« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tenis ilerliyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

Atatürk'ün spor konusunda da ne kadar ileri görüşlü olduğu bilinen bir gerçek; ‘‘Ben sporcunun zeki, çevik, aynı zamanda iyi ahlaklı olanını severim’’ sözleri, hemen hemen her spor tesisinde karşımıza çıkar. Ancak bu vecizeden daha önemli olanı, Atamızın kitle sporu hakkındaki ileri görüşü ve bunun bir ülke için taşıdığı önemi vurgulamasıdır.

‘‘DÜNYADA SPOR HAYATI, SPOR ALEMİ ÇOK ÖNEMLİDİR. BU KADAR ÖNEMLİ OLAN SPOR HAYATI BİZİM İÇİN DAHA ÖNEMLİDİR’’ derken, uygar bir ülke olmanın en büyük ilkelerinden birini ortaya koyuyordu. ‘‘ÖNEMLİ OLAN HER YAŞTA TÜRK İNSANININ SPOR YAPMASIDIR’’ yorumuyla da, amacının, amatör kitle sporu olduğunu belirtmiştir.

Ne yazık ki, bu dahinin bizim için çizdiği uygarlık yolunda kitle sporu istenilen düzeyin çok altında kalmış bulunuyor. Görünen tablo hazindir. Profesyonel futbolun peşine tutulmuş eli bıçaklı, sopalı seyirci sayımızı durmadan artırırken, insalarımızı spor yapmaya yöneltememişiz. Üniversiteli gençlerimiz spor yapacak olanaktan mahrum oldukları için birbirlerinin kafalarını kırmaya çalışmaktadırlar.

Kitle sporu...

Medeni ülkelerin kitle sporu olan tenis, Türkiye'de de toplumumuzun bir numaralı spor olma yolunda hızlı bir tempo ile ilerlemektedir. Tenisin bir sosyete eğlencesi olmadığı artık kesinlikle anlaşılmış bulunuyor. Beden ve ruh sağlığı yönünden faydası tartışılmayacak bir kesinlikle ortaya çıkmıştır. İyi yaşamanın önde gelen koşullarından biri olduğu bir çok örnekle belirleniyor. Konut ilanları, turistik tesis ilanları bir gerçeği açıklıyor. Toplu konutlarda tenis kortu şart oldu. Turistik tesislerimiz içinse tenis ‘‘olmazsa olmaz’’ konumunda. Turistik bölgelerimiz son on yılda yüzlerce tenis kortuyla doldu. Bunlardan yabancılar değil, Türkler de yararlanıyorlar.

Federasyonun çabaları

Tenis Federasyonu'nun çabaları ile tenis sporunu okullara tanıtma ve uygulam projesi de çok kısa bir süre içerisinde daha büyük bir kitlenin tenis oynamasına imkan sağlayacaktır. Ancak, kabul etmek gerekiyor ki, tenis henüz tam anlamıyla topluma inmiş değil. Sosyete eğlencesi olmadığı, aile sporu olduğu biliniyor. Ancak hala, belirli bir mali gücü olanlar yararlanabiliyor. Tenis oynayanların sayısını artırmak tenisi orta direk ailenin her ferdinin sporu yapmak sanıldığı kadar zor değil. Bu konuda aydınlatıcı bilgileri ve önerileri gelecek yazılarımızda açıklayacağız.
Bunları da Beğenebilirsiniz