« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tenise Hürriyet damgası

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın en büyük medya markası olan Hürriyet Gazetesi, Türkiye'de son yıllarda gelişmekte olan spor dalı tenise büyük destekte bulunuyor.

Funda AYAZ / hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Bu destek 1991 yılından itibaren 20 senedir kesintisiz olarak devam ediyor.

Hürriyet'in sponsor olduğu Türkiye Tenis Ligleri ile ilgili bilgi almak için Türkiye Tenis Federasyonu Başkanvekili Cengiz Durmuş ile bir araya geldik ve Hürriyet'in tenisin gelişimi için yaptığı çalışmaları, ülkemizde tenisin neden "zengin sporu" olarak algınlandığını konuştuk.

İşte Cengiz Durmuş'un hurriyet.com.tr'ye yaptığı özel açıklamalar...

-Türkiye Tenis 1., 2. ve 3. Ligleri'ne Hürriyet sponsor oldu. Bu sponsorluğun avantajları nelerdir?
İlk olarak Hürriyet’in gazete olması çok önemli. Takdir edersiniz ki Hürriyet çok önemli bir gazete ve böyle büyük bir kuruluşun sponsor olması da çok önemli. Hürriyet bu sponsorlukla yaptıklarımızı herkese gösterme ve kendimizi ifade etmemizi sağlıyor.

-Hürriyet’in sponsor olduğu liglerin takvimini sizden öğrenebilir miyiz?
Türkiye birinci ve ikinci Hürriyet tenis Ligi müsabakaları 6-27 Haziran’da Trabzon’da oynanacak. Play-off ve play-out maçlarına da 4-5-6 Temmuz’da Ankara Tenis Kulübü (ATK) ev sahipliği yapacak. Üçüncü Tenis Ligi karşılaşmaları ise 19 Eylül’de İzmir UTEM tesislerinde gerçekleşecek.

HÜRRİYET HER ZAMAN YANIMIZDA OLDU

-Neden Hürriyet?
Daha öncesinde de biz tenis camiası olarak yönetim kurulunun başına geldikten sonra yapabileceklerimizi anlatıp birçok medya kuruluşundan destek gördük. Hürriyet’in ayrıcalığı ise diğerleri ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda oluyorlar, Hürriyet ise her zaman yanımızda oluyor bunu bir görev gibi görüyorlar. Biz de bu birlikteliğin kıymetini biliyor, bunlarında sorumluluklarını bilerek neler yapabileceğimizi planlıyoruz.

-Bu sponsorlukla Hürriyet hangi kapıları açtı?
Hürriyet’in yaptığı en önemli şey liglere sponsor olması. Tenis kulüplerimiz de futbol kulüpleri kadar çok köklü. Bir Ankara Tenis Kulübü, TED Spor Kulübü, Yeşilyurt, Bakırköy Kulübü baktığınız zaman çok köklü kulüpler olmalarına rağmen maalesef biz tenisi çok iyi ifade edemediğimizden kulüplerimizin bir türlü ön plana çıkmasını sağlayamamışız. Ama Hürriyet’in liglere sahip çıkmasıyla hem kulüplerimiz hem de ligimizin kalitesi şuanda bile kendini hissettirdi. Önümüzdeki günlerde turnuvalar başladığında kulüplerin rekabetçi ortamın gelişmesini de sağladıktan sonra bu olay sporcularımıza dönecek. Böylelikle çok daha iyi sporcular yetişecek. Yani Hürriyet’in kulüplere ve liglere sahip çıkıyor olması gibi görünen olayın temelinde oluşan bu rekabette çok iyi sporcular çıkaracağımızı düşünüyoruz. Başkanımız Ayda Hanım, Fenerbahçe ile görüştü. Fatih Çekirge de Fenerbahçe AsBaşkanı Nihat Özdemir ile görüştü. Bizim istediğimiz Fenerbahçe ve Galatasaray’ı lige katmak. Onların katılımı lige renk katacağı inancındayız. Biz bunun olumlu yankılarını görüyoruz.

TENİS AZ ANLATILMIŞ BİR SPOR

-Tenis ülkemizde neden ilgi görmeyen bir spor?
Tenis aslında gelişen ama henüz hak ettiği değeri, ilgiyi bulamayan bir spor. İnanın tenis çok daha geniş kitlelere hitab ediyor. Teniste çok büyük gelişmeler oluyor. Biz şimdi Anadolu’ya yayılıyoruz. Hürriyet’in sahip çıkmasıyla belki Anadolu ligleri de oluşacak. Anadolu’da tenisçilerimiz var ama daha çok olup ses getirecekler ve Hürriyet aracılığıyla duyuracağız. O yüzden az anlatılmış bir spor olarak kabul ediyorum. Gelişmekte olan bir spor  ve bunun meyvelerini de yavaş yavaş görüyoruz.

ÜLKEMİZİ OLİMPİYATLARDA TEMSİL ETMEK İSTİYORUZ

Marsel dünya sıralamasında 100’ün içine girdi, Çağla çok iyi gidiyor. Kamuoyunda da çok ilgi görüyoruz. Sponsorlarımız artmaya başladı. Demek ki doğru yolda ilerliyoruz. Hürriyet’in bu işin içerisinde olmasından dolayı çok daha iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Önceden biz sponsorlara giderdik şimdi ise onlar geliyor. Bizim de asıl yapmak istediğimiz o sporcularla sponsorları bir araya getirmek. Federasyon olarak da tabana daha çok yayılıp tavanda olabilmek ve ülkemizi olimpiyatlarda turnuvalarda temsil edecek sporcular yetiştirmek  istiyoruz.

EN BÜYÜK SORUNUMUZ TESİS /images/100/0x0/55ea1b1bf018fbb8f86b973e

- Her semtte futbol sahası, basketbol sahası görmek mümkün iken tenis kortuna rastlamak imkansız. Tenisin ilgi görmemesinin nedenleri arasında bu yer alabilir mi?
Evet, aslında bu kanayan bir yaramız. Tenis "zengin sporu" diye düşünülüyor, öyle gibi görülüyor ama hepimizin bir eşofmanı var hepimizin bir tişörtü var. Artık raketlerin fiyatı 20 liradan başlayıp 300 liraya kadar gidiyor. Kimsenin kıyafet ve raket alamama anlamında sorunu yok. Tek sorunumuz tesis. Maalesef şunu kabul ediyorum ki büyük şehirlerde yerin kıymetli oluşu kort yapımını engelliyor. Tenis sahası düşündüğümüz zaman yaklaşık olarak 800 metrekare kadar bir alanı kaplıyor. Bu yere bir bina yapılıp restoran işletilse bir dünya para kazanılacak. İşte bu yüzden de yer olmayışından dolayı zengin sporu olarak algılanıyor. Artık belediyelerimiz bilinçlendi. Yeni yapılan sitelerde bir tenis kortu konulmaya başlanıldı.

HER ÇOCUK TENİS OYNAMALI

Ben her çocuğun spor yapmasından yanayım. Özellikle tenis olması çok önemli. Tenis ayrıcalığına gelirsek; bu spor inanılmaz derecede kişilik gerektiren bir spor. Bu çocuklarda olgunluk kazandırır. Tenis kişilik gelişiminde diğer sporlara göre insanı 2 yaş daha olgun hale getiriyor.

-Tenis kortlarının azlığından bahsettik. Kortları arttırmak için çalışmalarınız var mı?
Biz bu konuda kurumlara, kuruluşlara tenisin önemini anlatarak kortların yapılması için çok büyük bir çaba sarfediyoruz.  Çok ciddi bir gelişme var. Artık doğuda da tenis oynanıyor.

-Çocukların gelişiminde tenis çok önemli dedik. Peki siz federasyon olarak tenis okulları ile bunu sağlıyor musunuz?
Mesela çocuğunuzu tenisçi yapmak istediniz bize ulaştınız. Tabi ilk olarak şartlarımız var. Size en yakın olan tenis kulübüne sizi yönlendiriyoruz. En önemlisi İzmir’de kamp eğitim merkezimiz oluşuyor. Orada tenis antrenörümüz olacak ve bu tip talepler olduğu zaman çok cüzi miktarda bir ücretle eğitim vereceğiz.

-Peki İstanbul’da böyle bir merkez olacak mı?
Başkanımız ile takip ettiğimiz bir yer var, GSGM de sağolsun bize çok destek veriyor. Eğer o tesis olursa İstanbul’da da yapacağız .

EĞİTİM VERECEK ANTRENÖRLERİMİZ YOK

- Mesela yüzme havuzları halka açık oluyor. Peki neden teniste bu gerçekleşemiyor?
Aslında bazı belediyelerimiz bunu sağlamış vaziyette. Kimi belediyelerde tenis kortları vardı ama kapısı kilitliydi. Ama artık bu yok oldu, tenis gelişiyor. Ama bizim sorunumuz bu tesislerde eğitim verebilecek antrenörlerimizin olmaması.

-Spor akademisi okuyan gençlerimiz tenisin anlamını algılayamıyorlar mı?
Öğrenciler akademide tenisi seçiyorlar biz de antrenör eğitimi veriyoruz. Seminerlerde belli kriterlere tabi tutuyoruz onları. Gençlerimiz 4 sene her şeyi öğreniyorlar fakat uygulamaya gelince hiçbir şey yok. Üniversitede kort görmemiş ki…Bunun içinde Anadolu Üniversitesi ile eğitim sistemi ile prensipte anlaştık. Bunu yaparsak eğer uzaktan eğitim sistemini geliştirip televizyondan da yayınlayacağız. Antrenör eğitimini üniversite eğitimi ile entegre edip bundan sonraki sınav sistemini de Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim sınavına tabi tutacağız. Tabi görsellerde yüz yüze olmak şartıyla.  İşte bunu gerçekleştirebilirsek üniversiteler ile aramızdaki koordinasyonu sağlarız.

EĞİTİM SİSTEMİ SPORU DESTEKLEMİYOR

-Türk tenisi olarak neden fazla başarı elde edemiyoruz?
Tesislerimizin olmaması ve eğitim sisteminden dolayı böyle oluyor. Eğitim çocuğu spora yönlendirmesi lazım. Eğitim sistemi böyle başlarsa çocuk 12 yaşına geldiğinde aileler ben çocuğumu sınavlara mı hazırlayayım , yoksa spora mı devam ettireceğim korkusu yüzünden spor yarım kalıyor. Bu kaygının yaşanılmaması gerekiyor. Eğitim sistemimiz bunu desteklemiyor.Bu yüzden çocuklarımız eğitim hayatını ve spor hayatını devam ettirebilmesi için Amerika’ya gidiyorlar.

-Tenis Federasyonu’nun en büyük kanayan yarası nedir? /images/100/0x0/55ea1b1bf018fbb8f86b9740
Eğitim sisteminin sporu desteklememesi ve sponsorluk sistemimiz. Sponsorlukta yavaş yavaş bir şeyler oluyor. Hürriyet’in sponsorluk hamlesi çok büyük bir hamledir. Biz de bunun kıymetini biliyoruz.

- Ülkemizi temsil edip başarılı tenisçilerimize gelirsek; Marsel İlhan hakkında neler söylemek istersiniz?
Marsel, tenis uğruna fedakarlıklar yapmış bir tenisçimiz. Ayrıca çok başarılı, çok değerli her davranışı örnek birisidir. Son zamanlarda hafif düşüşler oldu ama bunlar her sporcunun yaşayacağı şeylerdir. Marsel’in çok iyi yerlere geleceği inancındayız.

-Peki Çağla Büyükakçay?
İlk olarak Çağla’nın ailesini kutlamak istiyorum. Bir kız çocuğunun geleceği için böyle bir karar alması onu desteklemesi sahiden bir ailenin yaptığı çok büyük fedakarlıktır. Adana’daki mücadelesini İstanbul’a taşımasından beri hep istikrarlı bir duruşu vardı.Çok ahlaklı, çok düzgün, seviyeli, çalışkan ve özverili bir kızımızdır. Her gün yükselişte kendisiyle gurur duyuyoruz.

-Diğer yaş gruplarında durumlar nedir?
Artık her yaş grubunda çok başarılı tenisçilerimiz olmaya başladı. 10-12 yaşlarda Avrupa ile kafa kafayayız. Asıl sorun 12 yaştan sonra başlıyor. Bunun nedeni de daha önce dediğim gibi eğitim sistemi.

-Son olarak Türkiye Tenis Federasyonu’nun en büyük hedefi nedir?
Dünya arenasında bir kız bir erkek sporcumuz 1 numara olsun istiyoruz. Tek hedefimiz bu. Bunun içinde her türlü fedakarlığı yapacağız.

fayaz@hurriyet.com.tr

http://twitter.com/fundayaz 


Bunları da Beğenebilirsiniz