Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  TEOG’a yeni düzenleme

  Hürriyet Eğitim
  29 Ocak 2015 - 19:08Son Güncelleme : 29 Ocak 2015 - 19:11

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir televizyon programında eğitim gündemi ile ilgili soruları yanıtladı. Dershane dönüşümünün düşündüklerinden daha hızlı ilerlediğini belirten Avcı, TEOG yerleştirmelerinde de yenilikler olacağını açıkladı.

  Bakan Avcı, katıldığı bir televizyon programında dershaneler ve TEOG yerleştirmeleri ile ilgili de açıklama yaptı. 1 Eylül 2015’ten sonra kurumların ‘dershane’ adı altında faaliyet gösteremeyeceğini belirten Avcı özetle şunları söyledi:

  Dershanelerin dönüşümü haziran ayında hızlanabilir

  Dershanelerin dönüşümü umduğumuzdan daha hızlı ve kapsamlı yürüyor. Biz belli fazlarda bunun yaşanmasını öngörmüştük. İlk müracaat edenlerin daha çok teşvikler geliştirdik. Arsa tahsisi, kredi kolaylığı, öğrencilere burs desteği vs. gibi bir dizi desteklerle dershanelerden özel okula dönüşmek isteyen işletmelere kolaylık sağlamak. Dedik ki bunu fazlar halinde uygulayalım. Çünkü bir kısmı hemen dönüşmek isteyebilir, bir kısmı kendini hazırladıktan sonra diye. ama ilk dönüşenlere de daha avantajlı imkanlar sağlayalım dedik. Biz bir an önce bunların anaokulu, ilkokul, ortaokul ister bir kurs türü olmaları için teşvikler geliştiriyoruz. İlk aşamada bu kadar çok dershanenin müracaat edemeyeceğini düşündük. Bir de Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı verebileceği gibi bir şayia sektörde dolaştırılıyordu. Ama gördük ki sektör de, bugün sempozyumlarına katıldığım Özel Okullar Birliği de çok yapıcı biçimde bu süreçte yer aldı. Bizim baştan öngörmediğimiz birtakım riskleri veya imkanları onlar bize işaret ettiler. Biz de onlarla birlikte olabileceklerin en iyisini yapmaya çalıştık. Şimdi de gittikçe hızlandığını görüyoruz. Şu anda yüzde 20’lere yaklaştığını biliyorum. Birçoğu bunların yasa gereği 1 Eylül 2015’e kadar dershanecilik faaliyetini sürdürebiliyor. 1 Eylül’den sonra asıl büyük hızlanma başlayacak. Sanıyorum haziran ayından sonra temmuz ve ağustosta bu dönüşüm talepleri artarak devam edecek.
  Kapatmayanlar dershane adı altında faaliyet göstermeyecek. Dershanecilik yapması için yasa gereği ruhsat alması gerekiyor. Yani izin alırken, böyle bir kurumu açarken bakanlığın otoritesini tanıyorsanız, aynı otorite size “özel okula, anaokulu, yabancı dil kursu, meslek edindirme kursuna dönüşebilirsin” diyorsa bunda bir aykırılık yok.

  TEOG’da aynı sıkıntılar yaşanmayacak

  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerleştirmelerinde ilk yıl yaşanan sıkıntılar bu sene yaşanmayacak. Biz bir değişiklik yaptığımızda ilgili paydaşlara soruyoruz, onlar da bize fikirlerini söylüyor. Hakikaten bize makul gelen, bizim görmediğimiz bir düzenleme varsa onu da ekliyoruz. Ya da yanlış yaptığımız bir şey varsa onu düzeltiyoruz. Mevzuatı Resmi Gazete’de yayımlamadan önce ilgili kamuoyunun görüşlerine açmanın çok büyük faydasını görüyoruz. Burada da aynı şey söz konusu. Biz geçen sene yaşananlara göre yeni bir düzenleme yaptık, onu bakanlığın sitesinden ilan edeceğiz ve veliler, öğrenciler, dernekler, vakıflar ne yapmak istediğimizi görecek ve bize diyecek ki “evet şunlar tamam, ama şurada bir aksaklık görüyoruz.” Her türlü eleştiriyi alacağız, son şeklini vereceğiz ve açıklayacağız.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı