Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Teniste WTA heyecanı

Teniste İstanbul'un 25-30 Ekim tarihlerinde ev sahipliği yapacağı WTA Championships İstanbul 2011'in hazırlıkları sürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, Edition Otel'de federasyon yönetim kurulu üyesi ve PTT Genel Müdürü Osman Tural ile federasyonun asbaşkanı Cengiz Durmuş'un da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, dünya tenisinin bayanlarda en üst düzey turnuvası olan WTA Championships'in hazırlıklarıyla ilgili bilgi verdi.

Uluç, 4 yıl önce başladıkları sıkıntılı dönemin sonuna geldiklerini ve 6 aydan kısa bir süre sonra çok önemli bir organizasyonu düzenleyeceklerini söyledi.

Organizasyonun “Ellerinde büyüyen bir çocuk” gibi olduğunu vurgulayan Uluç, “Böyle bir turnuvayı Türkiye'ye getirmekten gurur duyuyoruz. Geceli gündüzlü çalışarak kusursuz bir turnuva hedefliyoruz. 6 Haziran'da bir tanıtım lansmanı gerçekleştireceğiz. Bu tanıtıma Jelena Jankovic, Vera Zvonarevka ve Viktoria Azarenka da katılacak. Tüm dünyanın gözü üzerimizde olacak. Türkiye'nin aydınlık yüzünü göstermekten mutluluk duyacağız” diye konuştu.
Ayda Uluç, eylül ayında dünya sıralamasındaki ilk 8 sporcunun belli olacağını ve bu sporcuların WTA Championships İstanbul 2011'de sahne alacağını ifade ederken, Sinan Erdem Spor Salonu'nda organize edilecek turnuvada seyirci sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı konusundaki soruyu, “Bu konuda büyük planlarımız var. İlk zamanlar kaygı duyduk. Sinan Erdem Spor Salonu 16 bin 700 kişi kapasiteli. Burayı bu şekilde doldurmak zor. Ancak salonu 6 bin 500 veya 7 bin kişi olacak şekilde düzenleyeceğiz” diye yanıtladı.

Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve PTT Genel Müdürü Osman Tural ise yıl boyunca 4,9 milyon kişinin turnuvaları yerinde izlediğina dikkati çekerek, “Federasyon olarak misyonumuz tenise ilgili halkımız dışında herkesin WTA Championships'te yer alması yönünde. Bu amaçla da okullarla ve üniversiteler başta olmak üzere birçok kurumla ortak çalışma yürütüyoruz. WTA Championships'i ülkemizi kazandırırken amacımız gelir kazanmak değil, Türk gençlerini tenise kazandırmaktı” dedi.

Federasyon asbaşkanı ve başkan vekili Cengiz Durmuş da turnuvaya gelecek yıldız sporculara dikkati çekerek, şunları söyledi:
“Turnuva teklerde en iyi sekiz, çiftlerde de en iyi dört takımı bir araya getiriyor. Geçtiğimiz yıl turnuvayı Belçikalı Kim Clijsters, finalde Caroline Woznaicki'yi yenerek kazanmıştı. Serena Williams, Steffi Graf ve Martina Hingis gibi tenisin yaşayan efsaneleri de bu turnuvanın geçmiş şampiyonları arasında bulunuyor.”

DÜNYA YILDIZLARI İSTANBUL'DA OLACAK

Dünya tenisinde kadınlarda sezon sonu turnuvası olan WTA Championships, 3 yıl boyunca İstanbul'da düzenlenecek.
Teklerde kortların en başarılı 8 kadın tenisçinin, çiftlerde de en iyi dört takımın kozlarını paylaşacağı turnuvanın ilki 25-30 Ekim 2011 tarihlerinde Sinan Erdem Spor Salonu'nda organize edilecek.

Toplam ödülü 4 milyon 500 bin dolar olan organizasyonda sporseverlerin dünya sıralamasında ilk 8 içinde yer almaları halinde Caroline Woznaicki ve Kim Clijsters'ın yanı sıra tenis sporunun diğer yıldızlarını izleme fırsatı bulacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz