü neler olacağını kestiremiyorum. En büyük korkum, lise tercihleri yapıldığında haberlere çıkıp “Çocuğumun yerleştiği lise gerçekte yokmuş” diye sesini duyurmaya çalışan ailelerin, çok alakasız yerlerdeki liselere yerleştirilen öğrencilerin çaresizliğini yaşamak.

  Bana bir platformda yeni yılla ilgili düşüncelerimi yazma şansı verildi, ben buraya ne kadar mutlu olduğumu, hiçbir endişem olmadığını, liseye giriş sınavını ve o süreci bir aylığına boşverdiğimi yazabilirdim. Ama onun yerine endişelerimi, çaresizliğimi ve korkularımı yazıyorum. Bunu da Milli Eğitim Bakanlığı’nın düşünmesini istiyorum.


  Etiketler: yeni yıl , TEOG , sınav
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı