Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Teniste altyapı çalışmaları başladı

Türkiye, teniste altyapısını oluşturuyor.Türkiye Tenis Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmayla İzmir, Trabzon ve Mersin'de kurulan merkezlerde geleceğin şampiyon tenisçileri, oyuncu geliştirme uzmanı ABD'li Doug Maccurdy tarafından yetiştiriliyor.TTF Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezleri Direktörü Maccurdy: "Mümkün olduğunca çok oyuncuya ulaşıp, ileride Türkiye'yi üst düzey turnuvalarda temsil edebilecek tenisçi yetiştirmeyi hedefliyoruz".

A.A
SON GÜNCELLEME

Türkiye Tenis Federasyonu'nun (TTF) Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın katkısıyla İzmir, Trabzon ve Mersin'de oluşturduğu merkezlerde küçük yaştaki tenisçiler, oyuncu geliştirme uzmanı ABD'li Doug Maccurdy tarafından şampiyon adayı olarak yetiştiriliyor.TTF Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezleri (TOHM) Direktörü Doug Maccurdy, Mersin'deki merkezde yürütülen çalışmalarda 9-10 ile 11-12 yaş aralığındaki tenisçilerle yakından ilgileniyor. Çocukların fiziksel gelişimini ekibiyle takip eden Maccurdy, onların disiplinli sporcu olmasına da ayrı önem veriyor.

Günde çift antrenmanda sporcuların kapasitelerini artırmaları için özel program uygulayan Maccurdy, Türkiye'yi gelecekte temsil edecek sporcu altyapısının oluşturulmasına katkı sağlıyor.Maccurdy, AA muhabirine, Türkiye'de bölgesel tenis eğitim merkezleri kurarak, buralarda profesyonel tenisçi yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinde tenis eğitimi verdiğini ve tecrübelerini Türk sporcularla paylaşmak istediğini vurgulayan Maccurdy, şöyle devam etti:

"Mümkün olduğunca çok oyuncuya ulaşıp, ileride Türkiye'yi üst düzey turnuvalarda temsil edebilecek tenisçi yetiştirmeyi hedefliyoruz. Tüm çabamız bunun için. Genel olarak baktığımızda da Türk çocuklarının tenis sporuna olan yaklaşımında geliştirilmesi gereken çok fazla nokta var. Bu iyi olmayacakları anlamına gelmez. Daha önce birçok ülkede tecrübeler edindim, oradaki oyuncularla karşılaştırdığımızda öncelikle buradaki çocukların fiziksel açıdan daha iyi seviyelere gelmesi gerektiğini düşünüyorum."

Fiziksel becerilerin yanı sıra çocuklardaki karar verme yetisini de geliştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Maccurdy, çalışmaların olumlu geri dönüş vereceğini kaydetti.

"10 yılda 10 bin saat kuralı"

Maccurdy, çocuklarda tespit ettikleri eksiklikleri gidermek için "10 yılda 10 bin saat kuralı"nı onlara kazandırmaya çalıştıklarını da bildirdi.

Bu anlayışın çocuklara kazandırılmasıyla teniste başarının yakalayacağına inandığını kaydeden Maccurdy, "Çocuğun atletik becerileri çok iyi olacak, ondan sonra 10 yılda 10 bin saat tenis çalışacak. Bu da yılda bin, günde de 3 saate denk geliyor. O imkanı yakaladığımız takdirde 5-6 yıl içerisinde bunun sonuçlarını olumlu şekilde görebiliriz" dedi.
Bunları da Beğenebilirsiniz