Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ten ve Mühür'ün öyküsü

  Hürriyet Haber
  31 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mayıs 2000 - 00:01

  Ressam Gürhan Yücel'in son çalışmaları 17 Haziran'a kadar TEM Sanat Galerisi'nde sergileniyor. Gürhan Yücel'in ‘‘Ten ve Mühür'' olarak adlandırdığı sergisi üç ayrı öğeden oluşuyor. Sanatçının tuval üzerine yağlıboya tabloları, káğıt üzerine akrilik boyayla yapılmış mühürleri, mühürlerle mektuplardan oluşan ‘‘Ten ve Mühür/Giotto Öpüşmesi'' adlı kitabı ve bu mühürlerin mermer üzerine uygulamaları.

  Ayrıca sergide sanatçının Osmanlı'nın 700. yılı için hazırlamış olduğu ‘‘İzler'' adlı bir heykeli de yer alıyor.

  ‘‘Ten ve Mühür'', Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu 1961 doğumlu Gürhan Yücel'in beşinci sergisi. Sanatçı 1999 yılındaki 9. İstanbul Uluslararası Sanat Fuarı’nda ‘Ten ve Mühür’ temalı yeni çalışmalarının örneklerini sergilemişti.

  Gürhan Yücel, sergiye adını veren kavramları şöyle tanımlıyor: ‘Ten, tuval ve káğıt gibidir; zihnimizin, zihnimizdeki görüntülerin/isimlerin işlendiği bir zemindir ve insan bedeninin bilinen dış yüzü değildir yalnızca. Mühür ise, tene (tuvale, káğıda) resmedilen bu görüntülerdir/isimlerdir. Resimde benim için asıl olan, bu görüntülerin/isimlerin kendisi değil, onların suretleridir.’

  TEM Sanat Galerisi, Valikonağı Cad. Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. 44/2, Nişantaşı. Tel: (0212) 247 08 99

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı