Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Temsa Global'in pazar payı artıyor

  Hürriyet Haber
  19.10.2008 - 12:40 | Son Güncelleme: 19.10.2008 - 12:40

  Sabancı Holding'e bağlı Adana'da kurulu Temsa Global AŞ'nin 1 milyar YTL'lik şirket haline geldiği, performans olarak hem iç hem de dış pazardaki payının arttığı bildirildi.

  Temsa Global AŞ Yurt içi Pazarlama ve Satış Direktörü Ayhan Dayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılla bu yıl arasında yüzde 20'nin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Bu büyümelerinin adet olarak küçük otobüs pazarında yüzde 100, büyük otobüs pazarında ise yüzde 45 civarında olduğunu belirten Dayoğlu, bu yıl 1000'in üzerinde küçük otobüs, 200'ün üzerinde büyük otobüs satışı gerçekleştirdiklerini bildirdi.
  Hem büyük hem küçük otobüste büyüyor olmaları nedeniyle planlarını ileriye dönük olarak yaptıklarını anlatan Dayoğlu, şunları kaydetti:
  “Bayi altyapımız ve direkt satış kadrolarımız çok güçlü olduğu için müşteriyle direkt olarak irtibata geçebiliyoruz. Küçük otobüs sektöründe ilkleri uygulayan bir yapımız var. Bütün bayilerimizde test otobüsleri var, bunun dünyada bir benzeri yok, müşteri araç alacağı zaman gelip önce binerek test ediyor. Yani neyi alacağını biliyor. Büyük otobüs içinde aynısı geçerli” dedi,
  Dayoğlu, 1 milyar YTL'lik şirket haline geldiklerini, performans olarak hem iç hem de dış pazarda çok iyi noktalarda olduklarını ifade ederek, “Yaklaşık 42 ülkeye ihracat yapıyoruz. Mısır'daki fabrikamızın devreye girmesi başarılı bir şekilde tamamlandı. Ancak, bu yıl tam kapasiteyle çalıştırmıyoruz, hazırlık sürecinin ardından önümüzdeki yıl tam kapasite çalıştıracağız. Fabrikada yıl sonuna kadar 100-150 araç üreteceğiz” dedi.

  SEKTÖRÜN GELECEĞİ

  Sektörün geleceğinin tamamen banka kredilerine bağlı olduğunu anlatan Dayoğlu, şöyle devam etti:

  “Pazarda iş potansiyeli açısından her hangi bir sorunla karşı karşıya değiliz. Showroomlara gelen müşteri sayısı bugünlerde azalma yerine artış gösteriyor. Çünkü herkes bir işe yatırım yapma derdinde. Dolayısıyla finansman problemi ortadan kalktığında bir sorun kalmayacak. Geçen yılla bu yıl arasında bankaların verdiği taşıt kredisi oranlarına ve tutarlarına baktığımız zaman şu ana kadar taşıt kredisi tutarlarının geçen yılın yaklaşık yüzde 3-5 arasında önde olduğunu görüyoruz.
  Bankalar hali hazırda muslukları kapatmış değiller. Bankalarımızda mevduat fazlası var. Bu fazlılığı bir şekilde kredilere yansıtacaklardır. Kredilere yansıtırken de en önemli konu işi yapacak olana krediyi vermek olacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı