Temizlik ve gıda devlerine ‘Rekabet’ soruşturması

Hürriyet Haber
28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rekabet Kurulu, İstanbul Gıda Toptancıları Derneği'nin başvurusu üzerine aralarında Ülker, Marsa, Ünilever, Sezginler Gıda ve Eczacıbaşı Procter and Gamble'ın da bulunduğu 11 firma hakkında soruşturma açma kararı aldı.

Rekabet Kurulu, gıda ve gıda dışı dayanıksız tüketim malları piyasasında faaliyet gösteren 11 firma hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı. Rekabet Kurulu Başkanı Aydın Ayaydın imzasıyla yapılan yazılı açıklamaya göre, Kurul, önceki gün yaptığı toplantıda aralarında Sezginler Gıda, Marsa, Eczacıbaşı Procter and Gambler, Ülker ve Ünilever'in de bulunduğu 11 firma hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

İstanbul Gıda Toptancıları Derneği (İGTOD), Kurul'a yaptığı şikayet başvurusunda, bazı büyük firmaların hakim güçlerini kötüye kullandıklarını, Rami piyasasına mal vermediklerinin, şikayet konusu üretici firmaların ya da distribitörlerinin son satış noktasındaki fiyatları tespit ettiklerini, dolayısıyla rekabetin ihlal edildiği iddia etmişti. Rekabet Kurulu bu başvuruya ilişkin yaptığı değerlendirme sonucu ön araştırma kararı almıştı.

Kurul, önceki gün yaptığı toplantıda, Rekabet Kurumu Uzmanları'nın konuya ilişkin hazırlamış oldukları ön araştırma raporunu değerlendirerek, 11 firma hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

DEVİRLERE ONAY

HAVAŞ:

Kurul açıklamasında, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) başvurusu üzerine yapılan değerlendirmede, Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş'nin (HAVAŞ) sermayesindeki yüzde 40'lık kamu hissesinin özelleştirilmek üzere Turgay Ciner'e devredilmesine izin verildiği ifade edildi.

KEREVİTAŞ:

Schöller Holding GmbH CO. KG'nin, Kerevitaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin yüzde 25,17'lik hissesini devralmasına ilişkin talep üzerine yapılan değerlendirmede, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 7'nci maddesi ve 1997/1 sayılı Tebliğ'in ilgili hükümleri çerçevesinde ilgili ürün pazarında rekabetin bozulmasının söz konusu olmadığı gerekçesiyle devir işlemine izin verildiği kaydedildi.

AKÇANSA:

Kurul'un, Akçansa ile ilgili açıklaması da şöyle: ‘‘Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Betonsa Beton Sanayi ve

Ticaret A.Ş'nin yüzde 99,99'luk hissesine zaten sahip olması ve bu pay ile mutlak bir kontrolü elinde bulundurması, devrolan şirketin

bağımsız bir teşebbüs olmayıp, ortaklık yapısı itibariyle devralan Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin bir yavru şirketi olması nedeniyle 4054 sayılı Rekabetin

Korunması Hakkındaki Kanun'un 7'inci maddesine dayanılarak çıkarılan 1997/1 sayılı Tebliğ kapsamına girmediği sonucuna varılmış ve dolayısıyla devir işleminin yapılmasında bir sakınca bulunmadığına karar verilmiştir.’’

Hakkında soruşturma açılan firmalar

Sezginler Gıda San. ve Tic. A.Ş.

Marsa K.J.S. Sabancı Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Eczacıbaşı Procter And Gamble Dağıtım ve Satış A.Ş.

Ülker Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Unilever Sanayi ve Tic. Türk A.Ş.

Dosan Konserve Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Elida Kozmetik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Unilever Tüketim Ürünleri Satış Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

Benckiser Temizlik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş

Lever Temizlik Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı